Firebase Modülleri - 1 (Cloud Messaging)

Yusuf Çakal
Türkçe Yayın
Published in
3 min readDec 21, 2017

--

Uzun zamandır aklımda olan bir konu , firebase serisine nihayet başlamış bulunmaktayım. İlk olarak Push Notification servisi olan cloud messaging den başlamayı uygun gördüm.

Kim lan bu firebase ?

Yazıya daşlamadan önce firebase hakkında kısa birkaç bilgi vermek yerinde olacaktır. Firebase , Google’ın biz geliştiricilere sunmuş olduğu (web ve mobil olmak üzere) bir servis sağlayıcıdır ve içerisinde ciddi anlamda yarar sağlayacak modüller barındırmaktadır ve günden güne artan geliştirme ortamları desteği ile bir çok platform da giderek yaygınlaşmaya başlamıştır.

Aşağıda firebase in modüllerini görebilirsiniz.

Firebase Console üzerinden yeni bir android projesi başlatıyorum.

Yukarı da adımlar genel olarak uygulamayı firebase servislerine hazır hale getirmek için yapılan rutin adımlardır. Şimdi ise cloud messaging için gerekli konfigürasyonları yapalım.

build.gradle dosyasına yukarı da bulunan bağımlılığı ekliyoruz. Bu aşamadan sonra manifest dosyamızın içerisinde <application> etiketleri arasına servis sınıflarımızı referans edecek ifadeyi yazıyoruz, bu servisler iki tane olmakla birlikte arka tarafta firebase in servisleri ile iletişim halinde olup bir bildirim geldğini anlamak için gerekli servislerdir.

İsterseniz optional olarak bildirim ikonu ve arka plan rengi ekleyebilirsiniz. (Aşağıdaki gibi)

Hatırlarsanız manifest dosyasında referans ettiğimiz bir servis vardı. Bunlardan birisi firebase den gelen bildirimleri karşılayan receiver servis dediğimiz yapı.

Bu sınıf, gelen bildirim ile istenilen özelleştirmeleri yapabilmenize imkan sağlıyor. (Bildirim ikonu, titreşim vs.) ve aynı zaman da servis görevi görüyor farkettiyseniz FirebaseMessagingService den kalıtılmış. Arka planda cloud messaging modülünü dinleyen kısım diyebiliriz.

Son olarak bir hatırlatma manifest dosyanıza gerekli izinleri eklemeyi unutmayınız.

Şimdi gelelim bildirimi test etmeye. Firebase Console da Notification sekmesine tıklayak push gönderme bölümünü açıp aşağıdaki gibi bir deneme bildirimi gönderiyorum.

Gördüğünüz üzere sorunsuz bir şekilde android uygulamamıza firebase in bize sağlamış olduğu cloud messaging modülü sayesinde bildirim göndermiş olduk.

Projeyi dosyalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yazının sonuna gelmiş bulunmaktayız umarım faydalı olmuştur , aklınıza takılan bir yer ya da sormak istediğiniz bir kısım olursa yorum yazmaktan çekinmeyin. 😀

Hoşçakalın ..

Türkçe Yayın Sosyal Medya Hesapları

Facebook: https://www.facebook.com/mediumturkiye

Twitter: https://twitter.com/mediumturkiye

--

--