Adsense Gelirlerinin Vergi Kanunları Karşısındaki Güncel Durumu Nedir?

Ülkemizde halihazırda Youtube üzerinden video çekip yayınlamayan kalmadığına eminsek artık bu konunun vergisel tarafına da bir göz atabiliriz.

Kanun maddelerinden geçilmeyen mevzuat sitelerinde veya vergi konusunda uzman olmayanların, amcaoğlundan duyduğu veya vergi dairesindeki memurdan yarım yamalak anladığı bilgileri büyük bir özgüvenle yazdığı forumlarda yeterince zaman harcadıysanız bu yazının size faydası olacağını düşünüyorum.

Basit, anlaşılabilir ve sade olması amacı ile yazıyı soru ve cevap şeklinde yazacağım.

Soru: İlk sorumuz, hesabıma gelen paranın vergisini ödeyecek miyim ? Ödemezsem ne olur ? Kimse ödemiyor…

Cevap: Evet vergisini ödemeniz gereklidir. Vergi Kanunlarımıza göre bu gelir ticari kazanç kapsamındadır. Ticari kazanç nedir diyorsanız, en basit anlatımı ile ticaret yapıyorsunuz öyle görüyorum diyor vergi dairesi

Ödemeyenlerin veya eksik beyan edenlerin veya en önemlisi hiç mükellefiyet açtırmayanların başına gelenleri yazsam şu an koşarak vergi dairesine gidebilirsiniz :)

Tam böyle olmasa da benzer :)

İşin şakası; Bir kere hesabınıza Google Ireland yazan düzenli ödemeler geliyor ise ve bu ödemeler bir süreklilik arz ediyor ise bankalardan maliyenin düzenli aldığı raporlarda tespit edilmeniz pek muhtemel, hem de geriye dönük 5 yıl.(Vuk- 464 Numaralı tebliğ) -Arada tebliğ numarası, teknik tabir kullanayım ki :) nereden yazıyor demeyin

Soru: Google bu paranın vergisini kesiyor, Çifte vergilendirme anlaşması diye birşey varmış , neden iki kere vergi ödüyorum ? Yine Çözdüm bu işi …

Cevap: Bu konuyu Mali Müşavir olarak ben zor çözdüm ama forumlarda değerli uzmanlarımız öyle kesin bir şekilde “orada vergi kesiliyor, burada vergi ödenmeyecek sıkıntı yok :)“ yazmışlar ki insan tereddüte düşüyor.

Hayır arkadaşlar çifte vergilendirme ile konunun alakası YOK. İrlanda’da işyeriniz mi var ? Orada işyeriniz üzerinden vergi mi ödüyorsunuz ?İşyeriniz var ise çifte vergilendirme konusunda haklısınız. Ama olmadığına göre çifte vergilendirmenin konusuna girmiyorsunuz. Anlaşmanın 7.maddesine lütfen bakın. Yani elde ettiğiniz gelir için Türkiye’de vergi ödemeniz gerekli.

Soru: Katma Değer vergisi olacak mı ? Lütfen olmasın…. Google benim faturamı ne yapsın ?

Cevap: Videoları kim seyrediyor ? Türkiyede seyrediliyor ve reklam geliri bu sayede elde ediliyor ise katma değer vergisi olacak, ama videolar yurtdışında seyrediliyor ve reklam geliri oradan elde ediliyor ise , elde ettiğiniz Adsense geliri katma değer vergisine tabi değil. Yani arkadaşlar reklama basan nereden basıyor ? Türkiye’den basıyor ise katma değer vergisi ( KDV ) olacak. Başka ülke ise kdv olmayacak .Kestiğiniz fatura vergi dairesi için önemli Google için değil, o yüzden kargo v.b. uğraşmıyorsunuz tabiki , ama faturaları 5 yıl boyunca kaybetmemeniz gerekli.

Bu noktada diğer kafa karıştıran konu (bu konuda hak veriyorum ) para bana Türk lirası olarak geliyor. Bu durumda katma değer vergisi istisnası olacak mı ? Bu soruya cevap vermeden önce neden bu konuda kafa karışıklığı olduğu anlatayım. Hizmet ihracatlarında katma değer vergisi olmaması için bazı şartlar var, bu şartlardan bir tanesi de paranın döviz olarak gelmesi, ancak burada Kocaeli vergi dairesinin vermiş olduğu bir özelge var, ( Bence son derece iyi hazırlanmış bir özelge ) Bu özelgeye göre Türk Lirası olarak gelse dahi katma değer vergisi olmayacak. http://www.gib.gov.tr/node/96426

Görüşmek üzere !!

Sorularınız için: evrenozmen@ozmconsultancy.com

Diğer Yazılarım için;

Facebook | Twitter | Instagram | Slack | Kodcular | Editör | Sponsor