Eşek ve Karpuz Kabuğu

Çok üzgündüm. Genelde çok üzgün bir insandım zaten. Şimdi sebebini bile hatırlamadığım bir şeye canım sıkılmıştı. Bir arkadaşım vardı, adı Mehmet. Ona Mehmet denmesini sevmezdi öyle de değişik biriydi. Hem rapçi hem de Mehmet olmak ona da garip geliyordu galiba. Ama akıllı adamdı. Bir gün laflarken bana, insanların yapmasından çekindiğim şeyleri dile getirmemin bunların başıma gelmesini kolaylaştırdığını söylemişti. Ve mesela ekildiniz diyelim, “ne oldu işin mi çıktı? Annen mi aradı?” gibi “evet” isteyen sorular sormamalısın demişti. “Karşındakinin bahanesini sen üretmemelisin, bırak o düşünsün onu da…”

O gün, aşırı gelişmiş empati yeteneğimin yerinde kullanmadığımda başıma bela olduğunu fark ettim. Bazen bazı şeyleri anlamanız için birinin size tane tane anlatması gerekir.

Bu kavrama “kendini gerçekleştiren kehanet” denildiğini çok sonra öğrendim. Bir şeyden korktuğunu dile getirirsen korktuğun şeyin mümkün olduğuna daha kolay ikna olursun. Bu da gerçekleşmesini kolaylaştırır. Kültürümüzde “sakınan göze çöp batar” diye de geçen bu olgunun psikoloji biliminde de yeri varmış yani.

B izi okuyanların; okumayı seven, iyi eğitimli insanlar olduğunu biliyorum. Nereye varacağımı hissetmişsinizdir. Bu yüzden çabucak, girişte anlattığım hayat dersini gündeme bağlayayım. Önce bir örnek vereceğim; Geçtiğimiz günlerde MTV zammı konuşulmaya başlandığında, henüz ortada bir yasal düzenleme veya resmi bir açıklama olmadan, herkes(çoğunluğa bazen herkes denir) %40 zammı kabullenmiş ve sitem etmeye başlamıştı. Sitem; gerçekleşen ve sizi üzen bir şey için edilir. Henüz tartışılan, belki de vazgeçilecek bir şeye sitem ediyorsanız durumu çoktan kabullenmişsiniz demektir. Aklıma o zaman “Allah gariban kulunu sevindirmek için eşeğini kaybettirir sonra geri buldururmuş” sözü geldi. Bu zam %25’e inse, %40 zam teşebbüsü unutulur üstüne teşekkür bile edilir. Nitekim dediğim gibi de oldu. Abes kararlar veren yöneticiler işi bilmedikleri için değil tepki görmedikleri için böyleler. Fazla uzatmadan toparlıyorum, futbol için de durum farklı değildir.

Pascal Nouma’nın nasıl gönderildiğini hatırlıyor musunuz? Nouma sebebi ne olursa olsun bize yakışmayacak bir hareket yaptı ve Beşiktaş ile ilişkisi kesildi. Nouma’nın yaptığı kabul edilemez; çünkü Beşiktaş’ın değerleri şampiyonluktan önemlidir. Ama disiplin cezası alması başka şey, takımdan gönderilmesi başka şey. (Nouma hayatı hep çok uçlarda yaşayan biriydi, Beşiktaş’taki 2. Döneminde kanseri yenip gelmiş ve hayata Beşiktaş’la tutunmuştu. Daha önce de delilikleri olmuştu) Olsun bağrımıza taş bastık, takımdan gönderdik. Bize yakışanı yaptık. Peki sonra Nouma radyo ile, tv ile, dizi ve sinema filmleri ile bu ülkede hep sempatik biri olup burada yaşamaya devam etmedi mi? E hani bu ülkede bu ahlaksız adama tahammülümüz yoktu? Bu şunu gösterdi, bu terbiyesiz Beşiktaş için gol atamaz, ama dizilerde oynayabilir. Yaratılan algıya mağlup olmuş ve rakiplerimizin hiç yapmadığı ve yapmayacağı bir şey yapıp oyuncumuzdan vazgeçmiştik.

