Medium’da Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Birkaç Şey

Devamlı bir Medium takipçisi olarak Medium’u yeni keşfeden ve yazmak isteyenlere, ya da yazarken daha çok okunmayı dert edenlere birkaç iyileştirme tavsiyesinde bulunmak istedim. Medium hepimizin; yazılarımızı daha bulunabilir ve daha okunabilir yaparsak bundan hepimiz faydalı çıkarız. Hatta daha ileri giderek şunu söyleyebiliriz, gelecekte bu yazılarımızı belki çocuklarımız okuyacak, -de bağlacını kullanmayı bilmiyormuş annem-babam demesin çocuklarımız, incitir.

1. Şey

Evet, en azından lisede öğrendiğimiz kadarıyla ve elimizden geldiğince imla kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat etmeliyiz. Zira bu hususa dikkat eden birçok Medium okuru yazınızda bu türden hatalara denk geldiğinde dikkat dağınıklığı yaşar ve yazınızın ana fikri ne kadar iyi olursa olsun yazınızı beğenmekten ve paylaşmaktan geri durur. Bu da yazınızın daha az insan tarafından okunmasına sebep olur. Eğer okunmak ve fayda sağlamak için yazıyorsanız bu hususa dikkat etmek önemli.

2. Şey

Yazınızın ilk paragrafında bir cümleyle dahi olsa yazınızı okuyacak olanın ne bulacağını, nasıl fayda sağlayacağını, neden yazdığınızı paylaşmalısınız. Bu sayede, bi şekilde yazınızın içine girmiş okura hem vakit kaybettirmemiş, hem de beklentisini karşılamış olursunuz. Birkaç paragraf sonra yazının hala nereye gideceğini bilemeyen okur sıkılarak yazınızı yarım bırakabilir. Bunun yerine ne okuyacağını bilen okurlar isteyerek yazınızı okuyacağı için yazınızdan daha çok lezzet alan az ama öz okurlarınız olmuş olur.

3. Şey

Ana başlığınız mutlaka yazınıza dair fikir vermelidir. ‘Hebele Gübele’ diye atılan başlıklara girmeye çekinir okur. İçinden ne çıkacağını bilmediğiniz yazıya tıklamak her zaman daha zordur. Bunun yanında ara başlıkları mutlaka kullanmalısınız. Bütün bir Yunan sütunu gibi yazmayın. Gereksiz gibi görünse de bu yazıdaki gibi parçalara ayırın yazılarınızı. Bu sayede okura sıçrayarak okuma imkanı vermiş olursunuz. Hatta bir araştırmaya göre Türk internet okuru sadece ara başlıkları okuyor. Dolayısıyla vermek istediğiniz ana fikri ulaştırmayı mutlaka istiyorsanız ara başlıklara yedirin.

4. Şey

Yazılarınızda mutlaka bir ana görsel bulundurun ve yazının içine çeken bir görsel seçin. Birçok yazımı yazmaya harcadığım vakitten daha fazlasını kullanacağım görseli bulmaya harcıyorum. Sonuçta çok iyi görseller bulabiliyor muyum emin değilim ama kötünün iyisi diyelim. Evet, Medium tasarımı çok sade ve görselsiz de yazı paylaşmanıza imkan veren bir platform. Ama iyi görsel bir yazıyı her zaman daha anlamlı kılabilir.

5. Şey

Yazınızda kendi ürettiğiniz görselleri kullanmak yazınıza uzay seviyesinde artı katar. Karakalem yaptığınız dandik birkaç çizim bile olsa bunları yazınıza serpiştirmek yazınızda tomurcuklar patlatır.

Bir adım ötesi ise yazdığınız yazıyla alakalı bir video üretip bunu yazınıza yerleştirmek. New York’tan bahseden bir yazıda bahsettiklerinize dair birkaç kısa video paylaşmak yazınızı paylaşılası kılar.

6. Şey

Evet Medium batı menşeli bir blog platformu. Ancak bizler Türkçe yazılar da yazabiliyoruz. Sürekli İngilizce içeriklerle karşılaştığımız için aslında bir İngilizce platform hissine sık sık kapılıyoruz. Buna rağmen Türkçe yazılarımıza anahtar kelimeleri Türkçe yazmak önemli. Zira Medium anahtar kelime takibine imkan veren bir platform. Bağcılar hakkında yazılmış bir yazıya ‘Entrepreneurship’ etiketi eklediğinizde yazınız ilgisini çekmeyen insanlara görüneceği gibi, Bağcılar etiketini takip eden insanlara da görünmeyecektir. Dolayısıyla Türkçe yazılarda kullanacağınız beş anahtar kelimenin tamamı Türkçe olmalıdır.

7. Şey

Yazınızın sonunda yazınızı beğenmesi ve paylaşması, ya da sizi takip etmesi için okuyucudan destek isteyin. Bunu Youtube’da her videonun sonunda yapılan ‘Abone Ol’ ve paylaş çağrısı gibi düşünebilirsiniz. İtici bir yöntem olsa da mutlaka etkisi olduğu için kullanılabilecek bir yöntem. Bu arada yazımı beğenmeyi ve paylaşmayı, bi de beni takip etmeyi unutmayın :)

8. Şey

Medium profilinizi mutlaka Twitter hesabınız ile senkronize edin. Bu sayede insanlar yazınızı Twitter’da paylaştığında otomatik olarak sizden @gerdanmustafa şeklinde bahsetmiş olurlar. Hem yazınıza olan ilgiyi görmüş olursunuz, hem de Twitter takipçi sayınıza ufak da olsa bir destek gelmiş olur. Medium’da yazılarınızın belli bir okunma sayısına gelebilmesi için sosyal medyada paylaşıma girmesi de hayati öneme sahiptir. Zira Medium trafiğinin çoğu sosyal medya paylaşımlarından gelir.

9. Şey

Yazılarınızı bitirdikten hemen sonra sosyal medya hesaplarınızdan paylaşın. Hatta gerçek dünyada sanal isteklerde bulunun. Ailenizden ve arkadaşlarınızdan yazınıza yorum yapmalarını, beğenirlerse yazınızı paylaşmalarını isteyin. Övgü almak için değil, daha iyi yazabilmek adına yazınızla ilgili gerçek düşüncelerini almaya çalışın. Her eleştiri sonraki yazılarınızı daha iyi yazmanıza katkı sağlayacaktır.

10. Şey

Kullandığınız ana görselin üzerinde kendisinden yazı olmasın. Medium’un farklı yerlerinde kullandığınız bu görsel aşağıdaki gibi thumbnail (öne çıkan görsel) olarak kullanıldığında yazı yazı üstüne bindiğinden kötü bir görüntü oluşur ve okuyucu başlığınızı dahi anlayamadığından geçip gidebilir.

Son Şey

Yazarken bir yerden sonra sıkılıp yazınızı çabucak bitirme isteği geldiğinde bunu en azından iyi bir bahaneyle süsleyin.

  • Canııım, çöpleri atar mısın?
  • Geliyorum karıcııım!