J. K. Rowling Abla, Elin Maharetli mi Yoksa Uzun mu?

Image by Frida Bredesen

Harry Potter filmlerine her zaman bayılmışımdır. Daniel Radcliffe 1989 doğumlu, ben de. O film setlerinde büyüdü, ben de onun boy gösterdiği Harry Potter filmleriyle büyüdüm.

Son bir haftadır her akşam bir Harry Potter filmi izliyorum. Dün akşam son filmi izledim. Kağıt peçeteler hamur oldu yine lakin genele baktığımda tüm seride kafamı karıştıran çok şey oldu. Bazı sahnelerin Yüzüklerin Efendisi serisinin filmlerindeki sahnelere çok benzediğini ilk defa fark ettim.

Yüzüklerin Efendisi serisinin yazarı Tolkien 1892 doğumlu, J. K. Rowling ise 1965. Bu durumda Rowling`in Tolkien`in kitaplarını yalayıp yutmuş olması çok muhtemel. Hadi bir tane iki tane tamam ama on yirmi tane de benzerlik olmaz ki iki yazarın eserleri arasında. Tamam zaman, mekan, tipler değişik ama kendimi bayağı bir huzursuz -deyim yerindeyse azıcık faka bastırılmış gibi- hissettim sanırım filmleri izlerken. İşte kafamda dolaşan bu binbir düşünce sebebiyle de bu hanım abla pek bir zan altında kaldı. Günahını alıyorsam Dumbledore beni affetsin!

Aşağıda bana bu kadar da olmaz ki, ne yaptın yahu dedirten bazı benzerlikleri sıralamak istiyorum.

  1. Minareden at Dumbledore, aşağı in tut Gandalf. Bu kadar da benzemez ki ama iki karakter birbirine. Sakallarının tipine mi değinsem, kıyafetlerinin benzerliklerine mi … İkisi de bilgin, ikisi de olgun, ikisi de büyücü. Gandalf`ı Moria Madenlerinde Balrog aldı götürdü, Dumbledore`yi kulenin tepesinde Snape öldürdü. İkisi de düşerken ana karakterler olaya şahit oldu. Rowling milyarder oldu da acaba fikirlerinin hepsi ona mı ait? Burada artık duygusala bağlayıp olayı kul hakkına falan bağlamam an meselesi.
  2. Sauron`un yüzüğünü hepimiz biliriz. Sürekli el değiştiren ama gerçek sahibinden başkasına itaat etmeyen, pıs pısss da pısss pısss diye sürekli bir şeyler fısıldayan o lanetli obje. Frodo bu yüzüğü bir zincire geçirip kolye gibi boynunda taşıyordu hep. Sapasağlam Shire Köyü delikanlısı bu yüzük yüzünden olmadık bunalımlara girmiş, dostunu düşmanını tanıyamaz olmuştu. Harry Potter filmlerinde konu edilen ve hortkuluk olduğu belirlenen Salazar Slytherin`in kolyesine ne demeli peki? Yüzük Frodo`ya ne yapıyorsa bu hortkuluk kolye de Harry`e aynısını yaptı. Moralini bozdu, bunalımlara soktu. Sauron`un yüzüğünü yok etmenin tek yolu Mordor`a götürüp alevlerin içine atmaktı. Harry ve arkadaşları da hortkuluk kolyeden pek o kadar kolay kurtulamadılar. Uzun süren bir çaba sonucunda Griffindor kılıcı ile kolyeyi yok ettiler.

Daha bunlar gibi nice benzerlikler mevcut …

Bunlardan bazıları:

-birbirinden garip dillerin varlığı. (Yılan Dili, Cüce Dili, Elf Dili vb.)

-tüm hikayeyi değiştiren bir kılıç (Narsil, Griffindor Kılıcı)

-katil örümcekler

-karakterlere hediye gelen ışıklı objeler (Galadriel Frodo`ya, Dumbledore Ron`a vermiştir bu tarz şeyleri)

Bütün bu ayrıntılara tek tek takılınca insanın aklına her şey geliyor. Harry Potter filmleri benim ilk gençlik yıllarımla, geçmişimle bu kadar kaynaşmamış olsaydı belki daha da ağır tepkiler verebilirdim ama olmuyor.

After all this time? Always.

Image by Jack Anstey
One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.