Ten nápad už měl někdo přede mnou? Tak znovu a lépe.

Martin Mikyška
Studio Iceberg
4 min readNov 12, 2019

--

K napsání tohohle mikročlánku mě přivedly dvě věci:

  1. článek od Andrew Wilkinsona Unicorns vs. Horses (do češtiny přeloženo na czechcrunchi)
  2. dva fakedoor testy, které nám teď ve studiu iceberg běží

Začnu úplně od začátku. Před pár měsíci se nám v icebergu podařilo systematizovat práci na našich vlastních nápadech a projektech. Vždy jsme chtěli makat vedle klientských projektů i na něčem vlastním (asi stejně jako 99% ostatních studií a agentur …), ale vždy to byly náhody a někdo zvenčí, kdo nám přihrály zajímavý nápad a my jsme se do něj bez většího přemýšlení obvykle vrhli. Pak přišlo pár větších klientských projektů a hop, uběhlo půl roku a my si uvědomili, že jsme na nic vlastního asi půl roku nesáhli. Ne, opravdu to nebyl ideální stav pro rozjíždění vlastních projektů.

Rozhodli jsme se tedy zavést pravidlo a systém — každý měsíc budeme věnovat určitý předem stanovený počet hodin který si můžeme dovolit vlastním projektům. A když nás v jednotlivých stádiích vývoje přesvědčí, investujeme do nich víc. Máme jasně vyčísleno kolik času si měsíčně můžeme dovolit do nich investovat a jsme schopni ten čas vyjádřit ekvivalentem v penězích.

To by byl systém, tedy alespoň na papíře. Další logický krok byl — tak teď ten nápad! Do čeho se vrhneme nového? Ale jak to tak bývá, nápady nechodí na zavolání. Rozhodli jsme se tedy tomu měsíc nechat volný průběh. Během měsíce jsme se v kanceláři bavili o nápadech který přinášel snad každý z teamu a na konci měsíce rozhodli — vrhli jsme se do 1) rozšíření jednoho existujícího projektu a 2) jedné nové služby, která vzešla z něčeho, co nás samotné každý měsíc štve — evidence a zpracování příchozích faktur. Kontrolní hlášení je neúprosné, obzvlášť pro měsíční plátce. Tak nedalo by se to nějak zjednodušit, zpříjemnit a odbourat? Technologie na to už přece jsou dostatečně daleko.

A právě tím druhým případem se dostávám k meritu věci — dostali jsme nápad, problém zažívala většina z nás na vlastní kůži, zkusili vymyslet co nejvíce možných řešení, jedno vybrat a to otestovat. Vcelku nadšeně, vcelku organicky a punkově. Ale někde těsně předtím, než jsme se pustili do designu fakedoor testu jsme narazili na dvě podobné služby. To nám trochu vzalo vítr z plachet. Jedna služba určená pro korporace (my cílíme na OSVČ a firmy do 80ti zaměstnanců/určitého počtu daňových dokladů v měsíci) , druhou která řešení měla jen jako doplněk jejich primární služby. První reakce samozřejmě byla “to je v pr***i, to už existuje, tak znova a lépe”. Jenže právě to je podle mě chyba. To, že někdo něco podobného dělá ještě neznamená, že je nutně váš konkurent (viz. korporace vs. SMB se zcela odlišnými potřebami a modely fungování) a to, že někdo nějakou potřebu řeší neznamená, že ji nelze zkusit vyřešit lépe. U každého nápadu záleží na jeho exekuci, u každého problému na kvalitě jeho řešení. A celý trh obvykle nezvládne nasytit jeden hráč.

Schválně. Kolik je e-shopů s elektronikou? A dobře se nemá jenom Alza. Celý trh nedokáže nasytit i když se hodně snaží.
Kolik je rozvozů jídla? Wolt k nám taky přišel, když už existovalo Damejidlo.cz. A za mě to dělá trochu lépe, proto už asi rok používám jenom Wolt a Damejidlo jsem nepoužil ani jednou.
Kolik existuje nástrojů na project management? Všichni nepoužívají jen BaseCamp (i když skoro každý měl svoje basecamp období).

Kvůli tomu, že jste někde našli něco podobného, svůj projekt nezahazujte. A narovinu — pokud jste nic ani vzdáleně podobného nenašli, asi by jste spíš měli hledat ještě jednou. Naopak, to že už někdo něco podobného dělá vám může hodně dát (mrkněte na technologie které používají, jak mají nastavený pricing, jak to prezentují a prodávají). Ujistěte se ale, že děláte maximum pro to, aby jste chápali uživatelské potřeby a plnili je podstatně lépe. A nebo si byli jisti, že je vlastně plníte někomu jinému než ten druhý. Prostě zbytečně neriskujte a snažte se projít každým kolem designového procesu co nejlépe.

Jsme tak trochu zpracovaní všemi těmi success stories, životopisech Muska, Jobse a příbězích o miliardových valuacích během půl roku, že podle toho posuzujeme každý vlastní projekt. Ale inovovat věci, co už někde existují je úplně v pořádku. A to, že něco podobného existuje neznamená, že to může saturovat celý trh (jen je fajn mít odhad, jak velký ten trh je :).

Dvakrát tak to platí, pokud by jste rádi měli firmu která dělá TOP věci, roste stabilním a bezpečným tempem raději, než doufat že nápad odprezentujete, natankujete raketové palivo v podobě investice ideálně ve více kolech a pak už nezbyde než se snažit doletět ke hvězdám. A to obvykle ve chvíli, kdy se tam v tu chvíli snažíte doletět v modelářském letadýlku. Protože nastartovat stabilní business, opravdu znát svoje zákazníky a mít stabilní tým zákonitě nějakou chvíli trvá. A podle Wikinsonovy analogie — já budu raději kůň, než usínat s životopisem Bezose pod polštářema doufat, že jednou to zázračně přijde a budu ten jednorožec. (přečtěte si ten anglický článek, fakt stojí za to).

(Fotka z Unsplash od Vale Zmeykov)

--

--