Obliczanie MRR dla rocznych płatności— jak to robić dobrze

Dariusz Ciesielski
StartupMakers
Published in
2 min readOct 26, 2018
“laptop computer on glass-top table” by Carlos Muza on Unsplash

Zapewne niejednokrotnie widziałeś wzór na obliczanie MRR

MRR = (recurring + upgrade) — (downgrade+churn)

lub prostszy

MRR = SUM(Paying customers monthly fee)

Oba są poprawne, ale zapewne zastanawiasz się, jak się mają miesięczne płatności do rocznych, które powinieneś także mieć w swoim pricingu.

Najlepszą praktyką jest podzielenie płatności rocznej na 12 części. Czyli w domyśle uznanie jej jako 12 odrębnych płatności i co miesiąc uwzględnienie jej przy obliczaniu MRR. Podobnie rzecz się ma przy obliczaniu ilości kont. Tutaj także rocznego płatnego klienta uwzględnia się przez 12 miesięcy.

Przykład:

1460$ — roczna płatność, która wpadła 5 marca

1460$ / 12 mies. = 121,7$/mies. — nasz MRR dla pojedynczego klienta, który zaliczamy od marca bieżącego roku do lutego następnego roku

Mam nadzieję że ten wpis był dla ciebie pomocny i będziesz już pamiętał w jaki sposób interpretować roczne płatności. A jeżeli masz problemy ze swoimi metrykami pisz śmiało — pomożemy!

MAMY ZA SOBĄ 10 LAT PRACY PRZY 15 STARTUPACH

Tworzymy zgrany zespół specjalistów o rozległych umiejętnościach o które oparty musi być każdy nowoczesny biznes. Własne kompetencje rozszerzamy o współpracę z najlepszymi specjalistami oraz inwestorami. Jeżeli masz pomysł na biznes, albo nie wiesz w jakim kierunku pójść dalej ze swoim startupem zgłoś się do nas. Wspomożemy Cię naszym know-how! 🚀

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu office@startupmakers.pl
http://startupmakers.pl

--

--