B2B Satış İçin Takip Etmeniz Gereken 8 Blog

Yaklaşık 2 yıldır B2B satış alanında kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bu süreçte çok kişiden tavsiye aldım, çok fazla blog keşfettim, ince eledim sık dokudum. Şimdiye kadar sahip olduğum bilgi birikiminde önemli yer tutan bu kaynakları sizlerle de paylaşmak istedim.

1- Yesware Blog

Her yazdıkları yazı neredeyse akademik makale sayılacak derecede iyi ve tamamen verilere dayanıyor. Araçlarını da uzun bir süre beğenerek kullanmıştım. Okuyacağınız her yazı deneyim değil verilere dayalı olacaktır. Ne yazık ki incelenen başlıklar ve verilen tüyolar genelde İngilizce diline özgü, ama Türkçe’ye uyarlanabilir.

2- Close.io Blog

Is cold calling right for your business?

Kurucusu bir satış gurusu olan Steli Efti’nin çoğu yazıyı bizzat yazdığı muazzam bir kaynak. Her seviyeden insan için yazıları mevcut. Özellikle sıfırdan başlayanlar için prospecting, lead generation, cold calling, cold emailing gibi kavramları tane tane anlatmaları takdire şayan. Blogtaki içeriklerin derlendiği ve bir çırpıda okunan “The ultimate startup guide to outbound sales how to turn cold leads into hot customerskitabı da yeni başlayanlar için ideal.

3- Hubspot Sales Blog

Yazıların çoğu içerik pazarlaması amaçlı yazılsa da yine sıfırdan başlayanlar için birçok temel konuyu çok güzel anlatıyorlar. Yesware+ close.io’daki konuları kapsadığı gibi özellikle telefonda ve toplantıda yapılacaklarla ilgili de ekstra bilgi bulabilirsiniz.

4- Leadgenius Blog

Az ama öz yazarlar. Muhakkak bir şirketin tecrübelerini veya denedikleri konuları rakamlarla paylaşırlar. Diğer 3 kaynakta bulamayacağınız biraz daha ileri seviye içerikler yer alır. Orta ve üst seviye bol uygulama yapmış satışçılara önerilir

5- Insidesales.com

Blogları gibi kaynak (resource) kısmında da birçok e-book bulabilirsiniz. Yine ileri seviye diyebileceğimiz içerikleri bulabileceğiniz ve “Vay be!” dedirtecek kitap gibi bilgileri bulacağınız bir kaynak. Biraz daha sakin bir vakitte dikkatlice okumanızı öneririm.

6- Salesforce Blog

Olmazsa olmaz diyor, çok da yorum yapamıyorum :)

7- Thesalesblog.com (Iannarino)

Satışta geliştirmeniz gereken kişisel yetenekleriniz üzerine duran ve yine çok sevdiğim S. Anthony Iannarino’nun blogu. İçinde yazılar kadar video ve podcastler de bulunuyor. Araç kullanırken ya da trafikte kaldığınızda dinlemek için ideal.

8- Predictable revenue

Ve en sonuncu tavsiyem… Bu işin blogunu değil kitabını yazan ve uzun süre önerilerini uygulayarak 1 TL harcamadan 5000 şirkete kolayca ulaştığım yaratıcısı Aaron Ross’un blogu. Eğer okumadıysanız mutlaka Predictable Revenue kitabını okuyun. Bu blogda daha çok kitapta yer alan içeriklere destek niteliğinde yazılar bulunuyor.

Yazıyı beğenebilir veya paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Sizin de önerileriniz varsa lütfen cevap olarak gönderin. Ben de yeni bloglar keşfettikçe yazıyı güncelleyeceğim. Satışlarınızda katkı sağlaması dileğiyle.