Ottobohus.cz — tak trochu jiný web…

Během léta jsme se dozvěděli, že budeme kódovat Ottův nový web. SUPER! Ottu totiž považuji za jednoho z nejlepších textařů v Česku. Radost byla o to větší, když jsme zjistili složení týmu…

Design

Po prvním shlédnutí designů jsem si řekl — WTF, ale po kratším prozkoumání mi web přišel geniální. Podle mě přesně splňuje to, co Otto potřebuje. Jednoduchá typografie s drobnými fičurkami a vtípky, podpořená kvalitními fotografiemi. Skvělý mix, který tvoří osobitý výsledek.

K tomu je web mimořádně dobře rozmyšlený a přesně oslovuje cílovku. Avšak ne všichni jsou toho názoru. Někteří si naopak myslí, že web není koncipován správně, což rozpoutalo na Facebooku bohatou diskuzi. Nad některými komentáři zůstává rozum stát — jak někdo může tvrdit, že web špatně cílí, když nezná celý background. Porovnáváme tu dojmy a fakta plynoucí z uživatelského výzkumu. Čemu byste věřili vy?

Jdeme kódovat

Grafické návrhy byly netradičně rozkresleny do šesti rozlišení, aby se mohlo už v designu odladit tolik důležité zalamování textů napříč všemi zařízeními.

Z grafiky bylo patrné, že bude potřeba dobře nastavit typografii a správně rozvrhnout grid napříč různými rozlišeními, abych dosáhl požadovaného výsledku. Toto byla hodně důležitá část, která mi na projektu ušetřila spoustu hodin práce.

<br>, <br> a zase jenom <br>

No jo, jenomže pouhým nastavením gridu a typografie to nekončilo. Bylo mi jasné, že se bude trvat na správném zalomení jednopísmenkových předložek a spojek na nový řádek — což nakonec vyřešil Posp regulárním výrazem při vypisování textů z Drupalu.

Jenže Otto šel ještě dál. Chtěl, aby se texty zalamovaly do bloku, přesně dle designů. Důvod? Vypadá to esteticky lépe :) Bohužel zalomení ne vždy sedělo na sloupce gridu.

Jak to udělat, aby to bylo univerzální a nastavitelné pro každý breakpoint? Ano, hádáte správně. Musel jsem sáhnout po pevných zalomeních (<br>) s raritním vypínáním {display: none;} pro různé breakpointy.

Nejjednodušším řešením bylo <br> vypínat a zapínat responzivními utilitními třídami. To sice zprasilo kód, ale estetický výsledek vypadá skvěle!

vs.

Ukázka kódu:

<p>
Originální ilustrovaná kniha se<br class=”hide-tablet-down”>
zrodila z mých tweetů, obrázky<br class=”hide-tablet-down”>
dodali přímo fanoušci — a Jana<br class=”hide-tablet-down”>
Reichel ji typograficky vyladila.
</p>
<p>
Orbis Tweetus je <strong>svět 140 znaků<br class=”hide-tablet-down”>
ve 104 obrazech</strong>. Prozradí vám<br class=”hide-desktop-down”>
triky reklamních textařů, které tu<br class=”hide-tablet-down”>
jsou kratší než rozsah jedné SMS.
</p>

Nějaké oživení

Web poskládaný pouze z typografie, gridu a fotek bylo potřeba něčím oživit. Kluci vymysleli hravý hover na odkazech a logu.

Otto chtěl navíc animaci otevírání knihy, spuštěnou na hover, což byl menší oříšek. Chtěli jsme využít CSS transition se “step” timing funkcí na vlastnost background-position. Prostě jednoduchá CSS sprite animace.

Step funkce v kombinaci s transition se nám ale vymstila. Do funkce musíte zadat statické číslo počtu kroků. Tím, že animaci lze přerušit odjetím myši z knihy, nastane problém. Když má zpětná animace stejný parametr step funkce, ale pojede na jinou (kratší) vzdálenost… matematicky to nevychází a bug je na světě!

Ukázka: (zkuste párkrát rychle přejet přes knížku)

Řešením v tomto případě bylo přepsat animaci do Javascriptu a celý průběh si programově pohlídat. Pro animaci jsem využil maličkou Tween.js knihovnu.

Ukázka:

A co na to Otta Bohuš?

Nevím, co by se muselo stát, abych po zkušenosti se superkodérem Tomášem Krejčím chtěl na svém (jakémkoli dalším) webu spolupracovat s někým jiným. Tomáš byl přesný jako švýcarské hodinky, precizní jako němečtí inženýři, nápaditý jako norští designéři — a především lidsky chápavý. Není jednoduché se mnou dělat, když jsem (výjimečně) já na té straně klienta. Bývám občas pedantský až za roh. Ale dobře vím proč: protože je pak výsledek super. I díky Tomášově trpělivosti nakonec web vypadá, tak jak vypadá: prostě skvěle.”
Otto Bohuš, autor a reklamní textař

Závěrem

Web bylo potřeba nakódovat a napojit do křtu knihy Orbis Tweetus, který byl 13. 11. 2017. Finální design jsme dostali měsíc před křtem, takže jsme měli na kódování šablon maximálně 14 dní. O projektu jsme věděli s předstihem, takže to nebyl problém.

Další týden se šablony napojovaly na Drupal a poslední týden byla rezerva na drobné ladění. Vše se stihlo a jak nový web vypadá, se můžete podívat sami na ottobohus.cz. Co na to říkáte vy?