BARCELONA’NIN 16/17 SEZONUNDA OYUN ANLAYIŞININ DEĞİŞİMİ — 2

Son yazıda Messi’nin artık ortasaha gibi oynadığını söylemiştim. Kaldı ki bazı siteler oynadığı mevkiler arasına ofansif ortasahayı da eklemiş.

Yukarıdaki görüntü Messi’nin bu sezonki ısı haritası. Asıl mevkisi olan sağ kanatta neredeyse hiç oynamamış. Bu mevkide oynayıp da bu sezon şu ana kadar tüm turnuvalarda 51 gol 20 asistle oynamak hakikaten mission impossible. Ligde attığı gol sayısı ise Bale, Benzema ve Ronaldo’nun toplamına eşit: 35.

https://youtu.be/ENbU9e4hzbw

Yukarıdaki video Xavi’nin bazı asistleri. Şu pasları onun kadar istikrarlı bir şekilde her maçta atmaya kadir tek oyuncu Messi. Özellikle oyununun çokça sıkıştığı maçlarda ortaya geçmesinin yegane nedeni bu.

Ancak Messi her ne kadar xavi ve iniesta’nın kilit paslarını atabilse de onların takımdaki tek işlevleri bu değildi. Baskı anında veya skoru ele aldıktan sonra oyunu soğutmak için xavi ve iniesta dakikalarca yana doğru kısa paslarla oynayabilirlerdi. Seyirciyi bir süre sonra sıksa da bu bazen gerekir. Fakat Messi bunu yapamıyor. Beceremediğinden değil. Forvet alışkanlıklarını terk edemiyor ve üçüncü pasta mutlaka ileriye doğru riskli toplar atıyor. Bu ise fazlaca top kaybına neden oluyor. Fakat bu pasları zaten atamayacak olan diğer oyuncular top kaybı yapacaklarına, pası atabilme yeteneği olan oyuncu bu riski alsın.

Barcelona’nın bu sezon ligde attığı gol sayısı ile geçen iki sezonda attıkları hemen hemen aynı demiştim. Fakat bu sezon MSN üçlüsünün ligde ve genelde attıklarında ciddi düşüş var. Üçlü ligde bu sezon 71, geçen sezon 90 gol atmış. Bu sayı Suarez’in sezonun neredeyse yarısında oynamadığı 14/15 sezonunda bile 81. Bu düşüşün nedeni ise çok açık: Neymar. Bitiricilik kabiliyetini ve sol ayağını geliştirmesi gerektiğini söylemek yanlış olmaz.

Geçen yazıda pek bahsetmediğim ama bence sakatlık durumunda Messi ve Pique’den sonra kadroda yeri en zor doldurulacak oyuncuya değinmek istiyorum. Busquets, dünyanın en iyi defansif orta sahalarından. Belki Kante kadar top kapamıyor ama pozisyon bilgisi o kadar üst düzey ki tam bir ileride baskı oyuncusu ve kontra atak kesici. Bundan da önemlisi defanstan pasla çıkmaya and içmiş takımda, topu sırtı dönük alıp bazen hiç arkasına bakmadan ezbere ve doğru attığı paslarla tam bir pergel işlevi görüyor. Rakibe fake atıp topun üzerine basıp çektiği çalımlarınınsa hayranıyım.