Metaverse ve Deneyim Ekonomisi

Anil Daloglu
Sep 18, 2021 · 4 min read

Metaverse kavramı ve metaverse etrafında şekillenen deneyim ekonomisi ile ilgili yazmaya geçmeden hemen önce filmi geriye sarıp,internet 1.0 ile başlayan serüveni kısaca hatırlayalım.

Photo by Brett Jordan on Unsplash

İnternet, dünyadaki çeşitli bilgisayar ağlarının birbirine bağlanmasına izin vererek iletişim ve ticaret yöntemlerinde devrim yaratan bir sistem mimarisidir.

İnternetin Evrim Süreçleri

Orjinal Kaynak:Deloitte analysis adapted from Gabriel René and Dan Mapes, The Spatial Web: How Web 3.0 Will Connect Humans, Machines, and AI to Transform the World (Amazon, 2019).

İnternetin evrim süreçleri, web 3.0 ve blokzincir kavramı üzerine daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, aşağıdaki yazıma göz atabilirsiniz.

Ufak bir girişten sonra hemen konumuza geri dönelim. :)

Source:Author

Metaverse etkileşimli, sürükleyici ve işbirliğine dayalı, paylaşılan bir sanal 3B dünya veya dünyalardır.

“Meta evren”in kısaltması olan metaverse, içinde yaşadığımız dünyaya bağlanan sanal bir dünyayı ifade eder.

Fiziksel evren, uzayda birbirine bağlı galaksilerin oluşturduğu bir evren gibi, metaverse de bir grup dünya veya dünyaların oluşturduğu sanal evren olarak düşünülebilir.

Metaverse kavramını , insanları fikirlerle birleştirme yeteneği ile tanımlanabilen, kolektif olarak sanal dünya da insanların birbirleri ile paylaşım yaptığı dijital alan olarak da ifade edebiliriz.

Blokzincir teknolojisi ve DeFi (merkezi olmayan finans) yeni ekonomiler ve işler yarattı. Biz deneyimler arasında gidip gelirken dijital dünya ile doğal dünya arasında ki çizgi giderek bulanıklaştı.

Film Önerisi:

Metaverse’de oyun oynayabilir, ticarete katılabilir, arazi satın alabilir, dijital nesneleri gerçek dünya amaçları için kullanabilir ve de daha fazlasını yapabiliriz.

NFT’ler(Non-fungible token), sanal mülkiyete ve mülkiyete giden yolu açmıştır.Şu an gördüklerimiz sadece uygulama alanlarından birkaçı.İnternetin ilk çıktığı ve ticarileşmeye başladığı yıllar gibi daha emekleme aşamasındadır.

Peki NFT nedir ?

Source:Author

NFT, en basit tanımı ile dijital bir varlığın benzersiz, biricik olduğunu ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyeceğini onaylayan, blokzincir adı verilen bir dijital defterde depolanan veri birimidir.Aşağıdaki videolarda en basit tanımı ile NFT nedir, ne işe yarar ve uygulama alanlarından birkaçı konu edinilmiştir.

NFT, sanat, müzik, oyun içi öğeler ve videolar gibi gerçek dünyadaki nesneleri temsil eden dijital bir varlıktır. Genellikle kripto para birimiyle çevrimiçi olarak alınıp satılırlar ve genellikle birçok kriptoyla aynı temel yazılımla kodlanırlar.

Blokzincir ve NFT üzerine daha detaylı bir bilgi almak isterseniz aşağıya video linki bırakıyorum;

Deneyim Ekonomisi Nedir ?

Deneyim ekonomisi, “birçok mal veya hizmetin insanların yaşamları üzerinde yaratabilecekleri etkinin vurgulanarak satıldığı bir ekonomi” olarak tanımlanmaktadır. Deneyimler, tıpkı “mallar” ve “hizmetler” gibi kendi kategorileridir.

Gittikçe daha fazla insan telefonları, konsolları, dizüstü bilgisayarları, masaüstü bilgisayarları ve sanal gerçeklik başlıkları aracılığıyla sanal ortamlarda etkileşime giriyor, çevrimiçi yaşıyor ve para ticareti yapıyor.

İnsanlar birçok nedenden dolayı sanal oyun ürünleri için pazarlara erişiyor. Oxford İnternet Enstitüsü’nden bir dijital ekonomi uzmanı olan Vili Lehdonvirta’ya göre, kullanıcılar genellikle dijital malları fiziksel malları satın almalarıyla aynı nedenlerle satın alır: statü, tanınma ve belirli alt gruplara ve topluluklara üyelik.

Yararlandığım kaynaklar ;

Türkçe Yayın

Düşünce ve fikir hürdür.

Türkçe Yayın

Düşünce ve fikir hürdür. 'Türkçe Yayın' her düşünce ve fikri duyurmayı amaçlayan özgür blog ailesidir.

Anil Daloglu

Written by

Digital nomad | Finance | Enterprise use cases of blockchain| electronic music producing | Music NFTs | Metaverse |

Türkçe Yayın

Düşünce ve fikir hürdür. 'Türkçe Yayın' her düşünce ve fikri duyurmayı amaçlayan özgür blog ailesidir.