Etkili Sunumlar İçin Kritik Taktikler

Sunumların Etkisini Artırmak İçin 10 Öneri

Soner CANKO
Aug 26, 2020 · 3 min read
2016'da Troy’un Tanıtımından 😊

Birçoğumuz için çocukluğundan beri sahneye çıkıp insanların içinde bir şeyler anlatmak oldukça zor olmuştur. Zihnimizdeki başarısızlık korkusu ve endişelerimiz bu sahne korkusunu iyice artırır. Gençlerin sunum yapmaktan özellikle kaçındığını ve kendilerini bu konuda geliştirilemez olarak gördüklerine çok kez şahit oldum.

Gerek iş hayatında, gerek konuşma yaptığım birçok yerde sahne ve sunum benim hayatımın önemli bir parçası haline geldi. Hala bir şeyler anlatacağım toplulukların karşısına çıkacağımda heyecanlanıyorum.

Sunumdan Önce Heyecanımı Nasıl Kontrol Altında Tutabiliyorum?

Heyecanlı olduğum için sevinip, onu kontrol altına almamın beni daha enerjik tutacağını bilerek motivasyonumu yükseltiyorum. Ayrıca elimden gelenin en iyisini ortaya koyacağımı bilmek de beni oldukça rahatlatıyor. Bu sebeple o gün enerjinizi aktarmaya çalışın ve kendinize güvenin. Gerisini çalışarak halledeceksiniz. 😊 😊

Kendinizi motive etmeniz dışında ilgi duyduğunuz konularda okumalarınızı artırabilirsiniz. Bol bol okuyup sunumlarınızda kullanabileceğiniz veriler ile bu sayede karşılaşabilirsiniz. Sunum anındaki sahneye hakim olmak, nefesi kontrol etmek, dinleyiciyle aktif rol paylaşmak gibi yetkinlikleri pekiştirmek için de çokça sunum yapmak ve TED Talks videolarını izlemek sizi geliştirir. Nasıl ki yabancı bir dil öğrenirken dinlemek ve konuşmak önemliyse aynısı pratik yapmamız gereken bu alanda da önem arz ediyor.

Innovate Finance @ Londra Konferansından Bir Kare 😊

Sevgili Serdar Kuzuoğlu’nun sunum öncesi, anı ve sonrasında dair tecrübelerine ve tavsiyelerine yer verdiği Etkili Sunum Yapma Denilen Mesele adlı yazısında bahsettiği benim de dikkat ettiğim bazı başlıkları sizlerle paylaşmak istedim.

1· Başlangıçları ilgi çekici kılmak izleyicinin dikkatini çekmek adına çok kıymetli bir araçtır.

2· Sunumunuzu kendi üslubunuzla ve kendi belleğinizle hazırlamalısınız. Aksi takdirde kullanacağınız sunumlar sizde birkaç beden bol veya dar bir kıyafet etkisi yaratır.

3· Sunumda size ayrılan süreyi ve hitap edeceğiniz kitleyi önceden bilmek hazırlayacağınız veya düzenleyeceğiniz sunum için çok önemlidir. Slayt sayısını ve içeriğini bu bilgilere paralel hazırlamak iyi bir yol göstericidir.

4· Yazının en az, görselin en çok kullanıldığı sunumları hazırlamak her zaman en iyisidir. Verilerinizi veya anlatmak istediklerini görselleştirerek veya uygun görseller bularak (unsplash vb. sitelerden kaliteli görseller koymanız sunumunuzu daha iyi gösterecektir.) sunuma ekleyebilirsiniz.

5· Sunumu hazırladıktan sonra ezberlemenizi önermiyorum ancak yapabildiğiniz kadar tekrar yaparak içeriğe hâkim olabilirsiniz. Kullandığınız sunum hazırlama kanalında “notlar” sekmesini etkin kullanabilir. Anahtar kelimelerinizi veya önemli cümlelerinizi buraya yazabilirsiniz. Unutmamak da fayda var ki konuşmacı modunda (Presenter View) sunumu açtığınızda notlarınızı sadece siz görebileceksiniz.

BKM Express’in 5. Yılı…

6· Sunum öncesinde sunumunuzun çalıştığına emin olmak çok kıymetlidir. Sunumda kendi cihazınızdan kaynaklı bir problem olmasına karşın sunum öncesi kendinize bir yedek daha almak zor durumlarda kurtarıcı olabilir.

7· Zihninizde seyircileri arkadaşlarınızmış gibi düşünmek sunum öncesi rahatlamanıza yardımcı olabilir. Çünkü sunumlara bizi endişelendiren alt sebep tanımadığımız insanlara karşı bir şeyler anlatmaktır. 😊

8· Geceden hazırladığınız ve daha önceden mutlaka 1–2 kez kullandığınız kıyafetleri seçmeye özen göstermelisiniz. Zihninizin kendini o kıyafetlerin içinde düşlemesi ve gün içinde zaman kaybetmemek adına bir gün önceden kıyafetleri seçmek çok önemlidir.

9· Tüm vücudunuzla seyirci karşısında olmalısınız. Jest, mimik ve sahne hâkimiyetini sağlamak çok önemlidir. Bu sebeple sahneye hâkim olarak alanınız içinde yürümeli, bedeniniz dikkatinizin ve odağınızın seyircide olduğunu göstermek için insanlara bakıyor olmalı.

10· Unutmayın ki o konuyu sizin anlatacağınız haliyle sizden başka bilen biri yoktur. O sunum sizindir ve sizden başkası o sunumun kıyafetine giremez. Bu nedenle kendinize güvenmeniz aslında buradaki en önemli noktadır.

Bu yazı gibi kaynakları taradığınıza göre şimdiden harika bir sunum geçireceğinize eminim. 😊 Doğru yoldasınız…

Dr. Soner Canko

Twitter | LinkedIn | Youtube| Web

Örnek olarak birkaç TED konuşması bırakmam gerekirse:

Türkçe Yayın

Düşünce ve fikir hürdür.

Türkçe Yayın

Düşünce ve fikir hürdür. 'Türkçe Yayın' her düşünce ve fikri duyurmayı amaçlayan özgür blog ailesidir.

Soner CANKO

Written by

Dijital CEO ®— StartUp Dostu ® — FinTech Istanbul ® — SC Yönetim Danışmanlık

Türkçe Yayın

Düşünce ve fikir hürdür. 'Türkçe Yayın' her düşünce ve fikri duyurmayı amaçlayan özgür blog ailesidir.