Şifreleme mi? Çok karışık değil mi?

Geçtiğimiz yazımızda neden şifrelemenin Blockchain’in temel taşı olduğundan bahsetmiştik. Şimdi bir parça daha işin özünü anlamaya çalışalım..

Turan Sert
May 4, 2018 · 7 min read

Şifreleme ve öğütme — iki önemli özellik

Dijital dünyada bir varlığı bir kişiden diğerine transfer ederken iki önemli konu var dikkat etmemiz gereken:

  1. . İkincisi, bana ait bir varlığı bir başkasına devredeceksem öncelikle bu varlığın bana ait olduğu ve bu varlığı kendim devretmek istediğim, yani bu işlemi başlatan kişinin gerçekten ben olduğum (orjinal/otantik olduğunun) teyit edilmeli. Ama bunu yaparken bir taraftan da bana ait özel bilgilerin gizliliği kalması da sağlanmalı. İşte bu da şifreleme (encryption/decryption) sayesinde başarılıyor.

Önce bir öğütelim…

Kapalı bir kutu (belki de bir kağıt öğütücü) düşünün. Bir taraftan anlamlı bir sözcük veriyorsunuz, diğer taraftan rakam ve sayılardan oluşan anlamsız rastgele bir sayı/harf dizisi veriyor. İşte buna öğütme deniyor.

Öğütme MekanizmasıŞifrelemeli mi, şifrelememeli mi? Şimdi de şifreleyelim…

Şifreleme bir nevi kilitleme demek. Diyelim bir mesajınız var. Şifreleme derken, bir anahtar ve kilit düşünün, bu anahtar sizin mesajınızı alıyor ve kilidin içine koyup kilitliyor.

Basit (simetrik) Şifreleme

“Özel Anahtar” ve “Genel Anahtar”

Yine yukarıdaki anahtar-kilit örneğinden devam edelim. Demiştik ki iki ana problem var. Birincisi benim yazdığım mesajın içeriğini anahtarı olan (ya da anahtarı alan) herkesin görüyor olması, ikincisi de herkesin bu mesajı benim yazdığımdan (kilidi benim kilitlediğimden) emin olması.

Özel ve Genel Anahtarlar
Şifreleme Mekanizması
  • Ama aynı zamanda gönderdiğim kişinin Genel Anahtar’ını da ekliyorum ki, hem diğer insanlar o kişinin Genel Anahtarını kullanarak parayı gerçekten ona gönderdiğimi görebilisinler, hem de o kişi sonra bu anahtara uyumlu kendi Özel Anahtarı’ını kullanarak bu parayı sahiplenebilsin ve başkalarına gönderebilirsin.
  • Öğütme sayesinde ise bu bakiyenin bana ait olduğunu gizleyebiliyorum.

Sonuç

İşte dijital dünyada devrim yaratan şifreleme mekanizması bu şekilde çalışıyor. Bu mekanizma sayesinde dijital varlıkların (örneğin paranın) herhangi bir aracıya ihtiyaç doğmaksızın güvenli bir şekilde bir taraftan öbürüne taşınması sağlanıyor. Dijital olarak bana ait olan her tür varlığı bu şekilde bir başkasına transfer edebilirim bu teknoloji ile. Seçenekler ve ihtimaller sınırsız — gerisi hayal gücünüze kalmış…

Türkçe Yayın

Düşünce ve fikir hürdür. 'Türkçe Yayın' her düşünce ve fikri duyurmayı amaçlayan özgür blog platformudur.

Turan Sert

Written by

Teknoloji ve finans kesişiminde karalamalar. @turansert - Tüm yazılar için turansert.com

Türkçe Yayın

Düşünce ve fikir hürdür. 'Türkçe Yayın' her düşünce ve fikri duyurmayı amaçlayan özgür blog platformudur.