Ah Şu Çılgın İk’cılar


Şimdi başlıktan da anlaşılacağı gibi konu insan kaynakları. Sözümüzün işe alım süreçleri ile alakalı tespitler üzerine de olacağını belirtmek isterim. İş görüşmesinden sonra firmanın aramasını beklemek, iş görüşmesi kadar stresli bir süreç. Çok istediğiniz o pozisyon için, çok az kalmış gibi görüne bilir ama bu süreç haftalar yada aylar sürebilir. Hepimiz muhakkak minimum bir yada iki kere bekli de daha fazla iş görüşmesi yapmıştır. Çoğu zaman bu görüşmeler olumsuz neticeleniyor da olabilir. Ne yazık ki olumlu görüşmelerden sonra aldığımız geri bildirimler ile olumsuz geri bildirimlerin arasında dağlar kadar fark olmakta.

Görüşmelerden Sonra Nasıl Beklemeliyiz?

Eğer iş görüşmesi yaptığımız kişinin iletişim bilgileri mevcut ise (mail-mobil) kendisine görüşmeden bir gün sonra görüşmenin sizin için pozitif etkiler yarattığını ve heyecanlandırdığını belirten bir teşekkür maili atabiliriz. Bu sürecin de uzun olacağının farkında olmalıyız.Sabırsız davranmak bazen karşı tarafı bunaltıyor da olabilir ama bu istisnalar ile değişe bilir.

Örnek verecek olursak; Yakın zaman içerisin de IT Alanın da İnsan Kaynakları desteği veren etkin bir firmadan sektörden sevdiğim bir ağabeyim aracılığı ile teklif aldım. Skype Üzerinden yaklaşık 47 dakika kadar bir görüşmeden sonra bekleme sürecine girdim. İki taraf içinde gayet olumlu geçtiğini de belirtmek isterim. Aradan geçen bir kaç günden sonra haftanın ilk günün de kendisine bir mesaj attım ve bir hafta boyunca sürekli olarak iletişimde kaldım.Ancak teklif yapılan firmadan her hangi bir görüşme günü belirlenmediği için normal olarak bende bir cevap alamamıştım.

Elbet de ki hepimiz yeni işimiz için sabırsızlanıyoruz. Yine de karşı taraf bu durumdan rahatsız olabiliyor,istisnalar dışında. Yukarıda kendimden verdiğim örnek üzerinden söylemek gerekirse, çalıştığım kurumda pozisyonum için bir alternatif olmadığından ve projeler benim sorumluluğum üzerinde olduğu için çalıştığım kurumun da mağduriyetini en aza indirerek geçiş sürecini daha sancısız bir şekilde gerçekleştirmek istemiştim. Yinede karşı taraftan her hangi bir telefon veya işe alım süreci ile alakalı bir bilgi alamadım. Bu tarz durumlar da sorun verdiğim örnekte ki gibi ik ile değil iş veren ile de alakalı olabiliyor.


Kötü Haber Vermek Zor mu?

Basit bir mail yada telefon. Olumlu veya olumsuz. Merak içinde olan ve tüm enerjisini başvuru yaptığı firmadan gelecek bir habere yönlendiren adaya bilgi vermek zor olmamalı.

Yakın zaman içerisinde iş arayan bir insan kaynakları uzmanı arkadaşım sektörde etkin rol oynayan beş firma ile görüştüğünü ve ne yazık ki söyledikleri süre içerisin de hiç biri geri bildirim yapmadığını aktardı. Belki de psikolojik olarak uzmanlarımız kötü geri bildirim yapmaktan çekiniyor olabilir. Bu kişisel bir travma da olabilir.

Ortak bir payda var FAYDA!

Kişi kariyeri için IK kurum için, ortak bir payda da buluşuyor her zaman. Bir iki adımdan sonra da ortak amaç için. Bazı işe alım süreçleri bir yada iki ay bile süre bilir. Bu süreçleri profesyonelce yöneten yöneticilerimiz ve uzmanlarımız gerçekten taktir ediliyor. Yine de bazı uzmanlarımız adayın sanki böyle bir görüşme olamamış gibi konuyu unutmasını bekliyor.


Video Tavsiye…

Mary Schaefer TED Konferansı.

Putting the human back into human resources!

https://www.youtube.com/watch?v=0Mq2TiJmqCI

Like what you read? Give Fırat Akkoç a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.