Büyüye İnanın!

Gabriel Garcia Marquez daha ünlü olmadan önce yazarken bu büyüye inanıyor muydu? Yazdıklarının bu kadar çok okunacağını,dünyanın en ünlü yazarlarından biri olacağını biliyor muydu? Nobel Edebiyat Ödülü’nü alacağını?
 Yolda giderken bir ejderhayla karşılaşıp sonra yoluna devam etmek ne kadar inandırıcıysa o kadardı belki inancı. Bu büyü gerçekleşti. Marquez okurken hep bunu düşünürüm ya yazdıkları gerçekleşirse. Belki de umudumuzu yeşerten tek şey bu. Olmayacak olanları bile olacak olmasını hissetmemiz. 
 Körelmiş olan duygularımız, görmeyen kulaklarımız, duymayan gözlerimiz var artık bizim. Sığınabilecek limanlarımızın sayısı azalıyor artık. Farkında olmadan kendi insanlığımızla sınanıyoruz. Her şeyi kazanmak için çabalayan insanlık sonunda kendini kaybederek ödeyecek bu bedeli. Kaybedecek bir şeyi yok artık insanın manasını,amacını çoktan kaybetmiş. En çok da korkmamız gerek şey bu. “Kaybedecek bir şeyi olmayanlardan korkmalısın. Çünkü onlar, kazanmak için her şeyi yaparlar1 “
 Kazanmanın şehveti her şeye sahip olmak istemenin verdiği ihtiras. Gözümüzü kamaştıran,duyguları körleştiren bir uyuşturucu. Bağımlılığımız buna artık yetinme duygumuzu mahveden bir kimyasal. Kurtulmanın yolu ne? Bunu ben de bilmiyorum. Bilsem belki manasını aramaya bu kadar çalışmam. Birlikte bulmaya çalışmak size en büyük teklifim. Evet yaşanan her şeyin bir sonu var. Zaman geçecek her şey bir şekilde değişecek. Bazı şeyler bitecek yenileri başlayacak. “Her şeyin bir sonu var, doğrudur! Ama en mutlu son hafta sonudur.2”
 Büyüye inanın ! Onun sizi değiştireceğine. Daha farklı bir hayat yaşayabileceğinize. Gerçekleşmesi imkasız gibi görülen durumları yazan bir adamın dediği gibi “Mutluluk kapsı kapadığında, bir diğeri açılır; ama biz kapanan kapıya o kadar bakarız ki, açılmış olan yeni kapıyı göremeyiz.3
 Farklılıklarınızın farkında olun. Ve ne olursa olsun hayalini kurduklarımızın peşinden gidin.

1 2 3 Gabriel Garcia Marquez

Facebook | Twitter | Instagram | Slack | Kodcular | Editör | Sponsor