Türkçe Yayın
Published in

Türkçe Yayın

Kilo Verme ve Performans Artırma Amaçlı Olarak Efedrin, Aspirin ve Kafein Kullanımı

UYARI!

BU YAZININ AMACI SADECE BİLGİ VERMEK VE BU MADDELERİN KOMBİNASYONLARINDAN UZAK TUTMAK AMAÇLIDIR. HERHANGİ BİR KULLANIM TAVSİYESİ VERMEK VEYA KULLANIMINA ÖZENDİRMEK DEĞİLDİR. HİÇBİR İLACI DOKTORUNUZ REÇETE ETMEDİĞİ MÜDDETÇE KULLANMAYINIZ.

Efedrin, kafein ve aspirinin birlikte kullanımı harika sanacağınız sonuçlar doğurabilmektedir. Örneğin bir sporcuysanız ve ağırlıklar artık kalkmıyorsa, koşarken 5km’den sonra tıkanıyorsanız veya kilo vermek istiyorsanız fakat işler yolunda gitmiyorsa bu üçlü bu sorunları halletmenizi sağlayabilir. Fakat ne pahasına?

Birlikte kullanımlarının doğuracağı sonuçları anlatmadan önce bu maddeleri tek tek incelemekte fayda olacaktır. Dolayısıyla elimden geldiğince kısa bir şekilde bu maddeler hakkında bilgi verip asıl konumuza dönüş yapalım.

ASPİRİN

Aspirin, 100 yıldan uzun süredir kullanılan ve belki de dünyada en çok tanınan bir ilaçtır. Genellikle ağrı kesici, ateş düşürücü ve kan sulandırıcı olarak kullanımı yaygındır. Bu sebeple kalp-damar rahatsızlığı riskine sahip kişilerde düşük doz olarak düzenli kullanım tavsiye edilmektedir.

Aspirinin Etkileri

-Ağrı kesici

-Kan sulandırıcı

-Kalp-damar hastalıkları riskini azaltma

Aspirinin Yan Etkileri

-Kanı sulandırdığı için kanama riskini artırabilir.

-Kanı sulandırdığı için kanayan bir bölgenin kanamasını durdurmak çok zor olabilir.

-Uzun süreli kullanımda mide duvarına zarar verebilir ve mide ülserine sebep olabilir.

KAFEİN

Kafein, termojenik bir etkiye sahiptir. Yani kalorilerinizi daha hızlı yakabilmeniz için metabolizmanızı hızlandırır ve yağ dokularının parçalanarak kana karışmasını kolaylaştırır. Ayrıca enerjinizi artırır ve sizi biraz daha uyanık tutabilir. Tüm enerji içeceklerinin içinde bulunmasının sebebi de bunlardır.

Kafeinin Etkileri

-Enerjiyi artırır.

-Yağ yakımını hızlandırır.

-Fiziksel performansı artırır.

-Metabolizma hızını hafif artırır.

Kafeinin Yan Etkileri

-Çok fazla tüketimi bağımlılık yapabilir.

-Uykuyu ve uykudan alınan verimi azaltır.

-Tansiyonu artırabilir.

-Bazı kişilerde kas kramplarına sebep olabilir.

EFEDRİN

Efedrin, ilaç olarak kullanılmaya başlandığında genellikle astım hastalarına reçete edildi çünkü daralmış hava keseciklerini açıyor ve nefes almayı kolaylaştırıyordu. Yapılan gözlemler sonucunda şu da anlaşıldı ki efedrin kullanan hastalar aynı zamanda kilo veriyor ve ciddi bir şekilde kendilerini enerjik hissediyorlardı. Bunun üzerine yapılan araştırmalar gösterdi ki efedrin, yağ dokusundan, yağların mobilizasyonunu sağlıyor ve termojenik etki yaratıyordu. Bunlara ek olarak efedrin güç artışı sağlıyor ve kas yıkımını engelliyordu. Efedrin aynı zamanda spor müsabakalarında doping olarak geçer ve müsabakalarda kullanımı yasaktır.

•Efedrinin Etkileri

-Güç ve performans artışı sağlar.

-Yağ yakımını artırır, kas yıkımını önler.

-Metabolizma hızını artırır.

-İştahı azaltır.

•Yan Etkileri

-Kalp krizi riskini artırır.

-Uykusuzluk yapar.

-Tansiyonu artırır.

-Bağımlılık yapar.

-Nabzı yükseltir.

Aspirin, Kafein ve Efedrin Birlikte Kullanılırsa Ne Olur?

Bu maddelerin ne olduğunu ve ne amaçla kullanıldıklarını öğrendiğimize göre artık asıl amacımıza, yani bu maddeleri birleştirince ne olduğunu incelemeye devam edelim.

Bu karışımda efedrin başrolü oynuyor, yağların kolayca parçalanmasını, güç ve enerji artışını sağlıyor. Bunu da norepinefrin hormonunu yükselterek yapıyor. Çünkü aslında bu etkileri sağlayan şey norepinefrin.

