Daha verimli Sketch kullanmanızı sağlayacak 20 kısayol ve öneri!

Sketch ile tanışalı 2 yıl, kullanmaya başlayalı ise 1 yıldan biraz uzun bir zaman geçmesine rağmen hala geliştirilmesi gereken noktalarının olduğunu düşünüyorum, ancak şu an ki haliyle bile harika bir uygulama. Hızlı, güvenilir, sağlam ve etkin bir deneyim sunuyor.

Bu yazıda benim de kullandığım ama yazıyı yazarken Jack Bouba’nın derlemesinden faydalandığım Sketch için 20 ipucu, hile ve klavye kısayolunu sizinle paylaşacağım.

Kas belleğinizi geliştirdikten sonra bu önerilerle birlikte tasarım iş akışınızın hızlanacağını garanti ediyorum. — Jack Bouba

1. Denetçide Matematik İşlemleri

Bir nesneyi Denetçi’de (Inspector) matematik işlemlerini kullanarak yeniden boyutlandırabilir veya konumlandırabilirsiniz. Mesela, Boyut veya Konum girdilerinde bölme (/) veya çarpma (*) işaretlerini kullanarak işlemlerinizi hızlıca -ayrı bir hesap makinesine ihtiyaç duymadan- yapabilirsiniz.

Sketch Denetçisinde Matematik İşlemleri

2. Saydamlık

Seçili olan nesnenin saydamlığını yalnızca klavyeden tuşlara basarak değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Örneğin %30 saydamlık için yalnızca 3 tuşuna veya %55 saydamlık için 5 tuşuna iki kez basabilirsiniz. %8 saydamlık vermek için ise 0 ve 8 tuşlarına sırasıyla arka arkaya basmanız yeterli. Bunlara ek olarak %100 için 0 tuşuna bir kez %0 için ise 0 tuşuna iki kez basmanız gerekiyor.

Sketch’de Kısayol Kullanarak Saydamlık Ayarlama İşlemi

3. Seçilen Şekil ile Maskeleme

Mask with Selected Shape” komutu için bir klavye kısayolu oluşturmanızı öneririm — ben Command+M kısayolunu kullanıyorum.

System Preferences > Keyboard > Shortcuts yolunu izledikten sonra App Shortcut sekmesinden yeni bir klavye kısayolu oluşturabilir veya var olan klavye kısayollarını düzenleyebilirsiniz.

Sketch’de Seçilen Şekil ile Maskeleme İşlemi

4. Katmanları Sıralama (Arrange)

Command+Option+Yukarı Ok veya Command+Option+Aşağı Ok tuş kombinasyonlarını kullanarak bir nesneyi ileri veya geri yönde taşıyabilirsiniz. Bu kısayolları kullanmayı Katman Listesinde sürükle-bırak yapmaktan veya menüyü kullanmaktan daha hızlı buluyorum.

Sketch’de Katmanları Sıralama (Arrange) İşlemi

5. Nesne Boyutunda Bir Çalışma Yüzeyi Oluşturma

Bir nesne oluşturun veya ekran görüntüsünde sürükleyin. Nesnenin seçili olduğundan emin olun, Çalışma Yüzeyi (Artboard) aracını seçmek için A tuşuna basın ve “Around Selection”ı seçin.

6. Dolgular ve Kenar Çizgileri

Seçili olan nesneye bir dolgu eklemek veya kaldırmak için F tuşunu, kenar çizgisi eklemek veya kaldırmak içinse B tuşunu kullanabilirsiniz.

7. Çoğaltma

Bir nesneyi çoğaltmak ve oluşan kopyayı taşımak için Option tuşuna basılı tutarak sürükleyin.

Sketch’de Çoğaltma İşlemi

8. Yinelenen Çoğaltma

Nesnenin bir kopyasını taşımak için Option tuşuna basılı tutup sürükledikten hemen sonra, hem çoğaltmayı hem de taşımayı tekrarlamak için Command+D tuşlarına basın.

Sketch’de Yinelenen Çoğaltma İşlemi

9. Katmanlar Arasında Dolaşma

Bir sonraki katmanı seçmek için Tab (Sekme) tuşunu kullanın. Tab tuşuna her bastığınızda Katman Listesindeki sıraya göre seçili olan nesneden sonra gelen nesne seçilir.

Sketch’de Katmanlar Arasında Dolaşma İşlemi

10. Noktalar Arasında Dolaşma

Düzenleme modundayken bir vektör nesnesinin sonraki noktasını seçmek için de Tab tuşunu kullanabilirsiniz.

Sketch’de Noktalar Arasında Dolaşma İşlemi

11. Izgara Düzeni

Izgara düzenini hızlıca görülür/görünmez yapmak için Control+L tuş kombinasyonunu kullanın.

Sketch’de Izgara Düzenini Görülür/Görünmez Yapma İşlemi

12. Gruplama ve Grubu Çözme

Nesneleri gruplamak için Command+G, grubu çözmek için Command+Shift+G tuş kombinasyonlarını kullanabilirsiniz.

13. Yakınlaşma ve Uzaklaşma

Çalışma yüzeyine yakınlaşmak için Z tuşuna basarak yakınlaşmak istediğiniz konuma tıklayın, uzaklaşmak için ise Option+Z tuşlarına basılıyken çalışma yüzeyine tıklayın.

14. Yolun Merkezini Bulma

Yolun (path)merkezini bulmak için Command tuşuna basılıyken yola tıklayın. Bu kesinlikle heyecan verici Sketch keşiflerimden biriydi.

Sketch’de Yolun Merkezini Bulma İşlemi

15. Döndürme

Bir nesneyi seçtikten sonra, döndürmek için Command tuşuna basılıyken herhangi bir tutamaç noktasına tıklayarak sürükleyin.

Sketch’de Döndürme İşlemi

16. Mesafe Ölçme

Bir nesne seçiliyken Option tuşuna basılı tutup diğer bir nesnenin üzerine gelin. Sketch, 2 nesne arasındaki mesafeyi size gösterecektir.

17. Köşe Yuvarlama

Bir nesnenin köşelerinden her birine farklı değerler belirtmek için Yuvarlama (Radius) girişi alanında şu sıralamayla değerleri girebilirsiniz; SolÜst, SağÜst, SağAlt ve SolAlt.

18. Yeniden Boyutlandırma

Command+Ok Tuşları’yla bir nesneyi yeniden boyutlandırabilir, Command+Shift+Ok Tuşları’yla da 10px’lik atımlarla yeniden boyutlandırabilirsiniz.

Sketch’de Yeniden Boyutlandırma İşlemi

19. Bir Katmanı Kilitleme

Bir katmanı kilitlemek için Katman Listesindeki göz simgesine Option tuşuyla birlikte tıklayın.

20. Piksel Yuvarlama

Sketch, nesneleri piksel ızgarasında tutmaya çalışsa da, döndürme veya hizalama eylemi işleri berbat hale getirebilir. Denetçide bir alt piksel değeri görürseniz piksel hizalama sorununu düzeltmek için “Round to Pixel” komutunu kullanın. Command+Option+P gibi bir klavye kısayolu oluşturmanızı öneririm.

Okuduğunuz için teşekkür ederim! Sketch için sizin kullandığınız farklı ipuçları ya da gerçekten sevdiğiniz başka kısayollar varsa lütfen paylaşın!


Yazının aslına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: blog.planetargon.com. (İngilizce)