Harekete Geçmek İçin Japon Tekniği: 1 Dakika

Hedeflerinize ulaşmak için akıllıca tekniklerle hayatı yenebilirsiniz:)

Dünyanın mevsimler geçirmesi gibi, insan olarak bizim de bazı dönemlerimiz oluyor. Bazen daha aktif ve yoğun çalışırken, bazen (iç ve dış sebepler katkısı ile) mevsimimiz hızımızı ve verimimizi yavaşlatıyor, daha durağan zamanlara giriyoruz.

Dünya üzerinde yaşayan canlılar olarak, iç mevsimimizin dış mevsimlerden bağımsız olması pek kolay değil ama diğer tüm canlılardan farklı olarak, mümkünse başarıyla gitmesini tercih edeceğimiz bir iş dünyamız var bizim.

Güneşin yokluğunun içimizdeki hayat coşkusunu sağlayan parçamızı “mevsimsel depresyona” soktuğu ve kış aylarında konsantrasyon güçlüğü, enerjisizlik, hevessizlik, yorgunluk ve uyku ihtiyacına sebep olduğu araştırmaların sonuçlarında görülebiliyor.

Uzun süredir uykuda olan birinin hızla açılıp adapte olması kolay olmayabilir, bu yüzden sizinle Japonya’dan ithal bir tekniği paylaşmak isteriz.

Batı dünyasının hızına yetişmenizi sağlayacak Doğu tekniğine “Kaizen” deniyor.

Sürekli gelişimin Japonca formülü
Geçen zamanların ardından yeni bir sayfa mı açmak istiyorsunuz?
Daha önceden sahip olmadığınız bir düzen mi kurmak istiyorsunuz?
Yeni alışkanlıklar kazanmak ya da bazı alışkanlıklarınızı geride bırakmak mı istiyorsunuz?

Var olan düzenin şimdiye kadar devam etmesi, bu düzeni sağlayan adımların düzenli olarak tekrar etmesiyle oluşuyor. Bu şekilde oluşan davranışları, alışkanlıkları kırmak zor. Bir de ilk seferden sonra azalarak biten motivasyonumuz yok mu? (İlk gün, ikinci gün ne güzel gidiyordu ama işte beklenmedik şeyler çıkıyor, değil mi?)

Gittikçe büyüyüp güçlenen bir sarmalı kırmayı sağlayacak pratiğin temelinde “1 dakika prensibi” var.

Bir insanın bir şeyi, günün belli bir zamanında 1 dakika boyunca yapması gerekiyor. Bunu yapamayacak bir insan yoktur herhalde öyle değil mi? Yalnızca 1 dakika.

En tembel, en erteleyici insanın bile 1 dakika için bahane bulması, o işi yapmaktan daha zor olacaktır.

İster spor olsun, ister yabancı dil pratiği, yalnızca 1 dakika yapmak için başladığınız bu aktivite bir görev olmaktan çıkıp, keyif ve tatmin veren bir aralık oluyor sizin için.

Hem yapmak istediğiniz, hem keyif veren bu aktiviteyi, giderek 1 dakika üzerinde yapmaya başladığınızı fark ettiğinizde Asya kültürünün disiplin ve başarısının sırrını biraz daha iyi göreceksiniz:)

Kaizen, kai (değişim) ve zen (hikmet, irfan) kelimelerinden oluşuyor. Hem iş yaşamınızda, hem özel yaşamınızda ve ikisinin dengelenmesi ile birlikte yaşamasında bu yöntemin hayatınızı kolaylaştırmaya faydalı olacağına inanıyoruz.

Güneşli günlerin habercisi Beatles sizin için söylüyor:

(Dilerseniz siz de söyleyin -kareoke versiyonu)

Kareoke Japonca “solistsiz orkestra” anlamına gelir :)

Güneşli günler dileriz!


PeopleBox olarak, işe alımları doğru, hızlı ve akılcı çözümlerle gerçekleştirmek isteyenlere dijital çözümler sunuyoruz, işe alım uzmanlarının hayatını kolaylaştırıyoruz. Bunun yanında, PeopleBox Blog yayınında da iş hayatı, sektörel başlıklar ve ayrıca “bilmenin faydalı olacağı” yazıları okuyucularımıza sunuyoruz.
Bu yazıyı, bilmek isteyen başka insanlar da okuyabilsin isterseniz, “alkış” butonuna tıklayabilirsiniz, biz de bu alanlarda çeşitli konularla yazılarımızı kendini geliştirmek isteyen okuyucularımıza ulaştırmaya devam ederiz.
Çeşitli yazarların birlikte oluşturduğu PeopleBox Blog’u bu şekilde takip edebilirsiniz.
👆👉https://medium.com/peoplebox-ats
Dilerseniz, istek ve yorumlarınızı, ya da yazarlarımız arasına katılmak isterseniz talebinizi de bize iletebilirsiniz. Keyifli çalışmalar:)

Podcast| Youtube | Slack | Facebook | Twitter | Instagram | Kodcular

Like what you read? Give PeopleBox a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.