Siz hiç diğer büyük takımlardaki kavgalardan, terbiyesizliklerden, küfürlerden sonra camianın oyuncuyu harcadığını gördünüz mü? Kamuoyu aynı hareketi yapan Van Hooijdonk veya Van Persie için aynı algıyı yaptı mı? Görüntüleri öyle günlerce her yerde gösterdiler mi? Hayır. Benzer olaylarda yöneticiler basın toplantısı ile projeksiyon sunumlarıyla oyuncularını aklamaya çalışmadılar mı? Bunları sadece ben mi hatırlıyorum? Şunu anlatmak istiyorum; bizden biri yanlış bir şey yaptığında “Hani siz efendiydiniz?”, “Hani siz şerefliydiniz?”, “Beşiktaş duruşu bu mu?” diye üstümüze gelenler, kendileri yanlış yaptıklarında efendilik, şeref, duruş gibi değerleri boş veriyorlar. Biz onlara “hani sizin bir duruşunuz vardı?” demiyoruz. Zaten onlar da böyle bir şey vaat etmediler. Bizim kendimize ait bir duruşumuz, değerlerimiz ve ahlak anlayışımız var. Şunu iyi anlamak, anlatmak lazım; Bu değerler bize aittir ve rakiplerimizi ilgilendirmez.

Sadece Beşiktaş aleyhindeyse uygulanan kurallar” diye bir liste yapsak sayfalar sürer. Burada dikkat edin; Caner’in veya Nouma’nın hareketlerini kutsamıyorum. Bizde ayıp olan şeylere ayıp denir. Ama dünyada sadece Caner küfür ediyormuş gibi davranılmasından rahatsızım. Küfür etmiş ve özür dilemiş adam ceza yiyecek. Ama her maç hakeme, rakibe, rakibin antrenörüne küfür edenlere hiç kimse bir şey demeyecek. Tahrik edenler hiç konuşulmayacak. Gökhan Töre 2 kelime için 3 maç ceza alacak ama diğerlerinin ceza alması gündeme bile gelmeyecek. Manuel Fernandes kapıya tekme attı diye ceza alırken hakemlerin soyunma odasına girip tehditler savuran yöneticilere kimse bir şey diyemeyecek. Yayıncı kuruluş her maçı canlı yayınlarken cımbızla pozisyon seçip niyet okuyarak yayınlayacak. Bunlar yeni şeyler mi? Değil. Bir de üstüne kendi taraftarım keyfi için “oyuncumuza 10 maç ceza verilsin” diyecek. “Çünkü orta sahadan orta yapıyor.” Allah ıslah etsin. İşte bu yeni bir şey. Beşiktaşlılık bu şımarıklığı kaldırmaz.

İlk cümleden beri yazının bu kısmına gelmeye çalışıyorum. Caner Erkin’in PFDK’ya sevki ve ardından adli soruşturma açılması “Hani siz efendiydiniz” algısına taraftar olarak yanlış tepki vermemizle de ilişkili. Maçtan sonra her yerde Beşiktaşlıların Caner Erkin’den bahsetmesi, taktiksel endişeyle “inşallah Caner ceza alır da yerine Adriano solda oynar” temennileri, hakemin yanındaki gol sevinci resmi vardı. Sonrasında Başkan Fikret Orman’ın telkini ve Caner’in özür açıklaması geldi. Peşinden de PFDK sevki. Yani eşeğin aklına karpuz kabuğunu düşüren bizzat biziz. Ortamı kendi taraftarımız hazırladıktan sonra onlara sadece cezayı vermek kalıyor. Özellikle ilgi budalalığı yüzünden bu görüntüleri ortalığa salıp bu gündemi yaratanlar, bu haksızlıkları kolaylaştırıyor. Caner’e bir ceza verilecekse maçın hakemi ya da BJK disiplin kurulu vermeliydi. Hakem Caner’in haklı olduğunu düşündüğünden olsa gerek kart çıkaramadı.

İlk defa bir futbolcunun böyle bir konuda özür dilediğini gördük. İlk defa video ile bir oyuncu böyle bir sebepten PFDK’ya sevk edildi. Üstüne de adli soruşturma açıldı. Artık maç izlerken küfür edenleri adli soruşturma açılması için şikayet edebilir miyiz yani? Emsal var sonuçta.

Sözün özü; “bizi şampiyon yapmayacaklar” diyen Beşiktaşlı görmeye tahammül edemiyorum. Biz zaten hiç şampiyon yapılmadık. Bu cümle, “şampiyonluğumuzu futbol harici tezgahlarla engelleyebilirler ve biz de buna engel olamayız” ön kabulünün ilanı olur. Şampiyon olmak bizim için sadece eze eze oynayarak, isyan ederek mümkün. 2008–2009'da sezon boyunca sadece 1 penaltı atarak şampiyon olduk. Namabet şampiyon olurken Ankara’da, Konya’da, Olimpiyatta maçlar oynadık. Hep haksızlıklarla, eyyamla, kayırmalarla mücadele ettik. Yaptık, yine yaparız! Yeter ki kabullenmeyelim. Beşiktaş’ın attığı her golün, kazandığı her başarının paylaştığımız isyanın bir meyvesi olduğunu unutmayalım...

Artık öğrenilmiş çaresizliğimiz, yerini alışılmış şampiyonluklara bırakmalı.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.