Kara Cuma’da Hayatta Kalma Rehberi

Emrah Önder
Türkçe Yayın
Published in
4 min readNov 21, 2023

--

Eskilerin “dert ayı” dedikleri şimdilerde ise “karası, efsanesi, muhteşemi, harikası, bombası” olan cuma, “cyberı, teknolojiki” olan Pazartesi gibi enteresan indirim günleri barındıran Kasım ayına girdik.

Eminim siz de her sitede sağdan soldan atlayan, eğer uygulamaları varsa e-ticaret sitelerinden gelen bildirimlerden, epostalardan illallah etmişsinizdir. Ha bi de en az zararla ayı kapattıysanız tebrikler.

Tabii sitelerden marketlere kadar heryerden “çılgın” denilen avantajlar olduğu söylendiği için insanın gönlü kayıyor. “Alsam mı bak çok indirimli” diye insanın içi kaynıyor. Sonra da göz kanatan kredi kartı ekstreleri ay sonunda yürekleri dağlıyor.

Sosyal medyada da bolca okumuşsunuzdur. “Yahu bunlar indirim değil, işte şöyle önce arttırıyorlar, sonra indirimli gösteriyorlar” vs vs. “Aslında yine de çok kar ediyorlar” vs gibi

Az çok ticaretle uğraşmış ya da ticari bir işletmede çalışmış biri şunu net olarak bilir ki zararına satış yoktur. Ya başka ürünlerden daha çok kar elde etmek için ya da reklam amaçlı durumlarda bazı ürünlerin karından feragat edilir. Önce bindirim sonra indirim de bugün icat edilmiş bir mevzu değil.

Bunu ilk anladığım yer şuydu, hemen ilgili anımı anlatmak istiyorum. Yıl 1996, ben Alsancak’ta bir şirkette ofisboy olarak çalışıyorum. Böyle diyince havalı…

--

--

Emrah Önder
Türkçe Yayın

A Passionate Computer Engineer From Arnhem, the Netherlands