Kafein Zehirlenmesi ve Ardından Yaşadıklarım

Photo by Jason Briscoe on Unsplash

Hepimiz sabahları bir enerjiyle kalkmak güne enerjik başlamak için kahve içiyoruz. Biliyoruz ki kahve faydalı, enerji verir vs. Ne yazık ki benim için öyle olmadı.

Hikayem tam olarak “şu”nu yazdıktan 15 dk sonra başladı. Pazartesi günü saat 16.00 ya aldığım göz doktoru randevumu bekliyordum. Ne olduysa işte o zaman oldu. 13.00 civarı evimden çıkmıştım. Daha zamanım var diyerek randevumu beklemek için şu herkesin bildiği sarı renkli taksilerin olduğu kafeye gittim. Bu arada evden çıkmadan önce kahvaltımı yeteri kadar ettim. Kahvemi de tabiki içtim. Kafede bilgisayarımı açıp günün haberlerine bakıyordum. Sonrasında saat 15.00'a doğru verdiğim filtre kahve siparişi her şeyi değiştirecekti. Blog yazımı hazırlamış yayınlanmasını bekliyordum. Kahvemden son bir yudum aldım.

Kalp atışlarımın hızlandığını tüm vücudum ile hissediyordum. Bir anda etraf çok anlamsız gelmeye başlamıştı. Ardından gelen bir korku ve hissizlik. Hemen çalışan arkadaşı çağırdım. Bana dikkat etmesini mümkünse hızlı bir şekilde su ve soda getirmesini istedim. O gittiği sırada telefonumdan açtığım Heart Rate ile kalp atışımı ölçtüğümde 126 ları gördüm.

Hızlı bir şekilde suyu ve sodayı içmeye çalıştım fakat hızlı bir etkisi olmadı. Ardından ölçümlere devam ettim. Atışlar yavaşlamıştı ama kendimi hiç iyi hissetmiyordum. Ardından hemen en yakınımdaki hastaneye gittim. Zaten göz randevum vardı fakat acilde değildi :) Hemşirelerden biri kapıdan girdiğim gibi yanıma koştu ve durumumu sordu. Kalp atışlarımın yükseldiğini kendimi hiç iyi hissetmediğimi ve sandalyeye ihtiyacım olduğunu söyledim. Hemşire beni acil olarak sedyeye aldı. Odaya alındım. EKG bağlandı. Doktor hızlı bir şekilde sorular sormaya başladı. İlk sorusu ‘ Kahve Mi İçtin ? ’ oldu :S Tabi ben bu soru karşısında çok şaşırdım böyle bi soru beklemiyordum. Sabah kahvaltısında kahve içtiğimi ve yaklaşık yarım saat önce de filtre kahve içtiğimi söyledim. Değerlerimin şimdilik yüksek olmadığını ve kalp atışlarım da bir problem olmadığını ama geçici bir süreliğine müşaadeye alınacağımı, 1 saat arayla tansiyonumun ve EKG sonuçlarımın ölçüleceğini söyledi. Ardından geçen 2 saat aradan sonra kendimi iyi hissetmeye başladım. Taburcu ettiler. Eve geldim ve akşam olmuştu.

Bir kaç dizi izledikten sonra yatmak için yatağıma gittiğimde bir şeylerin ters gittiğini hissettim. Uyuyamıyordum ve soğuk soğuk terliyordum. Titremeye başlamıştım. Evdekilere haber verdim. Tansiyon aleti ile ölçümlerim normal çıkıyordu fakat bir şeyler ters gidiyordu. İçimde bir enerji vardı ve dışarı çıkmak istiyordu. Elimin ve ayağımın istemsiz oynadığına tanık oluyordum. Ardından istifra isteği ama bu durumu gerçekleştirememe. İçtiğim sıcak ballı ıhlamur çayının ardından güzel bir uyku çekmiştim. Sabah değerlerim normaldi. Gün yeniden başlıyordu..

Photo by John-Mark Kuznietsov on Unsplash

Aslında buradan alınacak dersler çok fazla. Özellikle sabah aç karnına ağır kahveleri ( filtre kahve ) sade bir şekilde tüketilmemesi gerektiği. Sigara ve türevleri kullananların kahveyi az az ve yavaş yavaş içmeleri gerektiğini unutmamalılar.

Belirtileri

 • Kalp atışlarının hızlanması
 • Mide ekşimesi ve istifra etme isteği
 • Seğirme ve huzursuzluk
 • Tutarsız düşünceler ve konuşmalar
 • Kalp çarpıntısı ve düzensizliği
 • Uykusuzluk
 • Baş ağrısı

Neler yapılabilir :

 • Özellikle ilk etapta istifra ettirmek.
 • Bol bol su içmek en azından etkiyi azaltacaktır.
 • Tansiyona bağlı olarak limon + soda + tuz veya ıhlamur-adaçayı-papatya çayı sakinleştirici etki yapar
 • Tabiki en yakındaki hastaneye gitmek

SosyalGözlük Z-Report#2 ‘nin sonuna da böylece gelmiş olduk. Bu hafta bu konu beni oldukça etkilediği için bunu yazma gereği duydum.

Diğer yazılarımı okumak isterseniz:

*Spotify Listem

Gelişime ve öğrenmeye doyamadığımız hayatlarda karşılaşmak dileğiyle. Kendinize iyi bakın :)

Bana Twitter’dan @bencagatay ile diğer blog yazılarıma www.cagatayyilmaz.com ‘dan ulaşabilirsiniz.

Beğendiyseniz aşağıdaki kalbe tıklayarak sevgimize bir kalple destek olun :)


Türkçe Yayın Sosyal Medya Hesapları

Facebook: https://www.facebook.com/mediumturkiye

Twitter: https://twitter.com/mediumturkiye