Türkçe Yayın
Published in

Türkçe Yayın

Gökyüzü Neden Mavi ?

Gökyüzünün mavi olduğunu kimse inkar edemez,peki neden mavi olduğunu hiç düşündünüzmü ?

Bu dünya zeki çok fazla insana ev sahipliği yapıyor ama bu sorunun cevabını bulmamız çok uzun sürdü.Güneş ışığı beyazdır değilmi yani bir çoğumuz bunu bile bilmiyor iken gökyüzünün maviliğini sorgulamak trajedidir ki güneş gerçekten gökkuşağının tüm renklerinden oluşuyor.Yani tek bir renk den oluşmuyor.

Beyaz ışık bir prizma yoluyla parladığında, ışık tüm renklerine ayrılır. Bir prizmada özel olarak şekillendirilmiş bir kristal vardır.

İnternette ışık ve uzay ile ilgili araştırma yaptıysanız, gördüğünüz ışığın, evrenin etrafında ve etrafınıza yayılan ışık enerjisinin yalnızca küçük bir parçası olduğunu öğrenebilirsiniz.

Okyanustan geçen enerji gibi, ışık enerjisi dalgalar halinde de hareket eder. Bazı ışık kısa, “dalgalı” dalgalar halinde hareket eder. Diğer ışık uzun, tembel dalgalar halinde ilerlemektedir. Mavi ışık dalgaları, kırmızı ışık dalgalarından daha kısadır.

Bir şey ışığın önüne geçmezse veya aşağıdaki şeylerden birisi oluşmazsa, tüm ışık düz bir çizgide ilerler:

  1. Yansıtma (bir ayna tarafından)
  2. bükülme (bir prizma tarafından)
  3. veya yayılmak (atmosferdeki gazların molekülleri gibi)

Güneş ışığı Dünya’nın atmosferine ulaşınca havadaki tüm gazlar ve parçacıklar tarafından her yöne dağılır. Mavi ışık, Dünya atmosferi içindeki minik hava molekülleri tarafından her yöne dağılır. Mavi daha kısa, daha küçük dalgalar halinde dolaştığı için diğer renklerden daha fazla gözlemlenir. Bu nedenle çoğu zaman mavi gökyüzü görürüz.

Ufka yaklaştıkça,gökyüzü daha açık maviye veya beyaza dönüşür.Alçak noktadan bize ulaşan güneş ışığı,yüksek seviyeden bize ulaşan güneş ışığından bile daha fazla hava’nın içinden geçti.Güneş ışığı hava dan defalarca geçti, hava molekülleri mavi ışığı defalarca dağıttı ve parçaladı.

Ayrıca, Dünya’nın yüzeyi ışığı yansıttı ve tekrar parçaladı.Tüm bu saçılmalar sonucunda renkler tekrar bir araya gelerek daha beyaz ve daha az mavi görmemize neden oldu.

Kızıl Günbatımının Sebebi Nedir ?

Güneş gökyüzünde alçaldıkça, güneş ışığının size ulaşması için daha fazla atmosfere girmesi gerekiyor.Kırmızı ve sarıların gözlerinize doğru gitmesine izin vererek mavi ışığı bastırıyor.

Bazen bütün gökyüzü parlıyor gibi görünüyor. Gökyüzü kırmızı görünüyor çünkü toz, kirlilik veya diğer aerosollerin küçük parçacıkları da mavi ışığı parçalar ve atmosfere girmek için kırmızı ve sarı ışık bırakır.

Kaynak: Nasa

Sponsor | Podcast| Slack | Facebook | Twitter | Instagram | Kodcular

--

--

Düşünce ve fikir hürdür. 'Türkçe Yayın' her düşünce ve fikri duyurmayı amaçlayan özgür blog ailesidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store