İzmit İyilik Şenliği Ardından

İyiliğe ve karşılıklı güvene dayanan, temelini türetim ekonomisinden alan İyilik Şenliği için İzmit’te 2. kez buluştuk.

Good4Trust.org
Türkçe Yayın
5 min readJul 22, 2022

--

İzmit Belediyesi ve Good4Trust.org işbirliğinde kurulan İzmit Çarşısı’nın 2. İyilik Şenliği’nde türeticiler ve üreticilerin katılımıyla 2 gün boyunca hasret giderdik. Ailemize 2 günde 100’ün üzerinde yeni türetici katıldı. Bu güzel yaz havasında bir araya gelmekten çok keyif aldık.

61 üreticimiz İzmit Cumhuriyet Parkı’nda yüzlerce kişiyle buluştu. Ürünlerini, hayallerini ve bu yolculuktaki deneyimlerini katılımcılara aktardı. Şenliğe katılan herkese türetim ekonomisini, türetici ve üretici olmayı anlattık. Dönüşüme ve değişime bizimle beraber ortak olmalarını istedik. Etkinliğin hayata geçmesini sağlayan herkese, başta İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet ve tüm İzmit Belediyesi çalışanlarına, özverili çalışmaları için çok teşekkür ederiz.

İzmit Çarşısı’nın 2. İyilik Şenliği 2 Temmuz Cumartesi günü, kurucu ve kışkırtıcımız Dr. Uygar Özesmi ve İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in açılış konuşması ve stand ziyaretleri ile başladı.

Ardından İZMEK keman öğretmeni Aycan Sipahioğlu ve öğrencileri tarafından hazırlanan canlı müzik dinletisi ile devam etti. Açılışı ruhumuzu doyurarak yaptıktan sonra birbirinden zevkli atölyeler ile hep beraber yeni deneyimler edindik. İlk atölyeler İzmit Cam Sanat Merkezi tarafından hazırlanan renkli camlarla boncuk dökümü ve Bushi Takı tarafından hazırlanan rengarenk kum boncuklardan takı yapımı atölyesi idi.

“Sürdürülebilirliği günlük yaşamımıza nasıl entegre edebiliriz,” diye düşünürken Şef Ayşegül Özdemir yardımımıza yetişti. Bize ‘Atıksız Mutfak Pratikleri’ hakkında bir söyleşi ile dolu dolu bilgiler kazandırdı.

Mobilya Yenileme İleri Dönüşüm söyleşinde Atölye İlgen bize eski mobilyaları değerlendirmek hakkında yeni bakış açıları kazandırdı.

Hepimizin ortak kaygısı olan ‘Gezegenin Geleceği ve Türetim Ekonomisi’ üzerine Dr. Uygar Özesmi ve İklim Aktivisti Selin Gören değerli bir söyleşi gerçekleştirdi. Gezegenimize dair endişelerimiz, ama en çok da geleceğe yönelik umutlarımız hakkında konuştuk.

İlk günü kapatmadan önce Dorado önderliğinde renkli ipliklerin dünyasına yolculuk yaptık. İlmek ilmek emek dolu Amigurumi Anahtarlık Atölyesi’ni gerçekleştirdik. Hemen ardından Fisunun Gökkuşağı Atölyesi ile Kalıp Döküm Boyama Atölyesi’ne katıldık.

Eğlenceli ve bir o kadar tatlı yorgunluğumuz ile güzel havanın tadını miniklerle çıkardık. Parlak güneşli bu güzel günde yeşilliklerin arasında olmak, muhabbet etmek ve türeticilerle tanışmak çok keyifliydi! İlk günü bitirmenin yorgunluğunu unutup yeni başlayacak gün için heyecanlandık.

Şenliğin 2. günü 3 Temmuz Pazar günü, biraz dinlenelim, güzel bir kahvaltı sonrası buluşalım istedik. Öğlen saatlerinde İzmit Çarşısı’nda yer alan adil, azimli ve niyetli üreticilerle birlikte çok keyifli bir panel gerçekleştirdik. Misbalbahçe ile lavantanın büyülü dünyasını gezerken, Miglo ile girişimci ve üretken kadınların yolculuğu hakkında konuştuk. Şirin İşler Atölyesi ile sohbetimizde hayallerimizi gerçekleştirirken aslında önümüzde kendi koyduklarımız dışında hiçbir engel olmadığını, hem çocuklarını hem de işlerini büyüten bir anneden dinledik. Panel bitiminde Misbalbahçe ile Kombucha Atölyesi gerçekleştirdik. Ardından Şamama Gıda ile mutfaklarımızın olmazsa olmazı, son dönemde hakkındaki bilinçlenmenin arttığı Kompost Eğitimi’ne katıldık.

