Medium’da Bir Yayına Nasıl Yazar Olunur ve Yayına Yazı Nasıl Gönderilir?

Mustafa Gerdan
Türkçe Yayın
Published in
3 min readAug 7, 2017

--

Medium, Türkiye için yürütmekte olduğu yayını kapattıktan sonra ‘Türkçe Yayın’ ile bloggerlar olarak yolumuza devam ediyoruz. Bu yayına katılan yeni bloggerlar her geçen gün çok sesliliği artırmaya devam etmekle birlikte, Türkçe Yayın da yazılı içerikte ülkenin en kaliteli kaynağı olma yolunda ilerliyor.

Medium’u yeni keşfedenler ve burada yazmak isteyenler için hem bu platformun nasıl çalıştığını paylaşmak, hem de yazdıklarının daha çok insana ulaşması için ne yapmaları gerektiğini kısaca anlatmak istedim.

Medium nedir?

Medium için blogger sosyal medyası diyebiliriz. Diğer birçok blogdan farklı en önemli özelliği takip edebilmek. Medium’da bir kişiyi, bir yayını ya da bir etiketi takip edebilirsiniz. Bu takip etmeleriniz sayesinde size bir akış sayfası çıkar ve içerikler size özel olarak işlenir. Örnek vermek gerekirse Twitter gibi bir platform olup, size tweetler yerine blog yazıları gösteriyor. Ücretli üyeliğe geçtiğinizde bazı kilitli veya sesli içerikleri de tüketebilirsiniz şimdilerde.

Daha çok nasıl okunurum?

Medium’da bir hesap oluşturup profilinizi kurduktan sonra hemen ilk blogunuzu yazıp yayınlayabilirsiniz. Bunun için önünüzde hiçbir engel yoktur. Ancak henüz hiç takipçiniz olmadığından yazınızı gören kişi sayısı düşük kalacaktır. Dolayısıyla ilk yapacağınız şey yazınızı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmak olacaktır. Buradan gelecek okurlar devamlı takipçiniz haline geldikçe her yazınızın okunması da artacaktır. İkinci olarak atacağınız önemli adım bir yayına yazar olup, yayınladığınız yazınızı yayına göndermektir.

Yayın Nedir?

Örnek verecek olursak yayınlar Facebook sayfaları gibidir. Yani yazınızı yayınlıyorsunuz ve bir Facebook sayfasına gönderiyorsunuz, editör onaylarsa sayfadan paylaşarak tüm takipçilerine yazınızı göstermiş oluyor. Böylelikle hiç takipçiniz olmasa da yazınız birçok okura ulaşmış oluyor. Yayınlar da kendi takipçileri olan sayfalar gibidir. Yazınızı onayladıklarında tüm takipçileriyle paylaşmış olurlar.

Bir yayına nasıl yazar olurum?

Her yayına yazar olmanın yöntemi değişmekle birlikte, yazar almak isteyen birçok yayın editörü kendisine ulaşılması için yayın ana sayfasına bir iletişim bağlantısı koyar. Bu bağlantı üzerinden editöre ulaşarak bu yayında neden yazmak istediğinizi ve yazmış olduğunuz bir yazıyı göndererek yazarlık talep edebilirsiniz.

Yayına nasıl yazı gönderirim?

Yazınızı oluşturduğunuz kişi hesabıyla önce yayınlarsınız. Ardından yayınladığınız yazınızın sağ üst köşesinde bulunan ‘Edit Story’ seçeneğine tıkladıktan sonra çıkan seçeneklerden ‘Add to publication’ butonuna tıkladığınızda yazarı olduğunuz bir yayını seçip yazınızı o yayına gönderirsiniz. Aşağıdaki resimde göründüğü gibi ‘Edit Story’ butonuna bastığımızda böyle bir alan açılıyor ve buradaki ‘Add to publication’ metnine bastığımızda yazarı olduğumuz yayınları görürüz. Göndermiş olduğumuz yayının editörleri yazımızı onayladığında yazımız yayına girmiş olur.

Peki ya yazım onaylanmazsa?

Editörler yazılarınızı onaylayıp onaylamamakta sınırsız yetkiye sahiptir. Her yayının kendi editör kriterleri olup bazısı teknik, bazısı cinsel, bazısı siyasi, bazısı da inanç içerikli yazıları yayınlamayabilir. Kendinizi daha rahat ifade edebileceğiniz yayını bulmak size kalıyor. Bunun için o yayında paylaşılmış önceki yazılara bakabilirsiniz.

Birçok yazınız onaylanmış olup bir yazınız onaylanmadığında yayına küsmeyip, yazınızda neyin o yayına uygun olmadığına bakmak en doğru harekettir. Medium’un nezih bir blog platformu olmasının, yayın editörlerinin maddi bir karşılık almadan gösterdiği özveri sayesinde olduğunu unutmamak gerekir.

Türkçe Yayına Yazar Olmak

Şu an Medium’da en çok takipçisi olan ve en aktif yayın olan ‘Türkçe Yayın’ her sesten bloggera yazarlık kapılarını açmış durumda. Yayına buradan göndereceğiniz başvuru ile hemen yazarlık başvurunuzu yapabilir, sesinizi binlerce insana duyurabilirsiniz.

Not 1: Bu yazıya 50 alkış vererek (alkış ikonuna basılı tutunuz) daha çok okurun yazara dönüşmesine katkıda bulunabilirsiniz. Ne kadar çok yazar, o kadar çok fikir!

Diğer Faydalı Olabilecek Yazılar

--

--