2017'ye Damga Vuran Fotoğraflar

2017 yılı şüphesiz dünyada ve Türkiye’de pek iyi başlamamıştı. Yeni yılın daha ilk dakikalarında yaşadığımız Reina Katliamı ve kaybettiğimiz onlarca insan bir yana Suriye ve Irak’taki derin savaş, başta Amerika, İngiltere, Somali gibi ülkelerdeki terör eylemleri geçtiğimiz yıla damgasını vurdu. Uzun zamandır bu olayları takip ediyor ve o an’a damga vuran fotoğrafları biriktiriyor idim. Bazen fotoğraflara bakıp hafızaları tazelemek, acıları tekrar etse de geçmişimize çok sırtımızı yaslamadan ama asla unutmadan anımsamamız gerektiğine inanıyorum.

Bu düşünceden yola çıkarak Twitter’da “moments” veya sosyal medya diliyle “flood” hazırladım. Bu flood’ı hazırlarken Time, Reuters, Atlantic, The Guardian, NY Times gibi çok değerli kaynaklardan da yararlandım. Olaylar kronolojik olarak ilerlemiyor flood’da, dolasıyıla oradaki sırayı bozmadan ve burada da bir makale olarak yer alması ve hafızalarımızı arada bir yenilemesi gerektiğini düşünerek buraya aktarıyorum.

  1. Büyük protestolarla ABD’nin 45. Başkan’ı olan Donald Trump’ın Washington’a ilk çıkışı:

2. Merkezi ABD olan ve birçok şehirde 21 Ocak’ta toplanan binlerce kadın ve sivil toplum örgütleri; kadın hakları, sağlık sorunları ve eşitlik için otoriteye karşı büyük bir protesto gösterisi gerçekleştirdi:

3. Gary Hershorn’un Galata Kulesi’nde çekmiş olduğu martı fotoğrafı da çokça konuşulmuş ve paylaşılmıştı:

4. Irak’ın en büyük şehri olan Musul’un batı yakası, Irak güvenlik güçleri tarafından özgürleştirildikten sonra yanmış arabalar ve yıkılmış binaların yanından bisikletiyle geçen bir çocuk:

5. 40'tan fazla insanın yaşamını yitirdiği, onlarca kişinin de yaralandığı Mısır’ın Tanta kentindeki Aziz George Kilisesi’ne yapılan intihar saldırısının hemen ardından çekilen fotoğraf:

6. Kabil’de Afgan polisleri ve IŞİD üyeleri arasında Şii-müslüman camide çıkan çatışmanın ortasında kalan 4 yaşındaki Afgan Ali Ahmed’i polisler kurtarmaya çalışırken çekilmiş. Çatışmada çocuk kurtarılırken, dedesi aynı camide çatışmada hayatını kaybetmiş:

7. Fransa’da bu yıl kutlanan 1 Mayıs’ta protestocular ve polis arasında çıkan çatışmada çekilen fotoğraf:

8. 140 yıldır açık olan Buenos Aires’teki hayvanat bahçesinin geçtiğimiz yıl kapatıldıktan sonra parka dönüştürülmesinin ardından, o dönem hayvanat bahçesinin sakini olan Pupy isimli bir fil, eski yuvasının kapısında umutsuzca bekliyor:

9. İtalya açıklarında bir göçmen teknesinin batması üzerine dalgalarla boğuşan 500'den fazla göçmenden birinin korku ve yardım çığlığı yüzüne yansıyor:

10. Temmuz ayında İsveç’in güneybatısında bulunan Varmland kentinde, nadir bulunan beyaz bir geyik görüldü:

11. Takvimler 21 Ağustos’u gösterdiğinde tarihimizin en çok fotoğraflanan ve gözlemlenen güneş tutulmasına şahit olduk:

12. Ağustos’un sonunda şiddetli olarak Teksas’ı vuran ve 200 milyar dolardan fazla zarara yol açan Harvey kasırgası:

13. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un Eylül ayında Hwasong-12 isimli nükleer füzelerinin “test amaçlı” fırlatılışını izlerken çekilen fotoğrafı da oldukça çok konuşulmuştu:

14. Meksika’daki 350'den fazla insanın ölümüne neden olan 7.1 şiddetindeki depremin Mexico City’de bıraktığı korkunç iz:

15. Barcelona’daki devlet dairelerine yapılan baskının ardından binlerce Katalan Ekonomi Bakanlığı’nın önünde toplandı:

16. Nevada, Las Vegas’taki bir konser alanına otel odalarından 1000'den fazla mermi ile ateş açan ve 58 kişinin ölümüne yol açan terör saldırısında bir adam, bir kadına mermilerin sesi kesilene kadar(10 dakika boyunca) siper oluyor:

17. Somali’nin tarihi boyunca yaşadığı en büyük terör saldırısında, 500'den fazla insan yaşamını yitiriyor. Somalililer, enkaz altından cansız bir bedeni böyle çıkartıyor:

18. Rakka’da Suriyeli bir kadın, Kürt güçlerinin IŞİD’i şehirden temizlemesinin ardından arabanın içinden evine son kez bakıyor:

