A jó startup

Csillag Peter
Szilícium Grabowski
4 min readMar 25, 2021

Az előző bejegyzésemet azzal fejeztem be, hogy az is veszélyes önámítás, ön-tökönrúgás és lábon lövés, ha a startupunkat kizárólag a pénzügyi mutatókon keresztül akarjuk mérni. Évtizedeken át a ráfordított munka, mástól elvont idő és kiégett idegsejtek masszív alapjára építed a céged, ott, a kollégáiddal töltöd az életed jelentős részét. Nem célravezető ultra racionálisan — csak pénzzel (bevétel növekedéssel, profittal, cash balance-szal, exit valuation-nel stb.) — megmérni, hogy jól töltöd-e ezeket az éveket, jó startupot építesz-e, van ott még valami a nyúlon túl, ami elégedetté tesz, ami visszaigazolja a munkátok értékét.

Photo by Ian Schneider on Unsplash

Beszéltem több olyan startup alapítóval, akik okosak, kemények és nagyon fókuszáltak voltak, minden erejükkel a gyors növekedésre és a reggeli napfényben zsírosan csillogó exitre törekedtek a kezdetektől fogva. A kommunikációjukban alig kapott helyet a vízió, az érték, amit előállítanak és piacra visznek, a csapat, amit fölépítenek, a barátok akiket szereznek, a változás, amit elindítanak és a szakmai siker, amit elérnek — mert hiszen pénzért csináljuk ezt az egészet csókolom, a többi csak olyan mint gyújtogatónak a vizes szalma. A szívem sötét, mohó vadkapitalista csücske ilyenkor gyorsabban ver, mint a többi része, ezzel komoly riadalmat okozva az orvostársadalomban. És ilyenkor feltör belőlem a vadkapitalisták péncsörgéssel kevert sátáni kacaja, hiszen ezek az alapítók a kedvemben járnak, sok pénzt akarnak csinálni, öleljük őket a keblünkre, tegyünk a fejükre százdollárosokból origamizott koszorút és borítsunk a vállukra term-sheet-ekből szőtt palástot!

A szívem maradék csücskei — mert elég zegzugos szívem van — viszont zokognak, végleg kétségbeesésbe taszítva és pályaelhagyásra kényszerítve a kardiológusokat. Szokás szerint erősen szubjektív vélemények következnek:

  • Ha csak pénzzel méred magadat és a cégedet, akkor egy pár éven belül kiégsz a francba — néhány betonkemény lelkű Dagobert bácsin kívül a valamikor a távoli jövőben bekövetkező pénzben lubickolás és a vasárnaponkénti cégérték számítás nem elég jó motiváció, hogy mozgásban tartson évtizedeken át. Az élet túl rövid ahhoz, hogy a bankszámládhoz imádkozva tölts el belőle éveket.
  • A cégen belüli emberek, a kollégáid jóval hamarabb lelépnek. Aki nem az alapítók mutálódott gén állományával és a sivatagi tevéket is iriggyé tevő igénytelenséggel rendelkezik, azt kevésbé villanyozza fel a 10+ éven túl megszerzett nagypénz lehetősége. Meglepő módon ők izgalmas célokért dolgozni, értelmes, jó dolgokat létrehozni, barátokat találni, szakmailag és emberileg fejlődni — és persze emellett rendszeresen értelmezhető fizetést kapni jönnek hozzád. Ha ezeket nem kapják meg, elmennek máshová, és a cégértékről szőtt álmaiddal törlik ki azt ami piszkos.
  • Ez alapján mondhatnád, hogy a pénz akkor nem is fontos, de a cégeden kívüli világban viszont mindenki a pénzről akar veled beszélni. A befektetők, az újságírók, a konkurenseid, a partnereid, a bankárod, a tanácsadód, az ügyvéded, a potenciális exit partnereid — néha még a feleséged, a kutyád és a szomszéd angóra nyuszija is — pénzben mérik meg azt amit a startupod csinál. És a végén, ha tényleg jön az exit, ott is a pénz lesz a legfontosabb mérce.
  • Te meg startup alapítóként ott állsz a két világ között, azzal a dicső feladattal, hogy a két — önmagában tökéletesen érthető és valid, ám egymással erősen ellentmondó logikát összebékítsd.

