Kuala Lumpur’un Petronas Kuleleri (dünyanın en uzun ikiz kuleleriymiş)

Hayatınızı Değiştirmeyecek Yedi Malezya Tüyosu

Vize yenilemek, değiştirmek, uzatmak gibi her türlü bürokratik daralmaları Tayvan’da ya da Hong Kong’da yaşamaya alışmıştım ama bu sefer yolum Malezya’ya kadar düştü. En sonunda, uzun süren evrak işleri yüzüme güldü ve Malezya’da bir haftalık tatile dönüştü. Ben de gidip görmüşken, üstüne de Hindistan olmadığı halde Türkiye’den ucuz olan ülke bulmuşken sizinle birkaç Malezya gözlemi paylaşmak istedim arkadaşlar.

1) Herkes İngilizce konuşuyor:

Özellikle yalnız seyahat eden ve “Hadi ben İngilizcemi konuştum, ya onlar konuşmazsa…” diye endişe eden arkadaşlarımızın yüreğine su serpecek bir ülke Malezya. Koloni günlerinin etkisiyle, herkes senden benden iyi İngilizce konuşuyor. Öyle yol-sorarsan-tarif-ederim seviyesinde de değil. Alışveriş yaptığınız dükkanlarda geldiğiniz ülke hakkında şakır şakır sorular sorup yorum yapabiliyor herkes. Taksiye bindiğinizde Türkiye’deymişçesine muhabbet ediyorsunuz.

Yalnız taksi demişken şunu söylemesem olmaz. Dürüst çalışanlı Tayvan’dan sonra, Malezya‘daki bazı fazladan para kapma oyunlarına çok bozuldum. Mesela taksilerin şehri dolandırarak dolandırma huylarını hiç özlememişim. Hele de Google maps diye bir teknolojinin olduğu 2017 yılında halen böyle işlere kalkışmaya, keyif kaçırmaya ne gerek var? Bir de şunu anladım, Tayvan’da yaşamak işgüzarlık reseptörlerimi köreltmiş. 2015 yılının zeki ve çevik turist tuzağı savaşçısından eser kalmamış. Ama bu başka yazının konusu herhalde. Neyse, gözünüz açık olsun arkadaşlar.

koloni günleri mimarisi

2) Her şeyi ucuza bulabilirsiniz, içkiyi asla:

Malezya gerçekten çok ucuz bir ülke. Türk parasının istikrarlı olarak değer kaybettiği bu üzücü günlerde böbrek sattırmayan bir ülke bulmak çok hoş cidden. Yemek ucuz, otel ucuz, restoran ucuz, turistik yerler ucuz. Ama “Gezi ve keşif dolu günümü birkaç bira ile sonlandırmak isterim.” derseniz fiyatlardaki dev tutarsızlığı keşfedersiniz (Yazar bu noktada hüzünlü flashbackler yaşıyor.) Her şeyin sudan ucuz olduğu ülkede, içki fiyatları Avrupa ülkelerine taş çıkarıyor. Bir süre alkolüne ara vermek isteyenler için çok güzel bir ülke.

3) Çince öğrenenlere sesleniyorum, burası pratik yapma yeri değil:

Malezya’nın güzelliklerinden biri de kültürel çeşitliliği doruklarında yaşaması. Malaylar çoğunlukta olsa da, ülkede yaşayan bir sürü Çin asıllı, Hint asıllı var. O yüzden her yerde Malay dilinin yanı sıra Çince yazılmış yazılar, ilanlar görebilirsiniz. Bu da Çince öğrenen biriyseniz sizi heveslendirebilir. Sizinle güzel güzel İngilizce konuşan Çin asıllı insanlara Çince cümleler saçmalayabilirsiniz. Ama yapmayın. Çünkü burada konuşulan Çince, Hong Kong’un da kullandığı Kanton lehçesi. Ve kendileriyle Mandarin (Çin’in ve Tayvan’ın Çincesi) konuşulmasından hoşlanmıyorlar. Ben değil de bir arkadaşım konuşmuş oradan biliyorum:((((((((((

Kuala Lumpur’da Çin Mahallesi dekorasyonları

4) Türkiye “havalı” ülkeler listesinde:

