Türkçe Yayın
Published in

Türkçe Yayın

Photo by Mark König on Unsplash

Amerika’da Depo ve Eticaret Hakkında

Genç nüfusun fazla olması, ekonomik sıkışmışlık, dövizdeki artış ve pandemiyle birlikte eticaretteki çılgın büyüme bir araya gelince Türk gençliği eticarete hücum etti. Kazançlara dair paylaşılan rakamlar hayallerin ötesinde.

16–17 yaşındaki gençler Türkiye’deki üst düzey yöneticilerin aldığı rakamların birkaç katını kısa sürede kazanır hale geldi. Sermaye eşiğinin de düşük olmasıyla beraber herkes kıyısından köşesinden ya eticaret yapıyor, ya da yapmak üzere.

En çok talep stoksuz eticaret olarak da bilinen ‘dropshipping’ modelinde. Bu modelde basitçe söylemek gerekirse bir dijital marketteki ürünleri üstüne kârınızı koyup bir başka dijital markette satışa sunuyorsunuz. Sipariş aldığınızda kaynak marketten satın alıp sipariş veren müşterinize kargoluyorsunuz.

Bu yöntemle çok yüksek cirolar üretenler olduğu gibi, Amazon gibi marketlere parasını kaptıranlar da var. Ticarette riskler olduğu gibi eticaretin de kendine özgü riskleri mutlaka var.

Ben bu riskleri yakından gören ve bizzat yaşayan biri olarak naçizane bir riskten ve bir çözümden kısaca bahsedeceğim.

Stoksuz eticaretin en aktif kullanıldığı marketler Amazon Amerika ile Amazon Kanada mağazaları. Yani Amazon Amerika’da bulunan malları eticaret yapanlar Amazon Kanada mağazasında listeliyor. Kanada’daki bir müşteriden amazon.ca üzerinden sipariş aldıklarında ise ürünü Amazon.com’dan satın alıp, alıcı adresi olarak Kanada’daki müşterisinin bilgilerini verip Amazon Amerika’nın müşterisine kargolamasını sağlıyor. Buna Türk eticaret yapanları kendi aralarında global gönderim diyor.

Risk, Amazon’un bu modeli yanlış bulması ve birçok Amazon satıcı hesabını bu sebeple kapatması. Hesabınız kapandığında yaptığınız birçok satışa dair paranıza Amazon el koyup size geri ödemiyor, verdiğiniz emeklerin hepsinin boşa gitmesi de cabası.

Amazon yakın zamanda bunu istemediğini çok daha açık dile getirmek adına ‘Dropshipping Politikası’nı güncelledi ve bu şekilde eticaret yapanların uyması gerektiği bazı kuralları vurguladı.

Amazon’un bahsettiği gerekliliklere baktığınızda stoksuz eticaret yapanlara şunu söylüyor: Siparişlerinizi müşterilerinize gönderirken mutlaka bir ara depo kullanın. Bu ara depolar Amerika’da bulunan ve kargo hizmeti veren depolar. Bu şekilde sahibinin Türk olduğu birkaç ara depo mevcut. Bu depoları kullandığınızda Amazon’un istediği gereklilikleri kolaylıkla yerine getirebiliyorsunuz ve Amazon sizden bilgi-belge istediğinde kolaylıkla sağlayabiliyorsunuz.

Kurucusu olduğum için reklam sayabilirsiniz ancak sosyal medya ve Telegram gruplarında ufak bir araştırmaya girdiğinizde hizmet kalitesi ve fiyatlarıyla en çok takdir edilen deponun ShipHack olduğunu göreceksiniz.

Yakın zamanda açtığımız yazılımımız ile hem global gönderimlerden daha ucuza kargo gönderimi yapabilir, hem de FBA gönderimlerinizi kolayca hazırlayabilirsiniz.

Eticaret yapmayı düşünüyorsanız şunu bilmelisiniz ki ürün maliyetiniz aynı marketten alış yaptığınız için diğer tüm eticaret yapanlarla aynı. Ancak kargoda daha uygun fiyat kullanıyorsanız fiyatta rekabetçi olabilirsiniz. O yüzden eticarette kargo nasıl yapılır, uygun fiyat nedir ve kargo fiyatı nasıl hesaplanır bilmeniz gerekiyor.

Yakında başlatacağımız ShipHack Akademi’de bu tür konulara da değineceğiz. Mutlaka takipte kalın!

İyi satışlar.

--

--

Düşünce ve fikir hürdür. 'Türkçe Yayın' her düşünce ve fikri duyurmayı amaçlayan özgür blog ailesidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store