Én is — sokáig — nem fordítottam erre kellő figyelmet. Ha a kollégákkal söröztem, a csapat és a sörözés volt fontos, ha dolgoztunk, akkor a sörözés, illetve bocs, a munka és a szakmai fejlődés volt fontos, ha ügyfelekkel beszéltem, akkor a nekik nyújtott érték és a szolgáltatás minősége volt a fontos, ha befektetőkkel beszéltem, akkor a profitabilitás és a cégérték volt a fontos — de nem állt össze a konzisztens kép, mik is az igazi értékeink, és emiatt hajlamos voltam egyik szélsőségből a másikba esni, egymásnak ellentmondó, következetlen döntéseket hozni, egyik napról a másikra mást-mást priorizálni. Csak lassan, ahogy a szabadnapos csiga húzza a zokniját, tudatosult bennem, hogy jó lenne definiálni — legalább magamnak — mik is azok az értékek, amik megmutatják, miért vagyunk jó cég. Van aki ezeket “corporate values”-nak hívja és kirakja a falra, had süsse a napocska, meg van olyan is aki beírja a “goals&strategy”-be és a menedzserek a csapatuk előtt állva vörös fejjel és behúzott pocakkal elszavalják ezeket a céges karácsonyi vacsi után, még a desszert és a pálinkázás előtt. Ez szerintem mezőn termett ökörség, a zászlóra felírt, bebiflázott és fölbüfögött céges értékekben még annyira sem hiszek, mint a nudista mikulásban.

Minden vezetőnek rendelkeznie kell a startupját meghatározó értékrenddel, mert enélkül összezavarodik, mint vasorrú bába a mágneses viharban. A céges értékrendnek a személyes értékeitekben kell gyökereznie, hiszen belőletek áll össze a cég, és csak akkor tudjátok az értékrendet konzisztensen képviselni, ha akkor is hisztek benne, mikor kimentek az irodából a strandbüfébe. Ezt az értékrendet kell képviselned, ennek alapján kell döntened és ennek megfelelően kell viselkedned a cégedben és azon kívül is — mert ezek az értékek teszik a a mindennapokat élhetővé és szerethetővé számodra és azok számára, akik befizetnek veled egy körre a startupodnál. Jól fogod érezni magad te is és a kollégák is. Jó emberek csatlakoznak hozzátok, jó lesz a csapat. Jó munka környezetet alakítotok ki magatok körül, jó lesz a kultúrátok, jól éltek együtt. Jó szakmai munkát fogtok végezni, jó ügyfeleitek lesznek akikkel jó lesz a kapcsolat. Jó és élhető belső szabályokat hoztok, jól működtetitek a céget. Ha mindent jól csinálsz, virág hajt ki a laptopok billentyűzetéből, egymásról nevezitek el a gyerekeiteket, a jó ügyfelek virágot és csokit küldenek, a rossz ügyfelek könnyek közt kérnek bocsánatot a bűneikért, utalnak sok pénzt és beállnak remetének, esténként húst grilleztek az irodában az ablakpárkányon, pukkannak a sörök és halkan elszabadul a világbéke. Vagy nem teljesen, de valamennyire.

Ha a céges értékrendben következetes leszel, akkor tuti jó hely lesz a startupod is. És ha jó lesz, akkor értékes is lesz. Ebben a sorrendben. Én angyalként is ilyen cégekbe szeretnék befektetni.

--

--

Csillag Peter
Szilícium Grabowski

Exploring the borderlands of people, tech, and business. I worked in every position a growing tech company may have, now I mentor, invest and advise.