Arkadaşlar, 2017 dünyasında Türkiye’yle prim yapmak kolay değil. DEVELERLE Mİ GEZİYORSUNUZ? sorularına “Benzine biraz daha zam gelirse evet” diye cevap verecek haldeyiz. Gerçi bu soru karşısında niye otomatik olarak alınıyoruz bilmiyorum, dünyanın en tatlı hayvanları değiller mi? :’DDDDDDD

Dünyanın en güzel devesi Pepsi, o gururlu kafa, kapalı gibi gözler ❤ her tarafta bunlardan gezse derdimiz tasamız kalmaz bence

Neyse, develer söz konusu olunca dikkatim dağılıyor, kusura bakmayın. Malezya’da ise Türkiye’nin imajı gayet yerinde. Ne zaman karşımdakine Türk olduğumu söylesem, Kapadokya‘yla, İstanbul’la ilgili heyecanlı sorular alıyordum. Bir de Malezya’nın popüler bir romantik filmi Türkiye’de geçiyormuş. Tanıştığım kadınların kalbini çalmıştık ülke olarak. Bu sayede Petronas Kulelerine girerken indirim bile kaptım. Size de ödeme yapılan noktalarda Türkiye kartını oynamayı öneririm.

Batu mağaraları ve kondisyon eksikliğimi yüzüme tokat gibi vuran merdivenleri

5) Trafikte aniden bastıran sinir krizleri:

Çok gelişmemiş ülkelerin çok gelişmiş şehirlerinin ortak sorunu çılgın trafik, Kuala Lumpur’da da karşımıza çıkıyor. Karşımıza çıktığı yetmezmiş gibi peşimizi bırakmıyor. Sürücülerin cinayetimsi hareketleri yüzünden yayalar olarak spontane sinir krizleri (ya da kalp krizleri) geçirme ihtimaliniz yüksek. Zaten İngiliz stili akan trafiğin, bu kadar çılgın sürücüleri barındırması cidden talihsizlik olmuş. Çünkü insan turist olunca yürümek de istiyor mesela. Yayalara da zaman zaman yeşil ışık yansın ve o yeşil ışık yandığında yürek yemiş bir sürücü son hızla üstlerine sürmesin istiyor. Daha uzun süre kalsam alışırdım herhalde ama altı gün yetmedi. Üzdün Malezya trafiği.

6) Sıcak, Çok Sıcak:

Soğuk sevmeyenler için cennet gibi bir ülke olabilir Malezya, ama sıcağı da çok sevmeniz lazım. Ben çok sevdiğimden, yağmurlu zamanına denk gelmiş olsam da Malezya’nın iklimi kalbimi çaldı. Bu ülke kışın temmuzu yaşatıcak derecede sıcak. Yüzlerce basamak çıkmanız gereken Batu mağaralarında “Kasımda değil miyiz kardeşim?” diye isyan ettirecek kadar sıcak. Kalbi olanların ya da 12 yıldır spor yapmamışların (yazar huzursuzca öksürüyor) uzun süre yaşaması boğucu olabilir. Ama kış mevsiminden kısa kaçışlar için mükemmel bir seçenek bence.

7) Ama çok güzel ülke ❤:

Malezya’nın en güzel tarafları şehirlerin dışında karşımıza çıkıyor. Ve işin güzel yanı, şehirden çıkmak hiç zor değil. Şehirde büyük bir parka gittiğinizde bile, her yerden orman fışkırıyor. Bu ormanların içi de acayip güzel hayvanlarla, bitkilerle, kelebeklerle dolu. Elinize eliniz kadar kelebekler konuyor. Belinize gelen korkusuz kuşların arasından geçmek için, kendinizi kuşla “Pardon, müsaade eder misiniz?” gibi tuhaf tek taraflı diyaloglar kurarken buluyorsunuz. Dünyanın bambaşka bir yerinde olduğumuzu da en çok böyle anlarda anlıyoruz. Nerede olduğumuzu, hayatta olduğumuzu hatırlatan yerlere gitmek isteyenler için Malezya çok güzel bir seçenek.

Umarım keyifli bir okuma olmuştur ve Malezya’ya gidecek olursanız bu ufak tefek bilgilerin bir faydası dokunur. Hepimize iyi gezmeler, yazmalar, çizmeler.


Türkçe Yayın Sosyal Medya Hesapları

Facebook: https://www.facebook.com/mediumturkiye

Twitter: https://twitter.com/mediumturkiye

Like what you read? Give runaway turk a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.