Deštník, do kterého prší️

Jakub Goldmann
Švejda–Goldmann: Webdesign
5 min readSep 14, 2022

V pondělí 12. září 2022 odstartovala kampaň Úřadu vlády, Deštník proti drahotě která má přiblížit hlavní formy pomoci státu občanům.

☔ Deštník proti drahotě očima designérů

Stránky vznikly primárně jako informační kanál pro občany ČR. Jejich cílem je přehledně představit možnosti pomoci, které vláda nabízí v boji proti rostoucím cenám, tak aby každému bylo jasné, na co má nárok a jak jej má uplatnit.

Stránky musíme vždy vnímat z pohledu jejich podstaty — proč vznikly a komu mají sloužit.

Stránka v kontextu cílů

Podívejme se na stránky z pohledu uživatele — občana České republiky hledajícího pomocnou ruku pro sebe, svou rodinu či podnikání.

Tento uživatel potřebuje od webu dvě věci. V podprahové / emocionální rovině chce cítit uklidnění, „objetí”. V pragmatické rovině potřebuje rychle najít informace, které se ho týkají a vzít si z nich to potřebné, aby mohl jednat. Právě tato informační rovina je klíčová. Jak ji naplňuje současný web?

I přes svou jednoduchost nejsou stránky Deštníku intuitivní. První věc, kterou uživatel vidí, je sekce “Aktuální pomoci” s třemi namátkovými opatřeními. Z její struktury a copy však není jasné, proč byly vybrány právě tyto tři a proč jsou „aktuální”. Je jejich nárokování časově omezeno? Jsou přístupné pouze teď? Můžu „aktuálně” žádat i o jiný typ pomoci? Sekce zbytečně vyvolá tyto otázky a neposkytne na ně odpovědi.

Současná domovská stránka

Základní dělení na pomoc „pro rodiny”, „k bydlení” a „pro seniory” je až ve druhé (resp. poslední) sekci. Nadpisem „Další formy pomoci” vytváří dojem, že se jedná o něco odlišného od první sekce. Ve skutečnosti však spodní sekce představuje kategorie, jejichž součástí jsou výše prezentovaná opatření.

Přehled kategorií navíc není kompletní. Zcela v něm chybí skupina „obecné (základní) pomoci”, která zahrnuje širokosáhlá opatření jako příspěvky na bydlení nebo zrušení silniční daně. Nedává smysl, aby toto základní dělení — přes které se uživatelé identifikují a postupují do detailů pomoci — bylo zobrazeno až sekundárně a neúplně.

Jasnější obraz o typu a členění pomoci jsme si udělali až na stránce Vlády ČR, kde je Deštník rozepsaný v článku — no přesně takovému sekundárnímu dohledávání informací měla dedikovaná stránka Deštníku zabránit.

Už v prvním kroku vyhledání pomoci tedy nastává zádrhel. Každý uživatel nejprve vidí tři generická opatření s nejasným nadpisem, která se ho vůbec nemusí týkat. Základní dělení na typy opatření, které by mělo tvořit centrální rozcestník, je v pozadí pozornosti a nekompletní, s mnoha obecnými opatřeními nevhodně zařazenými do kategorie „Pro rodiny a děti”

Doporučení pro Homepage:

🏡 Domovská stránka by byla přehlednější, kdyby měla pouze jeden kategorický rozcestník.

Domovská stránka by byla přehlednější, kdyby měla pouze jeden kategorický rozcestník.
Domovská stránka by byla přehlednější, kdyby měla pouze jeden kategorický rozcestník.
  • Úvodní sekci “Aktuální opatření” by šlo zcela vypustit, jelikož nepomáhá v navigaci. Navíc, přestože odkazuje na jednotlivá opatření, stylově je totožná s druhou sekcí, která odkazuje na kategorie. Tedy vizuálně stejný prvek má napříč stránkou jiné chování, což působí zmatečně a ztěžuje pochopení struktury webu.
  • Stačilo by, aby se HP skládala ze pěti kategorických kartiček, které reflektují oficiální části balíčku pomoci popsaného na stránkách Vlády:

Energetická podpora

Pomoc rodinám s dětmi

Valorizace důchodů (pojmenovaná např. Navýšení důchodů, pro lepší porozumění)

Příspěvek na bydlení

Individuální dávky pro nejzranitelnější jednotlivce

rozsah a typ opatření by tak byl přehlednější a pomohl by zaručit, že komunikace od vlády k občanům je napříč kanály více konzistentní

Alternativní dělení by bylo na 4 kategorie: Pomoc s bydlením, pomoc rodinám, pomoc seniorům a nejohroženějším, základní pomoc, jako je to v závěru zde: https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/destnik-proti-drahote-198499/. — Rozhodnout o navigaci můžeme celou škálou designérských metod. Pro konkrétní metody se rozhodujeme při tvorbě strategie webové stránky, která je mimo rozsah tohoto článku. Rozhodli jsme se, že dělit podle typu uživatele (typu občana) by mohly být matoucí → např. „energetický úsporný tarif “ by pomohl i rodině s dětmi, ale byl by zařazený např. v pomoci v domácnosti apod.

