Před (re)designem toužíme po vlastním průzkumu

Švejda–Goldmann
Švejda–Goldmann: Webdesign
3 min readMar 23, 2019

Stejně tak, jako považujeme za základ úspěšné spolupráce s developery dobře nastavená a precizně zpracovaná designová pravidla, vyplácí se nám při přípravě redesignů či nových webů realizace vlastních průzkumů – hloubkových rozhovorů se stakeholdery. Šetří to čas nejen nám, ale hlavně zadavatelům, kterým průzkumy mnohdy navíc uspoří i podstatnou část budgetu.

Důvod, proč chceme a potřebujeme před tak významným projektem, jako je např. redesign webu, udělat průzkum, je celkem jednoduchý – potřebujeme připravit silné designérské zadání. A protože jde o velice důležitou věc, trávili jsme s ní hodně času. Postupně jsme ji vypilovali do maximální účinnosti a průzkumy, které nyní děláme, se nám pravidelně osvědčují. A stačí nám k tomu úzká spolupráce se zadavatelem a cílená analýza konkurence.

Hloubkovými rozhovory zjišťujeme společně se stakeholdery klienta úkoly a funkce budoucího webu. Zpravidla zjišťujeme minulé i budoucí potřeby, a to požadavky zadavatele, uživatele/čtenáře, popř. inzerenta. Na vše se vždy díváme z pohledu povahy produktu/služby, kterou web poskytuje nebo poskytovat má. Ptáme se i na to, kde jsou hlavní zdroje příjmu a hledáme nejlepší možné cesty, jak se k nim dostat, takže zkoumáme i interní procesy, ne jen ty on-line. Pátráme také po cestě uživatele, tedy kdy se návštěvník stránky stane zákazníkem.

Jak to děláme

Než se tedy pustíme do samotného designu, získáme prostřednictvím rozhovorů s interními experty na určité oblasti odpovědi na sadu cca 10 hlavních témat. V praxi to funguje zpravidla tak, a s tím my už také počítáme, že se dozvíme i daleko více důležitého a pro další práci podstatného, neboť každý respondent, ačkoliv patří do jednoho týmu, má na věc svůj vlastní pohled i osobní potřebu a zájem – každého se stejná věc dotýká jinak.

Rozhovory se stakeholdery si vedeme sami. Nenajímáme pro ně žádné výzkumné společnosti, nepředáváme data ke zpracování žádným specializovaným researchovým agenturám. Praxe, kterou jsme získali jak v Seznam.cz, tak v práci na vlastních projektech, nám velí hlavně naslouchat všem zkoumaným stranám a k tomu využít všech námi nasbíraných zkušeností. To opravdu stačí k tomu, abychom získali přesně to, co potřebujeme pro svoji práci vědět.

Následuje velmi cílená analýza konkurence, která reaguje na výsledky rozhovorů, resp. na z nich vzešlé problémy. Nepouštíme se tedy do plošné analýzy, neboť ta je už v tomto okamžiku zbytečná. Nehledáme totiž díru na trhu, hledáme lepší řešení pro klienta, než má konkurence. Získáváme tak prostor vyniknout i nad konkurenčními produkty, protože víme, co máme hledat.Zjednodušeně řečeno, vytěžujeme z toho, co už někdo udělal, a vidíme, co u konkurence nemusí fungovat a proč.

Kdy už jsme na (re)design připraveni

Výsledkem našich zkoumání jsou praktické výstupy, které slouží jak zadavateli k uvědomění si potřeb svého webu napříč všemi odděleními ve firmě, tak i nám jako dodavatelům webového designu, popř. developerům (programátorům).

Designéři Iveta Merglová a David Švejda

Klientovi poskytujeme dokument s výsledky průzkumu, ve kterém jasně vidí vše, včetně toho, jak jednotlivá oddělení mají různé požadavky, někdy až protichůdné. K tomu přinášíme návrhy řešení. Kromě zadání pro (nový) design pak klient vidí svůj business z jiného pohledu, získá argumenty pro různá oddělení své firmy a audit hlavních příjmových mechanismů – typicky reklamních pozic na webu – a textové i faktické podklady pro interní i externí PR.

Spoluprací a vzájemnou důvěrou tedy docílíme perfektního webu, který vyhovuje všem stranám, a to jak z pohledu uživatelského či interního, tak z pohledu byznysu.

Velký projekt (průzkum) může trvat i měsíc, malý pak cca 3 dny.

Máme za sebou desítky realizací, návrhů, redesignů webů a některé tištěné projekty. Podívejte se sami na některé z projektů, které nám daly největší příležitost se něco nového naučit, a zároveň ty, kde naše spolupráce přinesla skvělý výsledek.

--

--