Hayatı Düzene Sokan Olmazsa Olmaz 6 Uygulama

​Yoğun günlerimizde bizleri feraha ulaştıracak, işlerimizi ve ödevlerimizi takip edebileceğimiz aynı zamanda benim de kullandığım can kurtaran uygulamalardan bahsedeceğim.

Bir gün içerisinde onlarca uygulamaya girip çıkıyoruz. Aklımıza gelen ya da yapmak zorunda olduğumuz işleri takip etmekte zorlanıyoruz. Blog yazıları okuyoruz, maillerimizi kontrol ediyoruz, check list yapıyoruz, kartvizit topluyoruz..Ama bunları koyduğumuz yerleri hatırlamıyoruz ya da kaybediyoruz. Bir düzene sokma gereği duyuyoruz. İşte burada bizi kurtaracak uygulamalar devreye giriyor. Benim de sürekli kullandığım bu uygulamardan bahsetmek istiyorum. Ve başlıyoruz…​


Google Takvim

App Store ve Google Play ‘den indirebilirsiniz.

Uygulamaya girdiğimizde bizi sade bir arayüz karşılıyor. Katılacağınız toplantıları, etkinlikleri ekleyeceğiniz Google Takvim, bize aynı zamanda bu etkinlikler dışında en uygun zamanlarımızı da düşünerek hedef belirlememizi de sağlıyor. Sağ alttaki + simgesine tıklayarak ‘etkinlik’ girebilir, Hatırlatıcı ayarlayabilir ya da ‘Hedef’ seçebiliyoruz. Hedef seçerek ‘spor’ ‘bir beceri geliştir’ ‘arkadaş ve aile’ ‘kendime ayırdığım zaman’ ‘hayatımı organize et’ bizi karşılıyor. Spora girdiğimizde bize uygulama ‘Hangi Spor ?’ diye bir soru soruyor. Koşuyu seçtiğimizde ‘Ne sıklıkta ?’ bunu yapacağımızı soruyor. Devamında ‘Ne kadar süreyle’ yapacağımızı seçiyoruz. Sonrasında ise ‘En iyi zaman nedir ?’ bizi karşılıyor. Zamanımızı da seçtiğimizde takvim bizim için sporun en uygun zamanlarını planlayıp takvimimize ekleyerek zamanı geldiğinde spor yapmamız gerektiğini bildirim olarak gönderiyor.


​Google Keep

App Store ve Google Play ‘den indirebilirsiniz.

Not almak hiç bu kadar zevkli olmamıştı. Aklınıza gelen fikirlerinizi Keep ile not tutarak renkli bir şekilde bloklayabilirsiniz. #Sarı ile fikirlerinizi, #Yeşil ile blog yazılarınızı, #Mavi ile günlüğünüzü bloklayarak kolayca okuyabilirsiniz. Tabi bunlar benim önerilerim :)


Google Inbox ( Inbox by Gmail )

App Store ve Google Play ‘den indirebilirsiniz.

Alıştığınız mail uygulamalarından çok farklı olan inbox, gelen maillerimizi gruplayarak bize daha kolay bir kullanım sağlıyor. Mailler içerisinde kaybolmamızı engelleyen bu uygulama ile gelen mail üzerine not düşebiliyoruz. Mailleri pinleyerek daha sonra pinli önemli maillerimizi görebiliyoruz. Gelen mailleri erteleyerek daha sonra okuyabiliyoruz. Kolay bir kullanıma sahip inbox benim favori mail uygulamam aynı zamanda.


Clear — Tasks, Reminders & To-Do Lists

App Store ve Google Play ‘den indirebilirsiniz.

Diğer tüm To-Do List uygulamalarını unutun. Clear ile tek bir hareketle görev ekleyebilirsiniz. Görevlerimize hatırlatıcı da ekleyebiliyoruz. Ayrı ayrı listeler oluşturup tek bir parmak hareketiyle bunları check yapabiliyoruz. Blokları öncelik sırasına göre basılı tutarak sıralayabiliyoruz. Boş listelerinizde bizlere ünlü kişilerin sözlerini göstermesi de beni benden alan bir özelliği:) Aynı zamanda icloud ile de kendini yedekleyen Clear, iPad’le de senkronizeli çalışıyor. Fiyatını hakeden uygulama belirli zamanlarda indirime giriyor. Kesinlikle kaçırılmaması gereken bir app.


Evernote

App Store ve Google Play ‘den indirebilirsiniz.

Verdiği aylık alan 60mb olan Evernote benim not tutma ihtiyacımı gidermiyor ama her platform ile uyumlu olması bizim için yeterli. Ben Evernot’u elime geçen kartvizitleri toplamak için kullanıyorum. Kamerasını kullanarak kartvizitin fotoğrafını çekiyoruz gerisini Evernote’a bırakıyoruz. Kartvizitteki tüm bilgileri depolayarak, ulaşmak istediğimiz kişinin adını aramanız yeterli.


Instapaper

App Store ve Google Play ‘den indirebilirsiniz.

Etrafta gördüğünüz, internette gezdiğiniz yerlerdeki yazıları gereksiz ayrıntılarından ayırarak sizlere sade bir biçimde içeriklerinizi toplamanızı sağlayan bir araç. Sonra oku seçeneği ile çevrimdışı iken de yazılarınızı rahatlıkla okuyabilirsiniz. Ayrıca makaleleri hızlı oku seçeneği ile dakikada kaç kelime okuyacağınzı seçerek ekrana hızlı hızlı gelen kelimeleri okuyabiliyoruz.


Gelişime ve öğrenmeye doyamadığımız hayatlarda karşılaşmak dileğiyle. Kendinize iyi bakın :)

Bana Twitter’dan @bencagatay ile diğer blog yazılarıma www.cagatayyilmaz.com ‘dan ulaşabilirsiniz.

Beğendiyseniz aşağıdaki kalbe tıklayarak sevgimize bir kalple destek olun :)