  • Každá kartička by pak šla na výpis obsahovaných opatření, která by šlo rozkliknout do jejich detailů, jak je tomu teď.

Doporučujeme na stránku doplnit horní navigaci

  • Na stránce na první pohled chybí indikace rozsahu webu a toho, jak jsou jednotlivé části propojeny.
  • S tím by pomohlo doplnění navigace, kde by opět stačilo vypsat 5 (nebo 4) zmiňovaných kategorií pomoci. Každá kategorie by rovnou měla dropdown s přehledem konkrétních opatření, která do ní patří.

→ Navigace by byla zjednodušeným odrazem rozcestníku na domovské stránce, která by dělení opatření dávala do lepšího kontextu a umožňovala plynulejší přecházení mezi kategoriemi a opatřeními z jakékoliv stránky.

🔍 Pro ještě jednodušší prohlížení a úplnou personalizaci obsahu „na míru“ každému uživateli by na HP posloužilo komplexnější vyhledávání.

  • Uživatel by si v jednoduché liště naklikal všechny své „parametry“ (lokalita, věk, příjem, počet dětí apod.) a stránka by mu ukázala seznam opatření, která se ho týkají a o která si může požádat.
  • Personalizované hledání by nebylo náhradou rozcestníkových kartiček, ale jeho doplněním / alternativou. Je důležité na stránce uvádět všechny části balíčku, ale většinu občanů bude stejně zajímat jen to, na co mají nárok. S tím by jim dobře udělaný „parametrický search” pomohl na pár kliků, bez potřeby prohledávat všechna opatření individuálně.

Doporučení pro Detail opatření

Stránky detailů opatření jsou na tom lépe, než HP. Jsou rozděleny do sekcí podle podnadpisů, pracují s krátkými textovými odstavci, klíčové informace jsou vyznačeny tučně a na závěr každého opatření je „call to action“ s možností o danou pomoc požádat.

Oceňujeme i rozvodnou plochu v závěru stránek individuálních opatření, která upozorňují na další možnosti pomoci. Opět jsou však kategoricky nekoncepční.

Doporučili bychom v této rozvodné ploše v závěru uvádět:

  • buď další opatření z dané kategorie (tj. pokud je uživatel na detailu opatření z kategorie Bydlení, viděl by pod ním prokliky na další pomoc s bydlením)
  • nebo naopak poutat na stránky ostatních kategorií namísto individuálních opatření, aby se uživatel nemusel vracet na domovskou stránku, chce-li si prohlédnout jinou kategorii.
Současný rozvodní plocha Detailu opatření
Současný rozvodní plocha Detailu opatření

👍 Závěr — opravit deštník nemusí být těžké

  • Oceňujeme snahu o jednoduchost stránek Deštníku proti chudobě, ale věříme, že by jim prospěl trochu koncepčnější přístup. Vzhledem k úplné absenci menu / tradiční navigace uživatel musí spoléhat na to, že z homepage pochopí plný rozsah balíčku pomoci a svých možností. To se však v současném stavu neděje.
  • Stačilo by pár drobných UXových změn, aby se web stal přehlednějším a adresnějším a splňoval svůj hlavní úkol efektivně informovat občany ČR o možnostech pomoci v těžkých časech.
  • Potom by se dalo uvažovat i o vyladění vizuálu, tak aby i na podprahové rovině působil více přívětivě.

👋 Za tým designérů ŠG, David Švejda, Jakub Goldmann

Jsme internetoví designéři. Pomáháme firmám s re-startem digitálních produktů: webdesignem, aplikacemi, zlepšením konverze, stručnými užitečnými průzkumy. #webdesign #UX Švejda Goldmann.

--

--

Jakub Goldmann
Švejda–Goldmann: Webdesign

Co-owner and Digital Strategist at Švejda-Goldmann I Od nápadu, přes prototyp až k digitálnímu produktu I Napsal jsem knihu 📒 „75 tipů, jak si říct o web”