İnsanlık Tarihinde Önemli Kişiler # 1: Johann Gutenberg

Geçmişte yaşamış bazı insanların hayatımıza müthiş etkileri vardır.Gerek ilham almak, gerek onları hatırlamak amaçlı bu kişilerden bahsetmek istiyorum.

İnsanlar yüzyıllar boyunca yazıları basmak için ahşap parçaları kullandı.Bir bıçak yardımı ile kelimeleri ahşap parçalara kazıyıp üzerini mürekkeple kaplıyorlardı.Daha sonra bu mürekkepli parçayı kağıda basıp kitaplar oluşturuluyordu.Çin ve Kore’de insanlar ahşap yerine metal parçalar kullanırdı.Fakat her durumda da baskı yapmak çok yavaş ve zordu.Kitaplar genellikle elle yazılırdı ve böylece kitabın bir kopyasını yapmak birkaç yıl alıyordu.

Hal böyle olunca kitaplar çok zor bulunur ve oldukça pahalı satılırdı.Sadece zengin insanlar kitap alabilirdi ve çoğu insan da okumayı bilmezdi.Okuma oranı arttıkça kitaplar daha popüler oldu.İnsanlar baskı yapmanın daha hızlı ve daha ucuz bir yolunu aradılar.O insanlardan birisi de Johann Gutenberg’dir.

Gutenberg zeki bir adamdı ve metallerle çalışmakta oldukça iyiydi.Onun fikri alfabenin her harfi için metal bir parça yapmak ve bu parçaları tekrar tekrar kullanmaktı.Kelimeler yapmak için bu parçaları bir araya getirdi ve onları düzenleyerek sayfalar bastı.Parçalardaki mürekkeple yazıları bir kağıda kolayca basabiliyordu.Bir matbaa makinesi tek bir sayfanın yüzlerce kopyasını çok hızlı oluşturuyordu.Bir sayfa bastıktan sonra Gutenberg aynı harfleri tekrar düzenleyip başka sayfalarda kullanıyordu.

Her harf için bir parça yapmak Gutenberg için oldukça uzun sürdü.Sonunda parçaları bitirdiğinde,makine yapmak için yeteri kadar parası yoktu.Johann Fust adında bir arkadaşından borç aldı ve böylece iş ortağı oldular.Yıllar sonra Gutenberg’in makinesi hazırdı ve ilk kitabı “ the Bible ” 1455 yılında basıldı.

Hazin Son

Johann Fust iyi ve kurnaz bir iş adamıydı.Gutenberg’in buluşunun önemini anladığında onu mahkemeye verdi.Çünkü Gutenberg borcunu hala ödememişti.Böylece Fust makineyi onun elinden aldı ve kendi işletmesi için kullanmaya başladı.Gutenberg çok üzgün ve kırgındı.Son zamanlarını fakirlik içinde geçirip 1468'de hayata veda etti.

Bugün insanları onu hala hatırlıyor.Mainz şehrinde bir heykeli ve müzesi var.Gutenberg’in orjinal makinesi de o müzede tutuluyor.Hala çalıştığını göstermek için günde birkaç sayfa baskı yapılıyor.Günümüzde Gutenberg’in kitabı “Bibble”ın sadece 21 kopyası mevcut ve dünyadaki en pahalı kitaplardan birisi.1987 yılında 5.3 milyon dolara alıcı bulmuş bir kitaptır.

Makinenin nasıl çalıştığını anlatan bir videoyu da şöyle bırakayım daha anlaşılır olacaktır. :)


Türkçe Yayın Sosyal Medya Hesapları

Facebook: https://www.facebook.com/mediumturkiye

Twitter: https://twitter.com/mediumturkiye