Yerel gıda ile beslenme, hediyelik eşyalardan ekolojik tarıma yolculuk, vegan beslenme hakkındaki toplumsal algılar ve İzmit Çarşısı’ndan doğan 5 girişimci kadının hediye kutuları konularını Alameti Çelebi, Rufina Handmade, Las Vegos ve Şamama üreticileri ile konuştuk. Tüm katılımcılar için ufuk açıcı bir oturum daha gerçekleşmiş oldu.

Çocukların sabırsızlıkla beklediği atölye olan Çamurdan Seramik Atölyesi’nde Sırlı Eller Seramik yol göstericiliğinde seramik objeler yaptık. Ardından Bal ve Şeker ile Mutfakta Sıfır Atık Söyleşisi gerçekleştirdik.

Gün sonuna doğru yaklaşırken toprakla ilgilenelim, stresimizi ve kötü enerjimizi de atalım istedik. Pazartesiye sendromsuz bir giriş için Las Vegos ile Saksı Çiçeği Dikimi Atölyesi gerçekleştirdik. Gün sonunda göz bebeğimiz bisikletlere de yer vermezsek olmazdı. Bisikletli kuryelerin arttığı ve insanların bilinçlenip bisikleti tercih ettiği şu günlerde Naturalis Funem bize bisiklet hakkında önemli ipuçları verdi ve Bisiklet Tamiri’nden bahsetti.

İzmit Cumhuriyet Parkı’nda dolu dolu, rengarenk standlar eşliğinde iki gün geçirdik. El ele verdiğimiz, bildiklerimizi ve fikirlerimizi paylaştığımız, iyilikleri güçlendirdiğimiz bu şenlikle değişime ve dönüşüme bir parça katkı sunmaya çalıştık. Katılımcılarımızı bilinçlendirmek ve plastiksiz temmuz hareketine dikkat çekmek için baktıkça bizleri hatırlayacakları cam mataralar hediye ettik. Su ihtiyacımızın arttığı yaz günlerinde su tasarrufu sağlamak için musluk başlarına takılan tasarruflu su kartuşlarını da bez çantalarımıza ekledik!

Ve en büyük kirlilik kaynaklarından biri olarak piller… Pillerimizi biriktirip sonrasında pil atık kutularına atabilmemiz için de Taşınabilir Pil Üreticileri Ve İthalatçıları Derneği (TAP) işbirliğiyle mini boy pil kutuları hediye ettik. Çocuklar için özel kurulan alanda çeşitli kutu oyunları oynadık, Okra Pigment boyaları ile çocukların yüzlerini rengarenk boyadık! TAP Derneği’nin Pil Adam maskotu, çocukları bilinçlendirmek için 2 gün boyunca alandaydı.

İyiliklerle dolu bu iki günün sonunda bolca pozitif enerji ile dolduk. Dünyamız için umutlandık. “Geleceğimiz için neler yapabiliriz,” diye düşünmeye başladık. Çünkü biliyoruz ki, en ufak değişimler bile gezegende kelebek etkisi yaratabilecek güçte. Önceki İyilik Şenliği yazımızı buradan okuyabilirsin. Eğer sen de benzer kaygıları taşıyorsan, sadece 1 dakikanı ayırarak türetici olabilirsin. Türetici olduktan sonra, bizimle aynı değer ve yargıları taşıyan, gezegeni koruyan üreticilerden alışveriş yaparak onlara destek olabilirsin.

Unutma ki, gezegenimizin iyiliği için birbirimize ihtiyacımız var. İyilikler paylaşıldıkça çoğalır!

Yazar: Helin Cemre Durak

Originally published at https://blog.good4trust.org on July 13, 2022.

--

--

Good4Trust.org
Türkçe Yayın

Good4Trust, Sosyal ve ekolojik açıdan adil ilişkilerin kurulduğu, İyiliklerin paylaşılarak çoğaldığı, iyilik dolu bir sosyal platformdur!