Türkçe Yayın
Published in

Türkçe Yayın

Korona Kampı

Krizleri fırsata çevirmenin tam vakti… Hazır mısınız?

Dönüm noktası olabilecek kamp harekatı.

Bir yazıda okuduğuma göre Çincede kriz kelimesinin iki anlamının olduğunu öğrenmiş oldum. Bunlardan birincisi tehlike diğeri ise fırsat. Ben tercihim fırsat! Bu aralar herkesin yeni hobiler edinmeye çalıştığını görüyorum. Benim de aklıma bir fikir geldi ve kendi alanımda bu fırsattan yararlanarak uzmanlaşmak için daha fazla zaman ayırmalıyım diye düşündüm😎.

Her kriz, beraberinde yeni fırsatlar getirir.

Albert Einstein

Günümüzün çoğu kısmını evde geçirdiğimiz vakitlerde belirlediğimiz alanda, belirli konu başlıkları ve bunların alt başlıkları altında rota oluşturmaya başladım. Sizde çalışmalarınızı arttırmak istiyor iseniz birçok alan yerine belirlediğin alanda derinleme şekilde araştırma yapıp konuları belirlemenizi tavsiye ederim.

Bildiğimiz gibi üniversiteler 16 mart itibariyle eğitime ara verilmişti. Nisandan bu zamana kadar kafamda belirlediğim konular hakkında şu şekilde araştırmalar yaptım. Örneğin makine öğrenmesi konusunu şu adımları izledim ;

1- Bir çok blog, araştırma yazıları, makale gibi bana bir şeyler öğretebilecek yazılar okudum, notlar aldım.

2- Video kaynakları tespit ettim. Kaggle, Udemy, Coursera gibi birçok kaynaktan videolar izleyerek mantığı anlayarak konuyu anlatan kişilerin o ana kadar öğrendiği tecrübelerini bana aktarmasını sağladım. Bu çok önemli ✨sadece video izleyerek değil kendiniz deneme yanılma yöntemini uygulayarak çok daha sağlıklı öğrenme yaparsınız.

3- Github ve Kaggle bu konuda çok fazla proje görüp sonra onları kendim yapmaya çalıştım. Bu alanda ilerlemeyi düşünüyorsanız mutlaka Kaggle kullanıp kendinize güzel bir sayfa oluşturmalısınız.

4- Yarışmalar için proje düşünüp kafa yorarak, bunun için ekip arkadaşı seçip araştırmaları artırıp bunun için çaba gösterdim. Savunma sanayi alanında derin öğrenme ve VTOL ihamızın görüntü işleme, tespiti yaparak Tübitak için 2 adet proje geliştirdim. Bu bana çok şey kattı.

Demek istediğim her hangi bir alanda uzmanlaşmak için tam fırsat… Duruma göre yapılan hatalardan dolayı, çok alanda ilerlemek, tehlikeye dönüşebilir. Ben karar verdim, front end alanında gelişmeyi amaçlıyorum. Yapay zeka çalışmalarımla birleştirerek güzel projeler oluşturacağımı düşünüyorum. Bu şekilde korona kampı adını verdiğim günlerimi hem sağlığımı evde daha iyi koruyabileceğim için hem de alanımda daha çok zaman harcama fırsatına eriştiğim için bu şekilde ilerleme kararı aldım. İleride kendime bu günlerime, bu yazdıklarıma bakıp, bunları okumak zevkli olacağını düşünüyorum😋 .

Bunları yaparken bana ilham veren bir cümle var;

Amaç” gerçek mutluluğu yaratandır.

buna inanıyorum ve bu şekilde hayatımı hep pozitif şeyleri düşünüp onları hayatıma uyarlayıp yaşıyorum, kodluyorum😜Bir sonraki yazımda görüşmek üzere korona kampı başlasın !! Tavsiye edeceğim video linkini bırakıyorum hemen 👇🏼

https://www.youtube.com/watch?v=FCmk44klNUI

Bitirmeden

Beni twitter üzerinden takip etmek için : https://twitter.com/portiiiix

Beni linkedin üzerinden takip etmek için : https://www.linkedin.com/in/furkan-portakal/

Beni github üzerinden takip etmek için : https://github.com/FurkanPortakal

✌️

--

--

--

Düşünce ve fikir hürdür. 'Türkçe Yayın' her düşünce ve fikri duyurmayı amaçlayan özgür blog ailesidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Furkan Portakal

Furkan Portakal

💻. Frontend Developer

More from Medium

Holistic Medicine

#30DaysSelfReflectionJournal Day 02

A Tribute to Life Together

Failure

An important aspect of life