Hello Tomorrow Türkiye Finali

Yakın bir zamanda stratejik partner olarak sözleşme imzaladığımız Hello Tomorrow Türkiye’nin büyük finalinde, Enerji&Çevre, Sağlık&Biyoteknoloji, Data&Yapay Zeka ve Endüstri&Yeni Materyaller olmak üzere 4 kategoride, birbirinden başarılı 12 Deep-Tech girişimi yarıştı. Geliştirdikleri teknoloji ve çözmeyi amaçladıkları problemler ile tüm katılımcıları heyecanlandıran girişimleri tanıtmadan önce kısaca Hello Tomorrow’dan bahsetmek istiyorum.

Genel merkezi Fransa olan Hello Tomorrow, bilimi, teknolojiyi ve girişimciliği bir araya getirerek (Deep-Tech) geleceğe yön veren çözümler yaratan kar amacı gütmeyen global bir insiyatif. Logosundaki elmastan da anlaşılacağı gibi dünyaya büyük değer katacak “elmasları” keşfedip parlatmaya çalışıyorlar. Bu doğrultuda çalışmalar yapmak üzere yaklaşık 2 sene önce tarafından ülkemizde kurulan Hello Tomorrow Türkiye’nin ekibinde girişimciliğe gönlünü vermiş birçok kişi bulunuyor.

Tekrardan final etkinliğine dönecek olursak, geliştirdikleri ürünlerle hem ülkemize hem de dünyaya büyük değer sağlayacak girişimlerin kıyasıya yarıştığı finalde 1.liği, malzeme üretimi, yüksek teknoloji katkı maddeleri ve fonksiyonel yüzey kaplamaları üzerinde çalışan ekibi kazandı. İlk paragrafta bahsetmiş olduğum 4 kategorinin 1.leri ise ülkemizi 14–15 Nisan tarihlerinde Paris’te düzenlenecek temsil edecek. Gelin hep beraber 12 girişime ve finalde sunum yapan temsilcilerine göz atalım:

Enerji&Çevre Kategorisi:

Malzeme üretimi, yüksek teknoloji katkı maddeleri ve fonksiyonel yüzey kaplamaları üzerinde yoğunlaşıyor. (Kategori ve Yarışma 1.si) CTO:

Nanoteknoloji sayesinde ortam sıcaklığı yükseldiğinde aktive olarak yangını söndüren bir malzeme geliştiriyor. Kurucu:

Güneş enerjisi santrallerinde kestirimci bakım yapabilen yapay zeka tabanlı platform geliştiriyor. Kurucu Ortak:

Sağlık&Biyoteknoloji Kategorisi:

Kısıtlı hareket kabiliyeti olan kişilerin hayat kalitesini iyileştirmek için tıbbi cihazlar geliştiriyor. (Kategori 1.si) CSO:

Astım ve KOAH gibi kronik solunum yolu hastalarına yönelik bir dijital sağlık platformu oluşturuyor. Kurucu Ortak:

Virüsleri, kanserle daha efektif savaşmaları için eğitiyor. Kurucu Ortak:

Data&Yapay Zeka Kategorisi:

Veriden ve insandan devamlı öğrenen “Automated Machine Learning” ürünü geliştiriyor. (Kategori 1.si) Kurucu Ortak:

Yapay zeka teknolojilerini, enerji sektörü için ulaşılabilir hale getiriyor. Kurucu Ortak:

Sürücülerin yorgunluk ve dikkat dağınıklığı gibi faktörlere dayalı kazalarını engelleyen bir arayüz geliştiriyor. Kurucu Ortak:

Endüstri&Yeni Materyaller Kategorisi:

Ulaştırma sektörüne yönelik doğal elyaf takviyeli kompozitler üretiyor. (Kategori 1.si) Kurucu Ortak:

Fatigue Sensor: Metal yorgunluğu problemini çözmek üzere yapısal elementler üzerindeki yorgunluk birikimini algılayan bir sensör geliştiriyor. Kurucu:

Plastik endüstrisinde geri dönüşüm teknolojisi ile atık lastiklerden 15 kat daha ucuz grafen üretiyor. PHD:

İlk 12'ye girip sahnede sunum yapan girişimlerin yanı sıra gelecek vaat eden olarak nitelendirilen 8 girişim de standda yer aldı: EM — PERSEP PV, , , , , , , Elektrosens Medical.

Dünyaya çok önemli bir değer kattığını düşündüğüm Hello Tomorrow’u ülkemize getiren Timur Topalgökçeli başta olmak üzere tüm Hello Tomorrow Türkiye ekibini canı gönülden kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.

Yazıyı okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Starup Grind hakkında daha fazla bilgi için hesaplarımız:

Enis Erdem Yurdatapan

Startup Grind Topluluk Yöneticisi

Startup Grind İstanbul

Dünya genelinde 450'den fazla şehirde faaliyet gösteren ve girişimcileri eğitmeyi, onlara ilham kaynağı olmayı ve ekosistemden arkadaş edinmelerini amaçlayan Startup Grind’ın İstanbul Chapter’ı olarak 5 yıldır ülkemizin en başarılı girişimcileriyle söyleşiler gerçekleştiriyoruz.

Enis Erdem Yurdatapan

Written by

💑 Türkan Yurdatapan💍 | @ingbankturkiye 👨‍💻| @startupgrind_istanbul |METU Statistics’2017🎓| METU Alumni Association👨‍🎓|⚽️@fenerbahce 💛💙🏀|Sports ⚽️🏀🏓�

Startup Grind İstanbul

Dünya genelinde 450'den fazla şehirde faaliyet gösteren ve girişimcileri eğitmeyi, onlara ilham kaynağı olmayı ve ekosistemden arkadaş edinmelerini amaçlayan Startup Grind’ın İstanbul Chapter’ı olarak 5 yıldır ülkemizin en başarılı girişimcileriyle söyleşiler gerçekleştiriyoruz.