Misyon Mu? Yok Yok Vizyondur O!

http://warrensburgr6.org/for_parents/school_counseling_website/program_overview/mission_and_vision_statements

Selamlar,

Son yıllarda oldukça fazla “şirket vizyonu”, “takım misyonu” gibi kavramlar duymaya başladık. Hatta şirketlerde üst yöneticiler vizyon oluşturma konusunda sorumlu tutulmaya başladılar. Bununla ilgili eğitimler verilmeye, şirket içi-dışı aktiviteler düzenlenmeye ve bu tür danışmanlık hizmetleri veren firmalara da daha çok talep gelmeye başladı. Eğer bu yazdıklarım size tanıdık geliyorsa bu sorumluluk size ya yüklenmiştir ya da çevrenizdeki yöneticilere yüklendiğini görmüşsünüzdür.

Ben de size bu yazımda vizyon nedir, misyon nedir, ne amaçlarla kullanılırlar ve aralarındaki farklar nelerdir anlatmaya çalışacağım.

Vizyon Nedir?

En basit hali ile vizyon şirket olarak ulaşmak, başarmak istediğimiz hayaldir. Gözlerimizi kapatıp düşündüğümüzde yüzümüzü gülümseten resimdir. Gitmek istediğimiz yoldur. Çalışanlara (takımlar, disiplinler vs) yol gösterici olan cümledir. Geleceğe odaklanır. Uzun sürelidir. Şirketler vizyonlarını kolay kolay değiştirmezler. Aşağıya bir kaç örnek bırakıyorum.

Enka İnşaat Vizyon: Dünya genelinde hizmet veren mühendislik ve inşaat firmaları arasında en iyi ve yenilikçi firmalardan biri olmak.
Samsung Vizyon: Dünyaya İlham Ver, Geleceği Şekillendir.

Gördüğünüz gibi tüm bu cümleler hangi yöne gitmek istendiğini söyleyen fazla uzun olmayan cümleciklerdir. Çalışanları motive etmesi beklenir. Yapılacak olan tüm işler ve alınacak tüm kararlar bu vizyona dolaylı ya da dolaysız olarak hizmet etmelidir. Şüpheye yer bırakmayacak şekilde her okuyan aynı şeyi anlamalıdır. Bazı firmalar vizyonlarını gizli tutmayı tercih edebilirler.

İyi bir vizyon cümleciğinin özelliklerini sıralamak gerekirse;

 • Geleceğe odaklı, yön veren
 • Motive edici ve ilham verici olan
 • Şirketin / kurumun ana değerlerini yansıtan
 • Bir şirketin/kurumun neden var olduğunu ve nereye gitmek istediğini betimleyen
 • Herkes için ortak anlamı taşıyacak kadar kısa olmalıdır.

Misyon Nedir?

Misyon cümlelerinin en genel amaçları vizyona hizmet etmeleridir. Yani belirlenen vizyonu gerçekleştirmek için uygulanan ya da uygulanması hedeflenen genel çerçevedir. Şu ana odaklıdır. Hem şirket çalışanları hem de müşteriler içindir. Kim?,Ne? ve Nasıl? sorularının cevaplarını içerisinde barındırması beklenir.

Zaman zaman vizyon cümleleri şirketteki takımların benimseyebileceğinden daha geniş ifade edilirler. Bu durumda takımı yönlendirebilmek için bu misyon cümleleri kullanılır. Misyon cümleleri aynı zamanda takımların neden var olduğuna da cevap olur. Takımlar şirketin belirlediği misyonu benimseyebildikleri gibi takım olarak da bir misyon belirleyip stratejilerini buna göre belirleyebilirler. (Şirketi temsil eden vizyon ve misyona hizmet etme kaydıyla tabii ki.)

Tutarlılık ve aradaki farkları daha iyi anlayabilmeniz için yukarıdaki iki şirketin misyonunu da yazayım.

Enka İnşaat Misyon: Güvenli, yüksek kaliteli ve uygun maliyetli inşaat projeleri tasarlamak, inşa etmek ve tamamlamak; müşterilerimiz ile birlikte anlaştığımız iş programına uymak; tüm bunları gerçekleştirirken, ENKA Çalışanlarının kariyer gelişimine yardımcı olmak.
Samsung Misyon: İnsanların yaşamlarını zenginleştiren ve yeni bir gelecek yaratarak sosyal refaha katkıda bulunan yenilikçi teknolojiler, ürünler ve tasarımlarla dünyaya ilham vermek.

Enka İnşaat’ı ele alalım; şirkette bir takım güvenli, yüksek kaliteli ve uygun maliyetli inşaat projeleri tasarlama kısmına odaklanırken diğer bir takım çalışanların kariyer gelişimine odaklanabilir. Aynı şirket içerisinde bambaşka iki takım aslında bir misyon altında birleştirilerek aynı yöne gidilmesi için yapılması gerekenleri beraber üstlenmiş olurlar.

Vizyon ve Misyon arasında ne farklar vardır?

 • Vizyon ve misyon cümlelerini, bizi motive ederek ulaşmak istediğimiz noktayı hatırlatan (vizyon) ve bu noktaya nasıl ve ne yaparak gideceğimizi (misyon) söyleyen cümleler olarak tanımlayabiliriz.
 • Vizyonlar daha çok çalışanlar ve iç iletişim içindir. Bunun yanında misyonlar halka açık ve görünür olabilirler.
 • Vizyon geleceğe odaklanırken, misyonlar şu ana odaklanırlar. Vizyonlar değişmezken (genelde) misyonlar zaman içerisinde değişip evrilebilirler.
 • Vizyonlar uzun soluklu tasarlanırken misyonlar daha kısa vadelidir.
 • Vizyonlar yanlış anlaşılmaya fırsat vermeyecek kadar net ve kısa olurken, misyonlar daha uzun daha açıklayıcı olabilirler.
 • Vizyondan yola çıkarak misyona ulaşabilirsiniz. Misyondan yola çıktığınızda stratejilerinizi belirleyebilirsiniz.
 • Vizyon elde etmek istediğimiz etkiyi belirlerken, misyon o etkiye sebep olan nedendir.
 • Vizyon ilham verici, misyon ise bilgi vericidir.

Vizyon ve Misyonlar, şirketlerin hem çalışanlarına hem de müşterilerine doğru hedefleri ve mesajları verebilmesinde büyük rol oynarlar. Aidiyet hissini güçlendirirler.

Aday olarak yaptığınız bir iş görüşmesinde bile şirketin vizyonunu / misyonunu sorduğunuzda, nasıl bir şirket kültürü olduğu (ya da olmadığı), nasıl bir ortamda çalışacağınız, ne gibi amaçlara hizmet edeceğinizi kabaca bile olsa hayalinizde canlandırabilirsiniz.

Konunun anlam ve önemini belirten Simon Sinek’in bir tweetini aşağıya bırakıyorum.

https://twitter.com/simonsinek

PS: Bu vizyon ve misyonları şirketlerin web sitelerinden aldım.

Sevgi&Saygı&Agile

Ilke Atasel

Facebook | Twitter | Instagram | Slack | Kodcular | Editör | Sponsor