Czytamy książki, żebyście Wy nie musieli, czyli “Skąd czerpać wiedzę o budowaniu startupów” część 1 — książki

szperlinski
StartupMakers
Published in
2 min readMay 10, 2018

Skąd czerpać wiedzę o budowaniu startupów?

Mam problem. Przeczytałem w tym roku sporo książek biznesowych. Polecili mi je amerykańscy marketingowcy, którzy odpowiedzieli w wyszukiwarce na zapytanie „what should I read to build a successful startup”. Wybrałem takie, które mają już polski przekład i spisałem ich najważniejsze tezy w kontekście prowadzenia startupa.

Nowe, stare, techniczne, teoretyczne, inspirujące — które są warte naszego czasu?

Mój problem polega na tym, że chciałbym się podzielić z Wami tym, co w tych tytułach wyczytałem, ale żeby to uczynić, muszę w jakiś sposób do Was dotrzeć. Piszę więc tekst na Medium z intencją taką, żeby sam ten tekst wnosił coś ponad już przygotowany materiał.

Takiego contentu nie ma wiele. Myślę, że Wam się przyda.

Biografie, self-helpy, popularno-naukowa psychologia, korpo-książki czy bestsellery startupowe czytać po prostu wypada. Nie jest to Dostojewski ani Nabokov, czyta się szybko, ale publikacji jest tyle, że warto zastanowić się po co sięgnąć, zanim poświęcimy swój wieczór na lekturę.

Mnie na przykład interesują kwestie systemowe. Ciekawi mnie w jaki sposób przewidywalny przypadek powoduje, że ogniwa organizacji łączą się w dotychczas nienotowanych strukturach. Przypadek, który wynika z motywacji, woli i działania osób zaangażowanych, zderzających swoje działania z rynkiem i reagujących na jego „feedback”.

Dobieram więc takie książki o biznesie, które układają kwestie przypadku i motywacji w sposób uczony, ale też możliwy do wykorzystania w codziennym mozole startupowca, marketera i twórcy.

Czytając robię notatki, które później porządkuję i dzielę się nimi z zespołami — swoimi, czy też zespołami startupów, którym pomagamy. Wiadomo, że czas jest najcenniejszym zasobem i choć przyjmowanie wiedzy w pigułce jest jakościowo o wiele gorsze od interakcji z całością lektury, to jednak warto wiedzieć o czym dana pozycja jest. Przykłady?

Proces Kafki jest o złym systemie. Rok 1989 Orwella o Wielkim Bracie. Ale o czym są Buntownicy Adama Granta? O co chodzi z klasyczną już Strategią Błękitnego Oceanu? Jakie trzy najważniejsze rady kryje Jak Być Dobrym Sprzedawcą Daniela Pinka?

Naturalnie napiszę tu też o Lean Startup, bo wtedy (za Robertem Cialdinim) dostrzeżecie kolejny znajomy Wam tytuł, coraz bardziej ulegając wpływowi podobieństwa na Wasze pozytywne emocje związane z tym tekstem. 🙂

Przygotowane w linkach na samym końcu, dostępne do pobrania pliki PDF są wygładzonymi wersjami wspomnianych wyżej notatek z literatury branżowej. Dajcie znać proszę czy idea projektu i jego wykonanie Wam odpowiadają — jeśli tak, zrobię tego więcej.

PS. Mam całą listę kolejnych publikacji do przygotowania i przeczytania, ale nie podaję jej celowo. Dajcie znać co Wy czytacie, żeby rozwijać się jako przedsiębiorcy.

Do pobrania:

Adam Grant — Originals (Buntownicy) PDF // przemyślenia startupowca — Pobierz

Daniel H. Pink — Jak być dobrym sprzedawcą PDF // przemyślenia startupowca — Pobierz

--

--

szperlinski
StartupMakers

EU based SaaS Startup Marketer & co-founder at MoietyVentures.com, StartupMakers.pl and TeamRock.pro. Gets excited with all things tech, green and rock n’ roll.