XCode 9 (Beta 2)

Apple geçtiğimiz günlerde WWDC 2017 etkinliğinde biz geliştiricileri etkileyen birçok ürün ve aracını tanıttı. Tanıtıldıktan sonra beta 2 versiyonuda biz geliştiricilere sunulan XCode 9 da göze çarpan yeniliklerden bahsetmek istedim.

1) Wireless Debugging 📲

Android ile uğraşan kişilerin “ohooo yeni mi geldi Wi-Fi Debugging” diyerek alay ettikleri bir konu olan Wireless Debugging sonunda XCode 9 ve iOS 11 ile birlikte bizlerle.

XCode üzerinden Window -> Devices and Simulators ‘ e gidiyoruz (Cihazımızın ilk aşamada kablo ile bağlı olması gerekiyor) ve bağlamak istediğimiz cihazı seçtikten sonra aşağıda görüldüğü gibi “Connect via network” seçeneğini işaretliyoruz. Ardından kabloyu çıkardığımızda kablosuz bir şekilde debug yapmaya devam edebiliriz.

⚠️ Geliştirme yaptığınız cihaz ile debug yapacağınız cihazın aynı Wi-Fi üzerinde olması gerekiyor.

2) New Group With Folder 🗂

Bu benim XCode 9 üzerinde en çok sevdiğim özellik diyebilirim. Eğer sizde projelerinizde tüm dosyaları grupluyorsanız bu özelliği seveceğinize eminim. Önceki versiyonlarda Group oluşturduğuz zaman sadece XCode üzerinde virtual bir group oluşturuluyordu ve directory tarafında herhangi bir folder oluşmuyordu ancak artık default olarak grouplar folder ile birlikte oluşturuluyor. XCode geliştiricileri eski haline alışanları da düşündüğünden virtual group oluşturma özelliğinide kaldırmamış.

3) Source Editor 📝

Highlight Bracket : Bir önceki yazımda source editor üzerinde yaşadığımız completion problemini azda olsa çözecek bir çözümden bahsetmiştim. XCode 9 source editor konusunda gerçekten bizleri şaşırtacak gibi. Tamamen Swift ile yazılan source editörde Command tuşu yardımı ile süslü parantezleri eşleyebiliyorsunuz, bu gerçekten önceki versiyonlarda büyük bir sorundu.

Editor Zoom : Ayrıca artık eskiden uzun uzun preferences üzerinden büyültüp, küçülttüğümüz fontu Command + ve Command - yardımıyla değiştirebiliyoruz.

Multiple fix issues : gelen source editorde aynı zamanda protocol, class vb. tiplerin optional olmayan methodlarını auto generate edebiliyoruz artık.

Extract Method : Bu özelliğide gerçekten kullanışlı olmuş. Özellikle uzun uzadıya yazdığınız kod satırını farklı bir yerde de kullanmanız gerektiğinde değişiklik yaparken zaman kaybediyoruz. XCode 9 bunu bizim yerimize hızlı bir şekilde uygulayabilir bi hale gelmiş.

4) GitHub Integration 🗄

Navigator alanına eklenen Github sekmesi gerçekten işleri dahada kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Aynı zamanda source control compare sekmesi altında bulunan log kısmı direk source editor üzerindede açılabilir hale gelmiş durumda.

5) UIColor Set 🎨

Resourcelarımızı tuttuğumuz .xcassets uzantılı folderlarımızda artık Color Setlerde oluşturup kullanabiliyoruz. Yukarıda oluşturulmasını örneklediğim rengi UIColor(named:) methodu ile UIImage oluşturur gibi kodumuzda oluşturabiliriz.

6) Simulators 📱

Source

Artık aynı anda birden fazla simulator kullanabiliyoruz, resize edebiliyoruz ve üzerindeki fiziksel tuşlarıda simüle edebiliyoruz.

7) Fast Indexing and New Build System✈️

Source

Yeni build system ile birlikte önceki versiyonlarına göre daha iyi bir indexleme engine kullanan XCode 9 hem build time ı kısaltmış hemde 50 kat daha hızlı arama vaat etmekte.

8) Refactoring 🔨

Kapanışıda güzel bir özellikle yapalım dedim. Yine diğer geliştiricilerin “Yeni mi geldi abi” gibi haklı söylemler ile bizleri rencide ettiği bu özelliği getiren Apple a buradan sonsuz teşekkürler ediyoruz. Source editor üzerinden right click -> Rename diyerek istediğimiz şeyi refactor edebiliyoruz artık.

Bir Sonraki Yazıda Görüşmek Üzere ✋