Bir de kafeini ekleyelim, zaten bu da enerjiyi artırıyor, yağ yakımını sağlıyor. Ama burada asıl kilit nokta şu ki efedrin ve kafein birleşince sinerjistik etki gösteriyor. Sinerjistik demek bu iki madde birbirinin etkisini artırıyor demek. Yani efedrin vücuda 2 birim etki ediyor, kafein de 1 birim etki ediyorsa ikisinin birleşimi 3 birim değil, çok daha fazla etki gösteriyor demek.

Tamam anladık, peki burada aspirinin işi ne? diyebilirsiniz. Durum şu ki, kafein ve efedrine bağlı oluşan norepinefrin salınımı, damar tıkanıklığı yapabilecek kan hücrelerinin aktivitesini artırıyor. Bu durum risk taşıyan bireylerde damar tıkanıklığı ve sonucunda da kalp krizi oluşturabilir. İşte aspirin de burada devreye giriyor, kan sulandırıcı özelliğiyle tıkaç oluşturabilecek kan hücrelerinin pıhtı oluşturma riskini azaltıyor.

Yani özetle bu karışım sayesinde kaldıramayacağınız ağırlıkları kaldırabilir, koşamadığınız mesafeleri koşabilir ve yorulmak bilmezsiniz.

Bu etkileri denemek amaçlı ben ve bir arkadaşım 2 hafta boyunca bu karışımı denedik. Sizin yapmamanız için bu maddelerin teminlerini ve dozlarını söylemeyeceğim fakat etkilerinden bahsetmem gerekirse; öncelikle şunu söylemem gerekir ki gerçekten yorulduğumuzu hissetmedik, aynı zamanda bu karışımdan sonraki 7–8 saat boyunca hiç uyku hissetmedik, her spor çıkışı salondan ölü gibi ayrılan biz karışımı denediğimiz 2 hafta boyunca her anrenmanın sonunda 3–4 farklı hareket daha eklememize rağmen yine de salondan hiç yorgun hissetmeden çıktık. Kilo verme açısından da ikimiz de 400 kalori açığı bıraktığımız bir diyet uyguluyoruz. 2 haftanın sonunda ben 88 kilodan 84 kiloya, arkadaşım ise 93 kilodan 88 kiloya düştü.

Bizdeki faydalarına kısaca değinmem gerekirse;

-Kilo verme hızında artış,

-Hissedilir güç ve enerji artışı ve

-İştahı azaltması diyebilirim.

Tabi ki bunun zararları da oldu. Onları da şöyle sıralayayım;

-Kalp atış hızının fazlaca artması insanı korkutuyor.

-Spor esnasında aşırı terleme

-Hafif can sıkıntısı

-Uykusuzluk

-Ağız kuruluğu

-Asabiyet

Efedrin, kafein ve aspirin zararlı mı? kullanabilir mi?

Yukarıda bahsettiğim gibi iyi ve kötü etkilerini gördünüz. Bu karışım kilo verme sürecine gerçek bir şekilde etki ediyor ve kilo verdirtiyor gibi gözüküyor. Aynı zamanda da performansı artırdığı bir gerçek. Ama kullanımı konusundaki görüşüm kesinlike kullanılmaması yönünde.

Çünkü efedrin, kafein ve egzersiz üçlüsü ciddi tansiyon artışı oluşturabilir. Bu tansiyon artışı riskli kişilerde damar yırtıkları (diseksiyon), balonlaşma (anevrizma) gibi sorunlar oluşturabilir. İki durumunda sonu çoğu zaman ölümle sonuçlanıyor. Aynı zamanda yine bu üçlünün birleşimi daha bir çok fiziksel ve psikolojik olarak yan etkilere sahip ve bağımlılık yapma riski de bulunuyor. Dediğim gibi kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Aynı zamanda bu ve bunun gibi yardımcı maddelerle kilo vermek, bu maddelerin kullanımını bırakınca aynı şekilde veya daha hızlı olarak tekrardan kilo aldırıyor. Çünkü kendinize yeni bir yemek ve yaşam tarzı oluşturmamış oluyorsunuz.

Aynı zamanda bu ve bunun gibi karışımlar, vücut alıştıkça aynı miktardaki kullanımı işe yaramadığı için daha fazla kullandırmayı gerektirir, vücut bu maddelerin sürekli olarak dışarıdan alınmasına bağlı olarak belirli hormonları üretmeyi durdurabilir veya azaltabilir. Bu durumda çeşitl hormon dengesizlikleri yaşanacağı gibi vücutta kalıcı hasarlar da oluşabilir.

--

--

--

Düşünce ve fikir hürdür. 'Türkçe Yayın' her düşünce ve fikri duyurmayı amaçlayan özgür blog ailesidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Emin Varol

Emin Varol

Öğrenci, sporcu, oyuncu, yazılımcı her şeyden var biraz. Instagram @eminn_varol

More from Medium

Dash vs. Hickory: Game #25 Preview

The trip back from the final frontier

Forging the Flame of the West

Below the Playboard with Pete the Cat