Devleti Yeniden Tasarlamak

Mustafa Gerdan
Mar 23, 2018 · 3 min read

Tasarım Derken Neyden Bahsediyorum?

Bir bilgisayar oyunu gibi düşünün devlet yönetimini. Karar verici olarak halk var ve kanun uygulayıcı olarak da memurlar var. Siyasetçi denen yozlaşmaya açık yaratık yok. Halkı halktan başkası temsil etmiyor. Halk tüm halkın değerlendirebileceği şekilde bir konuda karar verilmesini teklif ediyor ve herkes birlikte değerlendiriyor. Facebook’taki daha çok beğenilen içeriğin daha çok insana ulaşması ve daha çok beğenildikçe en tepeye ulaşması gibi düşünün. Böyle yapılan teklifler belli bir kıymet görünce karara sunulur hale geliyor ve o teklif tüm ülke sathında insanların kararına/oyuna sunuluyor. Herkes oyunu veriyor ve teklif karara bağlanıyor. Sonrasında o teklife konu uzmanlıktaki memurlar bu kararın uygulanma biçimini çalışıp son halini tekrar insanların onayına sunuyor. Onaylandıktan sonra karar uygulanıyor.

  • Teklif sistem tarafından Manisa’da yaşayan 5.000 insana gösteriliyor. Teklifi gören insanların % 51'i teklife ‘geçer’ oy veriyorsa teklif 10.000 kişiye daha gösteriliyor ve bu şekilde teklif Manisa’nın tamamına gösterildiğinde % 51 ‘geçer’ oy almışsa tüm ülke vatandaşlarının göreceği şekilde karar sayfasına düşüyor.
  • Tüm ülke vatandaşlarının % 51'i bu teklife geçer oy veriyorsa teklif, bütçe ve turizm konularında uzman ilgili memurlar tarafından çalışılıp tekrar tüm vatandaşların onayına sunuluyor. Yapılan çalışma % 51 geçer oy alıyorsa onaylanıp 2019 bütçe tablosuna ekleniyor. Onaylanmıyorsa çalışma üzerindeki değişiklik talepleri oylanıp nihai karara bağlanıyor.

Hayâl Hareketi

Hep içimden geçiyor, bir hareket başlatsak da bu hareketle birlikte ülkenin yönetimini 20 yıl sonra devralmayı kendimize hedef koysak. Bu harekete katılanlar ile akılcı ve demokratik bir devleti düşlesek ve tüm kurallarını birlikte belirlesek. Belli ki sistemi kuranlar şuan dahil olup güzel şeyler yapmamıza izin vermeyecekler. Ama iyi olanlar olarak hepimiz bir araya gelirsek ve yeteri kadar bi süre örgütlenirsek karşımızda kim durabilir ki?Türkçe Yayın

Düşünce ve fikir hürdür. 'Türkçe Yayın' her düşünce ve fikri duyurmayı amaçlayan özgür blog platformudur.

Mustafa Gerdan

Written by

Entrepreneur/Girişimci

Türkçe Yayın

Düşünce ve fikir hürdür. 'Türkçe Yayın' her düşünce ve fikri duyurmayı amaçlayan özgür blog platformudur.