Forbes 2018: Jak pomocí skic hledáme podobu perfektního webu

Jakub Goldmann
Švejda–Goldmann: Webdesign
3 min readDec 22, 2018

--

Pro našeho stálého klienta, časopis Forbes, jsme poslední 4 měsíce intenzivně pracovali na nové podobě webu. V tomto článku se podíváme na designérskou metodu, kterou si nemůžeme dovolit pokaždé, ale tady se stala jednou z klíčových dílčích prací na projektu – ručně kreslené skicy.

Přípravných úrovní designu před samotným pixel-perfect grafickým návrhem, který se stává základem práce front-end vývojáře, může být mnoho. Se vzrůstající přesností je to vše od čmáranice na pivní tácek, solidně zpracovaný wireframe, až po prototyp a grafický návrh. Je však kreslená skica vždy tou správnou volbou?

Ten, kdo slušně kreslí v ruce, umí klienta rychle navést na správnou cestu. Ale také na scestí. Chceme nadchnout, ale nikoliv oblbnout.
David Švejda, art-dierctor

Na začátku redesignu jsme dělali průzkum, abychom zjistili, že se nechystá nic nepředvídatelného, co se týče rozhraní. Obsahová služba není nic, čemu by se čtenář musel přizpůsobovat nebo učit. Ambiciózní obsahový web vždy naráží spíše na to, že redakce nemůže kapacitně najednou pokrýt všechny své nápady.

V případě Forbesu před námi ležela úloha všechny různorodé publikace, které vznikají, účinně pospojovat. Mnoho speciálů, nových mediálních formátů a interaktivního obsahu se zde stýká na jednom webu, který bude čelit velké návštěvnosti a není zahlcen display reklamou. Rozhodujícím kritériem pro měření úspěchu tohoto konkrétního redesignu bude hloubka návštěvy a čas strávený na stránce.

Rozhodli jsme se, že tedy právě pro účely práce na Forbes můžeme skicou velmi rychle zprostředkovat varianty různorodého obsahu a mnoho úrovní webu.

Klady kreslení v ruce

Nízká cena

Designér kreslí rychle. Skicy na papíře jsou příležitost vytvořit návrhy a iterace bez toho, aby “propálily” rozpočet hned na začátku projektu. Také změny nevyžadují velké úsilí.

Koncentrace na práci

Pro tvůrčí lidi je kresba v ruce mnohem přirozenější a rychlejší cesta k myšlence než počítačová grafika.

Pocity a emoce

Skicování a kreslení dráždí kreativitu a podněcuje podvědomí. Taková práce se stává spontánní a stimulující. Jedná se o návrh kreativní stránky budoucího projektu. Často nás při ní napadnou možné budoucí vizuální podoby projektu.

Kresba léčí

V případě náročných technických projektů ruční kresba zmírňuje stres na straně klienta i kreativce.

Zápory kreslení v ruce

Svedeni krásou

Jak jsme si ukázali, pokročilé techniky kreslení mohou pomoci. Na druhou stranu se do nich klient lehce zamiluje. Být dobrý s náčrtem nápadů na papíře nemusí nutně znamenat, že jste také dobrý návrhář webových stránek.

Cizí prostředí

Přece jenom je kresba v ruce digitálnímu produktu hodně vzdálená. Pro klienta taková prezentace vyžaduje velkou porci abstrakce, aby si svůj web dokázal představit. Po prvním představení elektronické verze může být nemile překvapený.

Právě díky naší dlouhodobé spolupráci s internetovou redakcí Forbesu a znalosti klienta, jsme se mohli pustit na tenčí led ručně kreslených wireframů, které by pro nezkušeného zadavatele mohly být zavádějící.

Jak to dopadlo, sledujte na www.forbes.cz

--

--

Jakub Goldmann
Švejda–Goldmann: Webdesign

Digital Strategist & Designer ✦ Lecturer & Mentor ✦ Author 📒 75 tipů, jak si říct o web ✦ 📩 jakub@svejda-goldmann.cz ✦ 📲 (+420) 777 907 719