Jak przyspieszyć budowanie MVP z 2 lat do 2 miesięcy ⚡

Dariusz Ciesielski
StartupMakers
Published in
3 min readJan 2, 2018

Ponad dwa lata temu przyszedł do mnie znajomy z pomysłem na startup. Po długiej dyskusji w pizzerii i przedstawieniu wizji aplikacji uznałem, że ten produkt ma rację bytu na rynku. Wiedziałem, że łatwo nie będzie. Szczególnie z powodu pracy po godzinach nad projektem. Miałem już jednak za sobą kilka takich startupów także wiedziałem, na co się porywam.

Projekt był rozbudowany, wiedzieliśmy też, że mamy ograniczony czas, dlatego pierwszym czym się zajęliśmy, było okrojenie web aplikacji do minimum. Kolejną kwestią było wybranie zaplecza technologicznego (o którym możecie przeczytać w innym moim wpisie) oraz wymyślenie brandingu. Po spełnieniu powyższych podpunktów prace techniczne ruszyły.

Wstępne założenia zakładały sześciomiesięczną pracę, lecz z powodu zawiłego UI oraz niestandardowych elementów graficznych trzeba było każdy element oprogramować z osobna. To natomiast przełożyło się na kolejne godziny klepania w klawiaturę. Przeszliśmy przez 3 koncepcje graficzne naszego systemu, z których żadna nie brała nawet pod uwagę RWD. Do tego jakość wykonania kodu z powodu użycia jQuery była dość mizerna. Po pewnym czasie doszedł rebranding komunikacji oraz kolejna koncepcja graficzna - przecież wiadomo, poprzednia była okropna, a następna na pewno sprawi, że ludzie będą zabijali się o nasz produkt 😎

Po niespełna dwóch latach nadszedł dzień, w którym wystartowaliśmy z projektem. Zaczęliśmy działać marketingowo, głównie wykorzystując naszą sieć kontaktów. Udało się dzięki temu pozyskać wstępny feedback od przyszłych klientów. Ogólnie był on pozytywny, ale okazało się, że ciągle mamy problemy z UXem produktu. Dlatego jeszcze raz postanowiliśmy okroić i ulepszyć TeamRocka, jak ostatecznie nazwaliśmy naszą aplikację.

Jak wiadomo branża IT szybko się rozwija, w międzyczasie powstały nowe narzędzia, które pozwalają na tworzenie produktu szybciej, a i utrzymanie kodu (znienawidzone przez tak wielu programistów) jest po prostu przyjemnością. W naszym przypadku postawiliśmy na Vue.js oraz bibliotekę Vuetify.js. Okazało się to strzałem w dziesiątkę

Dzięki wykorzystaniu nowego podejścia na początkowym etapie tworzenia produktu (MVP) udało się przyśpieszyć development dziesięciokrotnie. Przestaliśmy się przejmować każdym detalem graficznym, lecz zaczęliśmy wykorzystywać dostępne elementy z powyższej biblioteki. W 99% przypadków sprawdzało się to bez problemu, a jeżeli jakiegoś elementu brakowało zmienialiśmy lekko koncepcję produktu tak, aby któryś z nich pasował.

W tym momencie mamy ok. 10 linijek własnego CSSa, a sama aplikacja wygląda o wiele przejrzyściej i schludniej niż w momencie, kiedy to my wymyślaliśmy układ graficzny.

Lekcja z tego jest taka, że da się po godzinach napisać produkt, który to będzie spełniał funkcjonalnie swoją rolę. Będzie stosunkowo ładny oraz z przyjemnością będzie się do niego wracać tworząc kolejną funkcjonalność. Na dodatek zaoszczędzimy krocie

To tak jakby zlecić zewnętrznemu programiście stworzenie aplikacji, którą wyceniono na 100 tysięcy zł, natomiast za pomocą podobnych bibliotek można obniżyć koszt wytworzenia tego samego oprogramowania do 10 tysięcy.

Jako że mamy za sobą 10 lat pracy przy 15 startupach postanowiliśmy stworzyć inicjatywę, która na celu ma wspomagać startupy od strony biznesowej, brandingowej, marketingowej oraz technologicznej. Jeżeli masz pomysł na biznes, albo nie wiesz w jakim kierunku pójść dalej ze swoim startupem zgłoś się do nas. Wspomożemy Cię naszym know-how! 🚀

Nasza grupa składa się z:

Dariusz Ciesielski - Skapiec.pl, Grupa NK.pl, Chatpirate, TeamRock i inne
Błażej Szperlinski - Livechat, CrankWheel, Chatpirate, TeamRock i inne
Anna Rakoczy - Career Expo, DevCamp, TeamRock

--

--