Kendi İşinizi Yapacaksanız Huzursuzluk Olmanız Gerekiyor ve Olacaksınız

İstifa ettiğim tarihten bu yana 1 sene olmak üzere. 1 yıllık bir yolculuk kurumsal hayat ekosisteminden farklı tecrübeler kazandırdı ve kazandırmaya devam ediyor. Toplamda 12 yıllık bir kurumsal hayat tecrübesine sahiptim ve çalışma konusuna derinden bağlıydım. Yol haritalarının insanı başarıya götürdüğüne dair bir fikrim vardı ve yanlış olduğunu anlamam 12 yılımı aldı. Oppenheimer; Yaptığı hataları düzeltmesi 10 sene süren her insan artık tamamlanmıştır demişti. Benim tamamlanmama daha fazlaca zaman var.

Jerry Maguire 1996

Öncelikle bir işten ayrılıp başka bir işe başlamadığınız ve girişimcilik veya danışmanlık gibi işler yaratmak istediğinizde huzursuz bir ruh halinizin olacağını bilmeniz gerekiyor. Uykunuzdan, huzurunuzdan ve biraz da sakinliğinizden ödün vereceksiniz. Bu olması gerekendir ve anormal değildir.

Bir şirkette çalıştırken sistem bellidir. İşinizi yaparsınız ve maaşınızı alırsınız. Sorunlar ve bitmeyen işler birbirini takip etse bile iş nasıl büyüyecek, ileride ayakta kalır mıyız veya değer üretmenin yolları aranmaz. Bunlar için düşünen ve çalışan insanlar vardır. Yapılması gereken verilen işi yapmaktır. Kurumlar büyük mekanizmalardır ve bu yaşayan organizasyonların sizden asıl istediği verilen işi yapmanız ve tekrar tekrar aynı olaylar üzerinde durmamaktır.

Kendi işinizi yapmaya başladığınız saniye bu zırhlardan hiçbirisi sizinle değildir. Tek başınasınızdır. İstifa ederek çalıştığınız kurumdan çıktığınız anda siz bile kendinize karşı bir hale gelirsiniz. Elbette bu süreçte size destek verenler, inanlar, aileniz ve tanımadığınız ama yardımları kritik insanlar olur ama her zaman siz kendinize karşısınızdır ve sürekli kendi kendinize hesap verirsiniz. Kendi başınıza olduğunuzda yapabilecekleriniz sınırsızdır ama elinizde somut bir iş veya somut bir mekanizma yoktur. İşinizi önce yaşatmak sonra büyütmek, beraberinde sosyal medya kullanmak, gündemi takip etmek, içerik üretmek, müşteri bulmak, müşteriyi elde tutmak ve sürekli olarak değer yaratabileceğiniz bir iş modeli sunmak gerekir ve bunlar düşünüldüğü kadar kolay değildir. Ayrıca kendi işinizde geçen her saatin maddi bir karşılığı vardır.

Bu yüzden sıfırdan yola çıkmaya başlayacaksanız bütün lükslerinizi kenara bırakmanız gerekiyor. Lüksler öncelikle harcamalarınız değildir, şüphesiz bir süre sonra sıra onlara da gelecektir. Ama öncelikle sahipken bilinmeyen lüksler ortadan kalkar; boşa vakit geçirmek, çocuklar gibi uyumak, günü 1–2 mail atarak kapatmak, keyifsizken üstünkörü iş yapmak gibi lüksler olamaz. Sürekli bir baskı hissedersiniz üzerinizde ve süreç ilerledikçe baskı artar. Bu sadece bu yolculuğun başında geçerli değildir. İşler ne kadar büyürse büyüsün kendi kurduğunuz yapının tehdit altında kalmasını istemezsiniz ve bu yüzden sürekli olarak gelişim ve ilerleme ararsınız. Bu zihinsel ve fiziksel olarak büyümenin ve gelişmenin bir sonucudur.

Asıl karar verilmesi gereken ise kolay, huzurlu ve sakin ama iplerin başkalarında olduğu bir hayat mı? Yoksa iplerin sizin elinizde olduğu, herşeyi kendinizin yaptığı zor ama umut vaat eden bir çalışma hayatı mı? Karar sizin..

Teşekkürler
Ferhat Yalçın
Founder at Tomorrow.

Facebook | Twitter | Instagram | Slack | Kodcular | Editör | Sponsor