android O hakkında bilmeniz gereken her şey

google birkaç hafta önce yeni android sürümünü biraz sessizce beta çıktı. önümüzdeki hafta yapılacak olan Google I/O etkinliğinde detaylarının netleşmesini beklediğimiz bu sürümün henüz adı bile belli değil ama kısaca android O. google’ın şimdiden birçok yeniliğini tanıttığı android O’nun önemli gördüğüm özellikleri şunlar:

notification channels

bu özelliğe göre bildirimlerinizi çeşitli kategorilere veya kanallara ayırabiliyorsunuz. bu kanalları gönderdiğiniz bildirimin türlerine göre siz oluşturabileceğiniz gibi, bu türlerin altını kullanıcıların doldurmasını da sağlayabilirsiniz. örneğin bir mesaj uygulamanız varsa, kullanıcılarınız belli kişilerden gelen bildirimleri “önemli” şeklinde etiketlemek isteyebilirler. farklı kanallara ayırdığınız bildirimlerin farklı şekilde davranmasını sağlayabilirsiniz. örneğin “önemli” olarak etiketlediğiniz bildirimlerin hem ses çıkarmasını hem de titreşim göndermesini sağlarken, “orta” olarak işaretlediğiniz bildirimlerin sadece titreşim göndermesini sağlayabilirsiniz.

picture in picture mode

hali hazırda android tv’lerde bulunan bu özelliği google android telefonlara da getiriyor. bir yandan küçük bir ekranda video gösterimi devam ederken, diğer yandan ekrandaki başka öğeleri değiştirme diyebiliriz bu sisteme. hali hazırda youtube web sayfalarında buna benzer bir özellik kullanıyor. picture in picture özelliğinin android tv’deki demosunu buradan görebilirsiniz.

autofill

web sayfalarında kullanmaya çalıştığımız ve formların otomatik olarak doldurulmasını sağlayan autofill özelliği, android uygulamalara da geliyor. autofill özelliğini aktive ederseniz uygulamanızdaki bir formu kullanıcılarınız daha hızlı doldurabilecekler. aynı zamanda manuel bir giriş olmayacağı için form doldururken yapılan yazım yanlışları da azalacaktır. kullanıcılar için bu çok iyi ve gerçekten zaman kazandıran bir özellik. fakat benim webdeki bazı tecrübelerim bunun doğru uygulanmadığı takdirde kullanıcılar için tam bir karın ağrısına dönüşebildiğini gösterdi. örneğin telefon numarası girmem gereken bir formda, autofill özelliği devreye girerek tamamen farklı şekilde dolduruyor, iptal etmek istiyorum autofill tekrar devreye giriyor falan. yani burada doğru şekilde kurgulamak çok önemli.

adaptive icons

adapte olabilen iconlar diyebileceğimiz bu özellik, uygulama iconunuzun birden fazla şekilde görüntülenebilmesini sağlıyor. bu da iconunuzun bir cihazda tamamen oval olabilirken, başka bir cihazda köşeli olabileceği anlamına geliyor. adaptive icons android telefonlardaki tema değiştirme özelliğinin bir parçası gibi düşünülmüş gibi duruyor. böylece uygulama iconları telefondaki temaya daha uyumlu hale gelebilecek. fakat burada uygulama geliştiricilerin dikkat etmesi gereken nokta, uygulama iconun değişmesi durumunda kullanıcıların bunu tanımakta belki güçlük çekebilecekleri konusu. burada temaya uygunluk ve kullanıcıları şoke etmeme arasında bir tercih yapmamız gerekiyor :)

pinning shotcuts

sabitlenmiş kısayollar olarak çevirebileceğimiz pinning shotcuts, biraz app shorcuts’a benziyor aslında. pinning shotcuts, app shotcuts’a benzer şekilde kullanıcıların bazı özelliklere hızlı şekilde erişmesini sağlıyor. ancak bunlar app shotcuts’tan farklı olarak ana ekrana icon gibi de eklenebiliyor. tabii bu ekleme eğer kullanıcı isterse gerçekleşiyor. — çok iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar mı bilemedim. kullanıcı olarak ben her kısayol için bir app icon istemem doğrusu ekranımda. —

altyapı değişiklikleri

  • batarya ömrünü uzatmak için arka planda yapılan bazı işlemler azaltılmış (kullanıcıların lokasyon bilgisinin güncellenmesi gibi)
  • SSLv3 artık desteklenmeyecekmiş.
  • artık kullanıcılara değil, uygulamalara ANDROID_ID verilecekmiş.
  • kullanıcı deneyimini daha iyi hale getirmek için uygulamanın arka planda yapacağı işlemler sınırlandırılmış. hangi işlemlerin nasıl sınırlandırıldığını buradan öğrenebilirsiniz.

şu anda hangi telefonlarda kullanılabilir?

google, android O için beta versiyonunu sadece kendi ürettiği telefonlara açmış gibi görünüyor. eğer bu telefonlardan bir tanesine sahipseniz beta sürüme geçebilirsiniz: Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel C, Pixel and Pixel XL. ancak benim tavsiyem beta sürümü bir test telefonunuz varsa yüklemeniz, aksi takdirde aktif şekilde kullandığınız telefonunuza yüklerseniz bug’larda telefon kullanılmaz hale gelebilir.

bu versiyonun ismi ne olacak?

şu anda “android O” olarak bildiğimiz bu versiyonun henüz uzun adını bilmiyoruz. android’in versiyonlara isim verirken alfabetik sırayı takip ettiğini ve hep şeker vb. abur-cubur isimleri kullandığını biliyoruz. “O” harfi ile ilgili yapılan isim tahminleri ise şunlar: Oreo, Orange, Oatcake veya Oh!

beni instagram’dan takip edin