Türkçe Yayın
Published in

Türkçe Yayın

Kilo Vermenin En Kolay Yolu: Aralıklı Oruç

Aralıklı oruç ya da intermittent fasting, size uzun yıllardır uyguladığım ve son derece başarılı bulduğum bir diyetten bahsetmek istiyorum.

Kilo vermek, özellikle de bu aralar karantinada sürekli yemek yemek yüzünden tek gelişimi çene kasları olanlar için bu aralar önemli bir konu. Pandemi bitip de sokağa çıktığınızda ilk duyacağınız cümle “Kanka evdeki koltukları yemeseydin keşke” olmasın istiyorsanız bu diyet işinize yarayabilir.

Tabi ki sadece kilo vermek için değil, daha sağlıklı olabilmek, kilonuzu korumak için de bu diyeti uygulayabilirsiniz. Eğer hemen diyetin uygulanışına geçmek isterseniz “Nedir Bu Aralıklı Oruç?” başlığına gidebilirsiniz.

Kilolu olmak eskiden zengin işiydi. Öyle herkes kilolu olamazdı. Aynı zamanda kilolu olmak, sağlıklı olduğunu belli etmenin bir yöntemiydi. Mesela 16. yüzyıl Avrupa tarihine bakarsanız, tüm kralların, kraliçelerin veya soylu kesiminin kilolu olduğunu fark edeceksiniz.

Zaman değişti, anlayışlar değişti. Tabi ki sağlık ve zenginlik anlayışımız da değişti. Artık zenginler “ideal” vücuda sahipken, kilolu olmak fakir işi oldu. Eskinin tam tersine ideal vücut sağlıklı, kilolu vücut ise sağlıksız kabul edilmeye başlandı.

Nedir Bu Aralıklı Oruç?

Aralıklı oruç dediğimiz şey, en kısa haliyle günü belirli aralıklara bölerek beslenmeyi hedef alıyor. Örnek olarak; 12 saat yiyip, 12 saat yememek gibi veya başka türlü. Yazının aşağı kısımda biraz daha detaylı anlatacağım.

Burada söz ettiğimiz “Oruç” kavramı, sadece gıdayı kapsıyor. Yani şekersiz olmak kaydıyla sıvı tüketimleri serbest. Mesela şekersiz çay, su, soda vb. Vitamin takviyelerinizi de alabilirsiniz. Zaten karnınızın acıktığını hissettiğinizde aslında beyniniz midenizin boş olduğunu fark etmiş oluyor.

Bu diyetin çok düşük kalorili diyetlerden farkı; düşük kalorili diyetler yediklerinizden kısarak normale göre çok daha az kalori almanızı hedefliyor, bu da vücudu bir çeşit kıtlık tepkisine sokarak metabolizmanın yavaşlamasına, dolayısıyla da kilo vermeyi zorlaştırıyor. Ve yine çoğunuzun fark ettiği üzere düşük kalorili diyetlerle verilen kiloların büyük bir bölümü tekrardan geri alınıyor. Çünkü düşük kalori diyetleri sürdürülebilir değiller ve bu sebeple de düzenli bir yeme alışkanlığı sağlamıyorlar.

Düşük kalori diyetlerinin tam tersi etkiyle aralıklı oruç, buradaki medium yazısına göre de daha 4. gününde metabolizmayı %12 hızlandırabiliyor ve kas kaybını da önlüyor. Bunun dahası da insülin seviyesi hızla düşüyor ve insülin direncini de önlüyor. Aynı zamanda hastalık direncini artırıyor, kolesterol seviyesini düşürüyor ve hücre yenilenme hızını da artırıyor.

Uzun Süre Aç Kalmak Zararlı Mı?

Aralıklı oruç belirli süreler aç kalmayı hedefliyor demiştik. Peki aç kalmak sağlığa zararlı mı, uzun süre aç kalırsam neler olur sorularını düşünüyor olabilirsiniz. Bunun için de elimde harika veriler var.

Şimdi size Angus Barbieri adındaki İskoçyalı birinden bahsedeyim. 1965 yılında 27 yaşında olan Angus Barbieri tartıya çıktığında yaklaşık olarak 207kg geliyordu. Kendisine bir kilo hedefi koydu (yaklaşık 82kg) ve bu hedefe gelene kadar yani tam 382 gün boyunca hiçbir şey yemeden oruç tuttu. Bu süreyi sadece su, çay, kahve, günlük vitamin ve minerallerini alarak geçirdi.

Angus Barbieri

İşin ilginç tarafı, bu tehlikeli diyetin sonunda yapılan kontrollerde, Barbieri’nin hiçbir sağlık sorunu olmadığı, hatta değerlerinin ideal sayılacak seviyelerde olduğu ortaya çıktı.

Aralıklı Oruç Zaman Aralıkları

Aralıklı orucun ne olduğu tam olarak anladıktan ve biraz deneyimledikten sonra zamanlar kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Ben örnek olsun diye bir kaç aralıklı oruç çeşidini yazıyorum.

Ye-Dur-Ye tarzı: Bir gün yiyip, diğer gün yememek. Mesela Pazartesi günü öğlen 12'den Salı günü öğlen 12'ye serbest bir şekilde yedikten sonra, Salı-Çarşamba 12 arası yememek gibi.

16/8: Günün 16 saati bir şey yemeyip, kalan 8 saatinde yemek yemek. (Kıtlıktan çıkmış gibi değil, normal bir şekilde.)

3/2: 3 gün boyunca 300–500 kalori gibi ufak değerlerde beslenip, ondan sonraki 2 gün boyunca normal şekilde yemek yemek.(Bunu hiç denemedim)

Kendi Yöntemim, Faydaları ve Sonuç

Ben bu diyeti 18/6 şeklinde ve kilomu korumak için uyguluyorum. Hem gündelik yaşantım açısından, hem de bana uygun olanın bu olduğunu fark ettiğim için. Gündüz vakti yemek yemediğim için, yaptığım işe daha iyi bir şekilde odaklanabiliyorum. (Yemek yemekle vakit kaybetmiyorum.)

Aynı zamanda gün içinde sindirim sistemim çalışmadığı/daha az çalıştığı için vücudum yemekleri sindirmekle kendini yormuyor ve bir tık daha enerjik hissediyorum.

Bayram ve özel günlerde bazen bu diyetin dışına çıktığım oluyor fakat genel olarak diyetime sadık kalıyorum. Bu diyet sayesinde yıllar önce olsa da 8–10 civarı kilo verdiğimi de eklemek isterim.

Bana ulaşmak isterseniz biyografimdeki instagram adresimden ulaşabilirsiniz.

--

--

--

Düşünce ve fikir hürdür. 'Türkçe Yayın' her düşünce ve fikri duyurmayı amaçlayan özgür blog ailesidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Emin Varol

Emin Varol

Öğrenci, sporcu, oyuncu, yazılımcı her şeyden var biraz. Instagram @eminn_varol

More from Medium

Growing up as a team

How to calculate WooCommerce shipping costs? — Flipper Code

Five Benefits of Exploration Through Personal Knowledge Management (PKM)

Why Do Most Makerspaces Break Down at Between 50 to 150 Members?