“Üretememek ve/veya norm’al olanın faydasızlığı üzerine…”

anonymous
‘’ Tamamen bir ses kaydının yazılı halidir ‘’

Saat gece 3’e geliyor, 02:47. Açıkçası şu an uyumak yerine neden bunu yaptığıma dair hiçbir fikrim yok. Kulağımda sevdiğim bir şarkı çalıyor evet delirdik bunu kabul ediyorum çünkü dün akşam gittiğim konserdeki kibar, güzel ve alımlı şarkıcı da bunu kabul ediyordu. Ve diyordu ki : ‘’Yoksa siz hala normal misiniz?’’
 Gerçekten hala normal miydik, değil miydik?
 Buna dair hiçbir fikrim yok. 
 
 Yalnız; bugün belirlediğim ve kararlaştırdığım cümle gibi, cümlenin de dediği gibi:
 
 ‘’ 80 milyonluk kocaman bir tımarhane’deyiz. Artık huni takmaya gerek duymuyoruz çünkü bazılarımız deli, bazılarımız hala normal değil — ve bunu algılayamıyor — , bazılarımız hala normal olduğunu varsayıyor — ve ‘’norm’’al –bile- değiller- , bazılarımız deli olmadığını varsayıyor — varsayışları ile delirmiş durumdalar — ama hiç kimse cesaret edemiyor: ‘’ Sen! ‘’ diyemiyor. Eğer ‘Sen!’ dese, ‘ Sen delisin!’ dese birine bir domino etkisi yaratacağında korkuyoruz. Ama eminim ki bu bir domino etkisi yaratacak.
 
 Sadece hayatta kalmaya çalışıyoruz. ‘’Gündelik’’ hazların peşinde koşuyoruz. Derin ulvi anlamlar aramıyoruz. Tek sığındığımız kitaplar ve filmler.. 
Yani en azından benim sığındığım şeyler olarak onlar kaldılar. Onlar da sanki ‘yeniden’ üretilmiyor gibi. ‘’ Sanat, hayatı yeniden üretmektir ‘’ — Hiç kendimizi kandırmayalım , tabi yeniden üretebilmek için de ‘’yaşıyor’’ olmalıyız.
 
 Ama daha epitopu 31 yıldır yaşadığım ömrümde sanki yıllarca görmüş geçirmiş ve bir kenara çekilmiş edada oluşumu da anlamlandıramıyorum. Ve bu hal birçok insanda var. Ki bu halde insanlar hala hayatlarını kurmaya ve korumaya çalışıyorlar.. Hala sanki her şey çok normalmiş gibi hareket etmeye çalışıyorlar.. Hala sanki her şey çok ‘norm’al gibi hareket ediyorlar.. 
 
 2004 yılında çıkan bir albümde şarkının — burada adını anmamın pek de bir alemi yok — sözleri ‘’ yer yarıldı, herkes hala kibar ‘’ diyordu. Eminim; bu sözleri yazarken bu günlere atıfta bulunmak gayesinde değildi sözlerin yazarı ve belki de o günün şartlarında da ‘yerler yarılıyordu’ ama ve — yine — ‘herkes hala kibar’dı. Fakat bu sefer –sanırım- gerçekten yer yarıldı. 
 
 Ve ilginç bir şekilde 
 herkes hala kibar..

03.03 12/08/18

Facebook | Twitter | Instagram | Slack | Kodcular | Editör | Sponsor