STEAM Eğitimi?

STEAM Eğitimi Nedir?

Özellikle son 10 yılda dünya genelinde ilk olarak STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) olarak tanınan ve birçok ülkede hayata geçirilen eğitimi destekleyen programdır. Son birkaç yıl içinde STEM+A veya STEAM olarak, Arts yani Sanat alanını da kapsamaya başlamıştır.

Türkiye’de de son bir yıl içinde birçok büyük eğitim kurumu ve sosyal platformları bu eğitimi yakın zamanda sunacaklarını duyurmaktadır.

STEAM sadece bir eğitim programı değil; her öğrencinin erken yaşta eğitimini kendi ellerine alarak, hangi alanlarda istekli olduğunu keşfettikçe o alanlarda kendisini geliştirmesine destek olan bir programdır. Bu programın en iyi şekilde kulanılması için bu ortamı yaratabilecek olan ebeveynler ve eğitmenlerdir. Onların rolü, bu programın doğru işlemesinin en ana sebebidir.

Program hangi materyallerle ve süreçle işliyor?

Ne yazık ki ülkemizde yeni eğitim programları birkaç okul haricinde, daha fazla öğrenci alabilmek için kullanılan satış planlaması odaklı bir kurgu izlemektedir.

Eğitim ve öğrenimin, teknoloji adı altında, öğrencilere sadece elektronik cihazların teminiyle sınırlı kaldığı bir kapsamdan çıkma vaktinin geldiğini düşünüyoruz.

STEAM’in farkı işte tam da burada başlıyor. STEAM’in uygunlanması için özel bir firmanın kitapları veya tabletleri gerekmiyor. STEAM eğitimi, mekan bağımsız bir ortama sahiptir. Eğer öğrenci rahat ve güvende hissederse kaç yaşında olursa olsun kendini keşfetmeye başlar. Bu nedenle ebeveynlere ilk tavsiyemiz, sadece çocuklarına odaklanmayıp, kendilerini de geliştirmeyi hedefleyip, STEAM’i evde de uygulamaları ve bu programı gerçekten hayata geçiren okullar aramalarıdır.

Kaç Yaşında Başlanmalı?

Bir öğrencinin STEAM’in bütün konularında ilerleme kaydetmesi ve ahenk içinde diğer öğrenciler ile çalışması için 3 yaş ve üzeri olmaları tavsiye edilir. Fakat birebir STEAM eğitimi alınması amaçlanıyorsa, 2 yaşında da başlanabileceğini söyleyebiliriz.

STEAM bir eğitim programından çok, çocuğun kendini keşfetmesini destekleyen bir programdır, bu nedenle erken yaşlarda STEAM eğitimine başlanılmasının, çocuğunuzun gelişimi ve kendine güveni için olumlu bir adım olacağını söyleyebiliriz.

-Özgür