19. İki ay önce Myanmar’dan kaçan 4 yaşındaki mülteci Hosne Ara, Bangladeş’teki mülteci kampında bulunan bir çocuk merkezinde şarkı söyleyen çocukları dinliyor:

20. Florida Üniversitesi’nde aşırı sağcı bir genç, Hitler’i öven sözlerinin ardından bir üniversite öğrencisi elindeki gülü takdim ediyor:

21. North Bonneville, Washington’da havai fişek sonucunda çıkan yangın esnasında 50 bin hektar ormanın yok olduğu an’ın fotoğrafı:

22. Joseph Eid’in fotoğrafladığı, Abu Omar’ın tahrip edilmiş Halep’teki evinin yatak odasında piposunu içip şarkı dinlediği o ölümsüz an:

23. Donald Trump, Los Angeles’ta kendisine ait golf kursuna giderken, bisikletiyle spor yapan Juli Briskman Trump’ı “selamlıyor.” Bu selamlama, her ne kadar Briskman’i işinden etse de, sosyal medyada başlatılan kampanya ile Briskman adına $130.000 bağış toplandı.

24. Çin’in en büyük kenti olan Şangay’daki Tongji Üniversitesi’nde, vişne ağaçlarının arasında “evcil hayvanı” ile beraber yürüyen bir öğrenci:

25. 2013 yılında Şam’ın Ghouta bölgesindeki kimyasal saldırı sonucunda bir ayağını kaybeden Abu Malek, 4 yıl aradan sonra aynı bölgede, başka bir caddede bir ayağından yoksun bir şekilde koltuk değnekleriyle yürüyor:

26. Bangladeş’teki Balukhali mülteci kampında yardım çığlığı atan bir çocuk, tarihler 20 Eylül’ü gösteriyor:

27. National Geographic’in de en iyi fotoğrafları arasında seçilen, Meksika’nin en aktif volkanı olan Colima Volkanı’nin patlama sırasında çekilmiş en ihtişamlı karesi:

28. Suriye’deki savaş esnasında yıkılmış bir mahallede, geçtiğimiz Ramazan ayında kurulan yeryüzü sofrası:

29. Zeid Ali 12, Hodayfa Ali 11 yaşında iki kuzenler. Ailelerini, IŞİD’in evlerine yaptığı bombalı saldırıda kaybettiler. Geri kalan hayatta birbirlerini kendilerinden başka teselli edecek kimseleri kalmadı, bu da onun fotoğrafı:

30. Kadri Gürsel ‘in aylarca cezaevinde hiçbir delil olmadan yattığı ve serbest kaldığı günün gecesinde eşiyle ilk görüşmelerindeki dünyanın en muhteşem ve tarifsiz anı:

31. Mayıs ayında Nijerya’nın kuzeyinde bulunan Maiduguri kampındaki o kare; kimileri su sırasında, kimi ekmeğinin peşinde. Bir çocuk ise her şeye rağmen kendince eğlenmeye devam ediyor:

32. Suriye’deki savaştan kaçıp, Gaziantep’te bir tekstil firmasında çalışan 11 yaşındaki Youssef; ailedeki beş çocuktan en büyüğü. Youssef, sabah 8, akşam 7 arası çalışıyor ve aylık kazancı yalnızca 400 TL:

33. Ampute Futbol Milli Takımımız, EAFF Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası final maçında 2–1 üstünlükle Avrupa Şampiyonu oldu:

34. Nadhira Aziz, Musul’da yaşayan bir kadın idi. Fotoğraftaki toz bulutu Nadhira’nın yıkılmış evinden; arta kalan tek şey ise bir adet sandalye. Evi yıkıldıktan sonra bir dakika dahi yaşadığı yeri terk etmeyen Nadhira, hava saldırısında tam da oturduğu yerde hayatını kaybetti:

35. Myanmar’daki korkunç saldırılardan kaçan çocuklar, kampta resim çizerek zaman geçirmeye ve akıllarını meşgul etmeye çalışıyorlar. Yaşanan katliama tanık olan çocukların aklından yaşadıklarını silmek pek zor, hatta imkansız olacak gibi:

36. Ismael, Suriye’deki savaşta hayattaki tek arkadaşını IŞİD’in keskin nişancısı ile girdikleri çatışmada Kobane’de kaybetmiş. Günlerce mezarının başından ayrılmayan Ismael, Temmuz ayından bugüne kadar her gün mezarı ziyaret etmeye devam ediyor:

Umarız 2018 yılı; acıların daha az olduğu, katliamların hiç yaşanmadığı, insanların hiç uğruna ölmediği bir yıl olur. 2018, herkese sağlık, haddimiz kadar huzur ve hayatımızı idame ettirecek kadar kazanç getirsin.

Kaynaklar: Time, Reuters, The Atlantic, The Guardian, Hürriyet, National Geographic.

En aktif Türkçe Yayına bekleriz | Podcast| Facebook | Twitter | Slack

Like what you read? Give Aren Roupen Ünal a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.