Medium Nasıl Kullanılır?

Mustafa Gerdan
Türkçe Yayın
Published in
2 min readDec 2, 2017

--

Tecrübe ettiklerimi paylaşmak adına yeni gelen arkadaşlar için yazıyorum.

Eğer uzun süredir Medium’u kullanıyorsanız muhtemelen bu yazıyı okumak sizin için vakit kaybı olacaktır. Ancak yazıyı beğenerek ya da sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak Medium blogger ailesine katkı sağlayabilirsiniz.

Medium, kısaca tanımlamak gerekirse günce (blog) sosyal medya platformudur. Bu platformda bir kişiyi takip edebilirsiniz, bir etiketi takip edebilirsiniz, ya da bir yayını takip edebilirsiniz.

Medium.com anasayfasına ya da Medium mobil uygulamasına ilk girdiğinizde Medium’un size göstereceği içerikler işte bu takipleriniz neticesinde gelen içerikler olacaktır. Dolayısıyla aynı bir Facebook ya da Twitter anasayfanız gibi bir akış olur ve size özeldir.

Kişi Hesabı

Email adresiniz ya da sosyal medya hesabınızla Medium’da ilk olarak bir kişi hesabı oluşturmanız gerekiyor. Bu hesapla hemen bir yazı yazıp yayınlayabilirsiniz. Yazınız hiçbir onaya düşmez ve anında yayında olur. Anında bir blog sahibi olursunuz ve bloglarınızı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

Etiketler

Medium’da etiketler çok önemlidir. Birçok Medium kullanıcısı ilgilendiği etiketleri takip ettiği için ürettiğiniz içeriğe doğru etiketleri vermeniz çok önemli. Bu sayede çok takipçiniz olmasa dahi etiket üzerinden içeriğiniz okurların önüne düşecek ve belki takipçiniz olacaklardır. Dolayısıyla Medium’da takipçi sayımı nasıl artırırım sorusunun bir cevabı doğru etiket kullanımıdır.

Yayınlar

Yayınlar benzeterek anlatacak olursak Facebook sayfaları gibidir. Bir kişi hesabı açtıktan sonra bir yayın da oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz yayının editörü olursunuz ve bu yayına editörler ve yazarlar alabilirsiniz. Yazarlar kişi hesaplarından yayınladıkları yazıları yayına onaya gönderirler; editörlerin onayladığı yazılar yayınlarda yayınlanır. Böylelikle hiç takipçisi olmayan bir bloggerın yazısı tüm yayın takipçileriyle paylaşıldığı için daha çok okunma ve etkileşim alır. Dolayısıyla yazınızın bir yayında paylaşılması daha çok takipçi getiren ikinci unsurdur.

Medium İşbirliği

Medium’un 2017'de duyurduğu ‘Medium Partnership’ blog içerikleriniz üzerinden para kazanmanıza yarayan yeni bir uygulamadır. Yazınızı kişi hesabınızda paylaşırken sol üstte göreceğiniz, aşağıda ekran resmini paylaştığım yerden ‘Medium Members’ seçeneğini seçtiğinizde yazınız kilitli içerik olarak yayınlanacaktır. Bu sayede yazınızı sadece Medium’a aylık $5 ödeyen üyeler görebilecektir. Medium bu üyelerin yazınızı her okumasından size bir pay verir. Ayrıca bu kilitli yazınız üzerinden gelip Medium’da ücretli üyelik alanlar için de Medium size ödeme yapar. Medium’un içerik üreticilerle bu paylaşımı bloggerlığı meslek haline getirmek isteyenler için güzel bir fırsattır. Medium’un paylaştığı istatistiklere göre işbirliği yapan bloggerlar ortalama $1500 kadar aylık kazanç elde ediyor. Belli takipçi sayılarına ulaştıktan sonra düşünebileceğiniz güzel bi fırsat bu da.

Türkçe Yayın

Şu an Türkçe içerikte en çok yazarı ve takipçisi olan yayın ‘Türkçe Yayın’ olduğu için kişi hesabınızı açar açmaz buraya yazar olma talebinde bulunmanızı tavsiye ederim. ‘Her düşünce, hür düşünce’ mottosuyla içerik yayınlamaya devam eden bu blog ailesinde kendinize yer bulabilirsiniz.

--

--