Superkodéři na nomádské stezce

Michal Matuška
SUPERKODERS
Published in
5 min readOct 25, 2017

Španělsko, Sicílie a střední Itálie. To jsou destinace, které jsme za poslední tři roky poznali trochu jinak. Říká se tomu digitální nomádství, nebo jen spojení práce a změny prostředí. Když to vezmeme zeširoka, pojmenování není důležité.

Střední Itálie

Dobře zorganizovat takovou srandu už je mnohem důležitější, a protože už máme nějaké zkušenosti, moc rádi se podělíme. Občas jsou to věci úsměvné a občas méně.

Tak jedeme! Ano, ale kam?

Do hry vždy vstupuje velké množství požadavků a faktorů. Hlavním cílem vždy bylo odjet do tepla k moři. Ze všech nároků bylo důležité čisté a hezké moře, lokalita bohatá na možnost poznávání a v neposlední řadě samozřejmě cena.

Apartmán bez internetu

Představte si, že najdete luxusní apartmán v Itálii, blízko u moře, s vlastním bazénem a za super cenu. Jedinou jeho chybou je… že nemá internet! Což je trochu problém, když je na něm veškerá vaše práce závislá.

V tomto okamžiku začalo velké počítání, protože na začátku tohoto léta končil roaming. Během pár dní jsme se stali experty na tarify a počty gigabajtů uplatnitelných v zahraničí.

Jak se to dá srozumitelně shrnout?

Naše infografika pro kodéry

Počítač bez elektřiny

Dvakrát v Itálii a dvakrát překvapení ze zásuvek. Kdo to zažil, tak ví. Ideální je nezapomenout a nakoupit redukce už v Česku, v Itálii jsou docela drahé. Občas se poštěstí a potřebné redukce najdete porůznu zastrkané po apartmánu. Připravte se ale na to, že každá vaše zásuvka bude vypadat nějak takto:

Typická italská zásuvka

Raději ještě jednou, nezapomeňte redukce do zásuvek. :-) Co dál si s sebou vezmete je na vás, ale hlavně nespoléhejte na to, že pastu na zuby vezme kolega.

Cesta a pokažené auta

Někdy se může stát, že třeba trefíte na dálnici srnku a místo v Barceloně se vyspíte v Berouně. No co, on v tom zase takový rozdíl není. Obojí začíná na B. V krizových situacích zachovejte hlavně klid. Vše se pak mnohem rychleji vyřeší a pamatujte, že ráno moudřejší večera.

Když auto potká srnku…
…tak ho musíte vyměnit za něco pojízdného

Nezapomeňte, že dokud nesedíte s pivkem na gauči ve vašem novém bydlišti, může se stát cokoliv. Třeba nám se těsně před cílem v dlouhém stoupání pokazilo i auto z půjčovny. Ano, napadla nás ta geniální myšlenka vyběhnout z auta a podívat se pod kapotu. Nicméně na kolegovu otázku “Co tam vidíš?” jsem byl schopný odpovědět jen “Motor… A celkem malej”. Byla to totiž Fábie 1.2tsi.

Naštěstí si Fabie oddechla, my dojeli až do cílového města a měli čtyři týdny na zajištění “code review” pro naše půjčené autíčko.

Půjčená Fábie jede ve Španělsku do servisu
Třetí a poslední vozidlo španělské výpravy

Italové v trenkách (aneb upřímný průvodce, jak vycházet s místními v Jižní Evropě)

Je důležité si uvědomit, že člověk nejede na pár dní do resortu, kde jsou zvyklí a připravení na ledacos. Záměrem je splynout s místními, a co nejvíce poznat jejich běžné zvyky, proto:

  • Dodržujte jejich siestu. Striktně a za každé situace, jinak na vás vyběhne Ital v trenkách, proč tak hlasitě telefonujete na balkoně.
  • Nenechávejte své odpadky za dveřmi, nebo na vás vyběhne více než jeden oblečený Ital, že se to nedělá.
  • Nechtějte po místních, aby mluvili anglicky. Za tři roky jsme se potkali s jediným člověkem, který zde mluvil anglicky. Byl to Španěl a pracoval pro NASA.
  • Buďte trpěliví. Běžný úkon, třeba s místními domluvit kurt na tenis, může být složitější než splnit quest v RPG hře na level legendary. Pořád totiž hledáte kompetentní osoby.

Práce v zahraničí

Práce v zahraničí se v zásadě nijak neliší od práce v ČR. Jediný rozdíle je, že fyzicky nesedíme s ostatními v Brně.

Pokud chceš také vyjet, dbej na udržení kvality kódu a produktivity. To je klíč k oboustranné spokojenosti ty vs. tvoje firma. Jako krásný příklad můžeme uvést třeba Wildhub pro Koppaberg, který vznikl letos v Itálii.

Kódování po italsku

Výlety a poznávání

Na výlety byly vyhrazeny především víkendy. A že bylo vždy co vidět! V Itálii jsme už zjistili, jestli je věž v Pise tak šikmá, jak se říká. Navštívili jsme Řím, okoupali se v přírodních lázních Bagni San Filippo a vyšplhali až na vrcholek Etny. Ve Španělsku jsme viděli Gibraltar a pohlédli přes moře Maroku do tváře. Nezapomenutelné bylo také město Ronda, rozdělené hlubokým kaňonem na dvě části.

Výprava na Etně
Dokázali jsme to!
Kluci ve Španělsku

Finance, aneb kolik to stojí?

Vždy záleží na konkrétní situaci a místě, kam člověk jede. Letošní Itálie vyšla 110 Euro/týden za ubytování jednoho člověka, ale ve Španělsku to bylo méně. Pokud si budete vařit sami, z lokálních potravin plus občasná restaurace, zaplatíte za jídlo na den 20 Euro/člověk.

Domácí strava je základ!

Na cestu musíte počítat s mýtným, které je při průjezdu celou Itálií cca 70 Euro/jeden směr. Také benzín je zde dražší, v přepočtu asi 36 Kč/l. Pro příklad cesta vlakem do Říma z Porto Santo Stefano vyjde 30 Euro/člověk. Jednodenní výlet cca 50 Euro/člověk.

Rychlé počty aneb závěr

Spojení cestování a práce je prostě skvělé. Dostanete se do situací, které byste ve svém běžném životě v Česku asi nikdy řešit nemuseli. A pokud umíte dobře počítat, tak je vám jasné, že jedna taková ukázková výprava může být:

1 výlet = 3 auta, 6 lidí (+mimino a pes), 6 týdnů v ráji, 40 společných večeří, 960 odpracovaných hodin a hlavně nespočet zážitků a zkušeností

6 lidí + mimino…
…a pes, co se nevešel na přechozí fotku

Po třech úspěšných epizodách našeho cestovatelského dobrodružství pomalu obracíme mysl k dalšímu létu. Kam pojedeme ještě nevíme, nicméně ani v roce 2018 nebudeme sedět doma.

--

--