3 důvody, proč se lidi bojí umělé inteligence a proč ji (někteří) nevyzkouší dost včas.

Jakub Goldmann
Švejda–Goldmann: Webdesign
3 min readJan 2, 2023

Jako designéři se zajímáme o příčiny věcí. Věřím, že všichni kdo tento text teď čtete (Leden 2023) už v nějaké formě AI nástroje zkoušíte, nebo přinejmenším o nich intenzívně čtete. Jsme ale v menšině a myslím, že v ní ještě zůstaneme.

3 důvody, proč se lidi bojí umělé inteligence a proč ji (někteří) nevyzkouší dost včas:

1. Nedostatek znalostí.

Někteří lidé jednoduše nemají příležitost dozvědět se o umělé inteligenci, o tom, jak funguje, a o jejích možných aplikacích. Neví, že začít je jednoduché. V důsledku toho mohou mít mylné představy o tom, čeho je umělá inteligence schopna, nebo nemusí znát současný stav této technologie.

  • Jsou zvyklí na to, jak věci fungují, a nové změny mohou působit rušivě nebo způsobovat nejistotu.
  • Navíc, pokud lidé (vidíme např. u starších uživatelů) investovali čas a úsilí do něčeho, co už umí, mohou mít strach z toho, že se tuto investici vzdají a začnou znovu od začátku.
  • Lidé, kteří nemají dostatečné znalosti mohou mít strach z toho, že nebudou schopni pochopit, jak AI funguje, a že se jim při práci s AI něco pokazí.

2. Strach z neznámého a magické myšlení.

Pro některé lidi je nevyhnutelně koncept tzv. umělé inteligence znepokojující nebo zastrašující, protože zahrnuje stroje, které mohou myslet a učit se. Neprokouknou, že se jedná v podstatě o sofistikovanou statistiku. Mohou se obávat možných negativních dopadů AI na společnost nebo se obávají, že je stroje nahradí v pracovní síle.

  • Magické myšlení je termín, který se občas používá k popisu myšlení, které je založené na přesvědčení, že určité věci jsou schopné mít vliv na výsledky bez reálného vztahu k věci. Například nezajímat se o AI v obavě, že zaniknou staré pracovní kategorie a postupy.
  • Někteří lidé mohou mít strach, že AI bude schopno nahradit jejich práci nebo že jim bude bránit v postupu v kariéře.

3. Obtíže s pochopením technických pojmů

Umělá inteligence může zahrnovat složité technické koncepty a algoritmy, které mohou být pro některé lidi obtížně plně pochopitelné. Proto pro ně může být odpudivé pochopit, jak AI funguje a jaké může mít důsledky.

  • Často jsou již AI nástroje uživatelsky naopak velmi přístupné a lidé si neuvědomují, že je používají dávno. Google Assistant, umělá inteligence, která je k dispozici na chytrých telefonech, reproduktorech a dalších zařízeních. Stejně tak Amazon Alexa nebo Siri.

Někteří lidé mohou mít strach z toho, že AI bude mít příliš velký vliv na jejich životy nebo že se jim ztratí kontrola nad tím, jak se věci dějí.

Kudy do AI? Jaké weby vyzkoušet?

  • 👍 ChatGPT — Rozhraní pro chat s počítačem. Umí konverzovat, psát články, vyhledávat informace…
  • DALL·E 2 — OpenA — Strojové generování obrázků. (Dall-E Vygeneroval obrázek na začátku tohoto článku)
  • Midjourny — Strojové generování obrázků ovládané pomocí Discordu

Co nás čeká v nejbližších měsících.

Co se týče největších překvapení, je obtížné přesně předpovědět, jaká to mohou být, protože AI se vyvíjí rychle, nicméně těžištěm další cesty budou především komerčně využitelné aplikace. To může s našemi současnými fantaziemi zamávat. Očekáváme však:

  • Ti kdo si nové možnosti rychle „osahají” budou mít i s jednoduchým povědomím značnou výhodu na trhu práce. Zjistí, že dostupné aplikace už jdou dostatečně naproti i lidem bez technických znalostí.
  • Ti, kteří budou novému chování webových aplikací vzdorovat, jen oddálí cestu, kterou budou muset sami podstoupit. Pracovně i jinak.

--

--

Jakub Goldmann
Švejda–Goldmann: Webdesign

Co-owner and Digital Strategist at Švejda-Goldmann I Od nápadu, přes prototyp až k digitálnímu produktu I Napsal jsem knihu 📒 „75 tipů, jak si říct o web”