Dil Bilmeksizin Yapılan Bir Deneyim; Workaway

Yıl 2018, ülke Almanya, şehir Passau,Avusturya sınırı

Gelmişim Almanya’ya ne Ingilizce var ne Almanca ne çevre ne de para.Bir arkadaşımla kalacak yer sıkıntımızdan dolayı başladık Hz. Google üzerinden neler yapabileceğimizi araştırmaya.Ben heves doluyum o da sakin bir kişilik (beni sinir edecek cinsten). Araştırmalarımız sonucu bulduğumuz Workaway sitesine parası neyse verip deli gibi kullanma kararıyla bütün hostlari incelemeye başladık .

Şimdi biraz bu siteden bahsetmek istiyorum; gezginlerin, dil öğrenmek isteyenlerin, bizim gibi parası olmayıp gezmeye kalkanların, farklı kültürleri öğrenmek , farklı ailelere sahip olmak isteyenlerin miiikemmel sitesi Workaway. Tabiki bu siteyle ilgili kurduğum her güzel cümle basina para aldığımı saklamayacağım. 😜

Aslında kullanımı çok basit; ev sahipleri onlara yardım etmeniz karşılığında sizinle evlerini hatta mutfaklarını, köpekciklerini, odalarını, internetlerini bile paylasıyorlar. Nasıl mı?

Siteye ufak bir mevla karşılığında yıllık üyeliğinizi yapıyorsunuz,(Tek kisi 32,iki kisi 42 euro)gideceğiniz ülkede gitmek istediğiniz bölgede hemen bir host buluyorsunuz, inceliyorsunuz,sonra iletişime geçiyorsunuz ve sizi kabul ettikleri taktirde anlaştığınız süreye bağlı kalarak evin bir bireyi oluyorsunuz:)Orada kaldığınız zaman diliminde -her hostun isteği farklı oluyor- 4–5 saat çalışıyorsunuz.

Genelde evde destek, bahçede destek ya da çiftlikte destek gibi işler oluyor bunlar.Yüzlerce seçeneklerimiz arasında özel odası yok, interneti zayıf, küçük çocukları var, evde köpek var, evde kedi var gibi saçma kriterlerimizden sonra sonunda bir yer bulduk ve gitmeye karar verdik canim Maria kalp kalp kalp.

2 Haftalığına onda kalabilmek ve ona yardım etmek bu esnada da dil geliştirmek adına bir mesaj attık ve canim maria kalp kalp kalp bizi kabul edebileceğini söyledi tabi ben yine aşşırı heyecanlı,sinir bozucu arkadaşım ise gayet sakin.

İyi bir misafir olmanın ne demek olduğunu gereksiz ayrıntıları ile öğrendiğim canim toplumumuz sayesinde Maria kalp kalp kalp’e Türk kahvesi,türk kahvesi fincanları ve Türk kahvesi cezvesi alma kararımızdan sonra bunu Almanya’da bulunan bir Türk marketinden alma ironisiyle yola çıktık :)

mikemmel hediyelerimiz ve ben :)

Maria gelip bizi aldi tren istasyonundan onu tanıyabilmemiz için taktığı beyaz şapkası ile :)

Gayet sürdürülebilir bir ev olmaya calisan ve 5 çocuğunu büyütüp şuan yalnız kaldığı o evinde ki huzuru anlatamayacak kadar duygulandım şuan.

Kendisi kanser sonrası tedavisi ile ilgilenen bir doktordu.Ana dili ingilizceydi fakat yıllardır Almanya’da yaşadığı için gayet güzel Almancası vardı. Bize bir oda verdi ve 2 hafta boyunca onda kaldık, bahçe işlerine yardım ettik, beraber Passau turları yaptık, bize hikayeler anlattı,mükemmel makarnalar yaptı o ve ziyaretine gelen iki kızı. Bende onlara Türk yemekleri yapabilmek adına orada yemek yapmayi ogrendigimi söyleyebilirim:)Birbirimize kültürlerimizi öğretirken hikayelerimizi paylaştık olmayan Almanca ve İngilizcemizle çünkü YAŞASIN GOOGLE TRANSLATE.

Bos durmadik temali :)

Çağımızın korkutuculuğu sanki o site ve o evlere yansımamış gibiydi koca evi bize emanet edip nöbete gidiyordu ve ben orada olduğum süre boyunca gerçekten insanlar olarak birbirimize güvenmek için hala geç olmadığına inanmaya başlamıştım. (Tabi bu durum haberleri izleyene kadar sürüyor.)

iste bu benim tatlis odamdi :)Sanki yillardir burada uyuyormusum gibiydi.

Beraber yaptığımız yemekler, tatlılar, geziler, paskalya kahvaltisi, mum ışığı sohbetleri, attığımız kahkahalar ve birbirimizi anlamaya calismak icin gösterilen muazzam çabalardan sonra oradan ayrılırken ki hüznümü anımsıyorum. Hatta Almancayı iyice öğrenip bir gün ziyaretine gideceğime emin olabilirsiniz sadece daha kapsamlı sohbetler için .

Her sabah kahvaltıda dinlediğimiz o sakin müziklerden gün sonu izlediğimiz Netflix yapılarına kadar o evde bulunmanın verdiği huzuru anlatırken tekrar o anı yaşama isteği dolanıyor damarlarımda.


Çevre Dostu Olmak

Anlatacağım bir diğer durum Mariagillerin yaşam tarzı.

Örneğin Çöpleri ayırırken özel titizlik, temizlik yaparken çok su kullanmayışı, deterjanları mümkün olduğunca az kullanışı hatta sadece çamaşır makinesinde kullanıyor diyebilirim.Genel temizlik için sirke kullandığımızı belirtmeliyim,kompost yapısı ve en önemlisi bunları yaparken harcadığı enerjinin umrunda olmayışı çünkü gereklilik şikayeti getirmemeli bu tarz konularda.Tabiki bu tarz konuları gereklilik olarak görmemiz gerektiğini de anlatmak istiyorum burada.

Kimyasal temizleyiciler yerine doğal malzemeleri seçmesi, giysileri kurutma makinesinde kurutmak yerine asarak kurutmasi.

Bu tarz bir yaşama sahip olmak istemişimdir hep yani bu metropol yaşamında yapabileceğim şeyler olmalı küçük çaplı da olsa.

Yeni bir hayata geçişim ve kalacak yer sıkıntımı da aradan çıkarışım bu tarz şeylere daha da önem vermemi sağlayacaktır. 2 hafta sonra tamamen hayatımı oturtmaya başlayacak oluşum kafam da yasam alanima dair güzel fikirler olusturuyor.

Cağnım Maria’dan öğrendiğim ufak ve önemli ayrıntıları hayatımda uygulamaya başlayacağım işte Workaway deneyiminin bana kattığı en anlamlı şey yaşamaya dair.

birde beyle cek,buralari hep biz düzenledik :)

Sanki site beni aldı ve huzur dolmam icin şehir merkezine 20 km mesafesi olan bir köyün en tatlı kadının huzur dolu evine atmıştı.

Eminim müthiş iyi niyetli hostlar size kapılarını açacaktır o kapıdan girin terliklerinizi geçirin .Terliğiniz yoksa şikayet etmeyin belki sizinle patiklerini bile paylaşırlar Maria gibi :)

İyi insanların hala varoluşuna.😊

Alkışlamayi ve takip etmeyi unutmayin👌

Bu da cağnım site👉👉 https://www.workaway.info/

Facebook | Twitter | Instagram | Slack | Kodcular | Editör | Sponsor