9 kvalitných zdrojov pre štúdium UX

--

Dobrý dizajn fyzických produktov nespočíva v peknom vzhľade, ale najmä v ich funkčnosti. Na čo vám je pekné kladivo, ak ním nezatlčiete klinec? To isté platí pre dobrý digitálny design.

Weby a aplikácie nie sú len o peknej grafike, ale najmä o tom, ako slúžia používateľom a ako sú s nimi týto používatelia spokojní. Bavíme sa teda o používateľskom zážitku, známom ako user experience (skrátene UX). Používateľovi stačí pár sekúnd na to, aby sa rozhodol, či na vašom webe ostane alebo prejde na konkurenčný.

Veľká časť z toho, čo som sa o UX naučil, pochádza z čítania rôznych článkov, tutoriálov a blogov. To všetko je dostupné zdarma, jediné čo musíte urobiť, je investovať kúsok svojho času na to aby ste to našli. Alebo si prejsť tento zoznam.

1. Interaction Design

Interaction Design je web nezávislej neziskovej organizácie IDF s cieľom zvýšiť úroveň globálneho dizajnérskeho vzdelávania. Organizácia bola založená v roku 2002 v Dánsku, inšpirovaná škandinávskym vzdelávacím systémom, ktorý poskytuje nízkonákladové a kvalitné vzdelávanie pre výučbu dizajnu. Na webe nájdete kurzy s certifikátom ako aj kvalitné články z rôznych oblastí dizajnu. Organizácia spolupracuje s najlepšími univerzitami a spoločnosťami, ako sú Stanford, Cambridge a SAP Labs, ako aj s takými známymi autormi ako Clayton Christensen a Don Norman.

PREJSŤ NA WEB

2. UXPin — Eknihy

Digitálna knižnica celosvetovo známeho toolu UXPin poskytuje zdarma množstvo e-kníh z oblastí UX/UI dizajnu.

PREJSŤ NA WEB

3. UXMyths

Web UXMyth je určený dizajnérom, no na svoje si prídu aj klienti. Hlavnou myšlienkou webu je odstrániť názory typu „Myslím, že by to tlačidlo malo byť modré“ a im podobné. Nájdete tu veľa údajov podložených výskumom, ako aj fakty, citáty a články od známych dizajnérov a odborníkov na web, ktorí spoločne odhaľujú koncepcie webového dizajnu.

PREJSŤ NA WEB

4. High Resolution

Dvojica dizajnérov sa rozhodla natáčať limitovanú sériu rozhovorov zameraných na produktový dizajn a „design thinking“ s názvom High Resolution. Každý týždeň si sadnú s dizajnérmi z najlepších spoločností na svete ako Facebook, Google, IDEO, IBM, Spotify a rozprávajú sa o tom, ako tieto veľké spoločnosti komunikujú, pristupujú a nasadzujú dizajn. High Resolution patrí medzi najlepšie dizajnové podcasty roku 2017. Epizódy majú cca 60 min a môžete si ich pozrieť ako video ale aj vypočuť ako podcasty na iTunes.

PREJSŤ NA WEB

5. Nielsen Norman Group

Spoločnosť NNG bola založená v roku 1998 dvoma pánmi menom Jakob Nielsen (guru v oblasti použiteľnosti webstránok — New York Times) a Don Norman (guru v oblasti pracovných technológií — Newsweek). Na ich webe nájdete plno kvalitného materiálu podloženého skutočnými výskumami a nie dohadmi. Články na ich blogu patria k tomu najlepšiemu, čo si môžete z oblasti UX/UI prečítať. Takisto vám odporúčam pozrieť TED prednášku Dona Normana na tému 3 spôsoby ako vás dizajn robí šťastnými.

PREJSŤ NA WEB

6. Prototypr

Prototypr je miestom, kde nájdete všetky potrebné články, tipy, tooly a inšpirácie na Prototypovanie, čiže na Wireframy, Responzívny dizajn, Front-end a ešte viac.

PREJSŤ NA WEB

7. Sidebar

Sidebar je projekt Sashi Grief, ktorý vznikol v roku 2012. Je to miesto, kde nájdete najlepšie linky o UX/UI dizajne, typografii, CSS, user research a iných oblastiach dizajnu. Ak chcete mať denne najaktuálnejšie novinky, trendy a zdroje, stačí aby ste sa prihlásili na odber newslettera.

PREJSŤ NA WEB

8. UXDesign.cc

Na blogu Uxdesign.cc môžete nájsť najlepšie články o UX, Interaktívnom dizajne, Produktovom dizajne a o Použiteľnosti. Odporúčam prihlásenie do newslettra, kde nájdete výber 10 top článkov z týchto oblastí a tipy na zaujímavé aplikácie, toolyatď.

PREJSŤ NA WEB

9. Invision blog

Invision je najlepšou dizajnérskou platformou zameranou na kolaboráciu. Túto platformu využíva množstvo dizajnérov vo svete ako aj veľké firmy ako Evernote, Adobe, Airbnb, Salesforce atď. Na ich blogu nájdete články od najinovatívnejších UX dizajnérov v priemysle.

PREJSŤ NA WEB

A ďalšie…

Ak vám tento zoznam zdrojov nestačí, tak nižšie nájdete ďalšie známe weby z oblasti dizajnu, ktoré vás určite nakopnú.

Treba si však stále uvedomiť, že veľa článkov o UX sú skôr inšipiráciami a nie univerzalnými pravdami. Pri tvorbe webov a UX celkovo treba veľa testovať, pýtať sa používateľov a validovať návrhy. Zahraničné prípadovky nie sú vždy zárukou dobrého dizajnu, ktorý bude fungovať aj u nás.

DesignBetter

Alistapart

CreativeBloq

OptimalWorkshop

Designmodo

Webdesignerdepot

UXMovement

UXPlanet

Smashingmagazine

Usabilitygeek

UXBooth

UXMag

Ján Kvasnička

--

--