Mutluluk nedir?

Cocuklarin neler seyrettigine, nelere hayran olduguna dikkat ettiginizde sihirli dünyalarin onlar üzerinde yarattigi etkinin her seyden üstün oldugunu görürsünüz. Kücükken Harry Potter ve Sihirli Annem seyreden nesildenim ben. Ikisinin de apayri yeri vardi bende. Asagi yukari benim yasimda olanlarin cogunlugu da böyledir.

Geceleri uyumadan önce sihir yapabildigimiz bir dünyanin hayalini kurardik biz. Parmagimizin tek hareketiyle ne istersek aninda önümüzde beliriverirdi. Bunu hayal etmek bile büyük haz verirdi. Sihir en büyük mutluluktu.

Sonra biz büyüdük biraz. Sihir yapmanin sihri kaybolmustu artik. Mutluluk sihirde degildi, zamanla anladik. Onun yerine baska bir sey koyduk:

Para.

Geceleri uykudan önce onun hayalini kurmaya basladik. Onun gücüyle her istedigimizi yapabildigimiz bir hayat hayal etmeye basladik. Onun ugrunda cabaladik. Zengin insanlari görmeye basladik her gün medyada, onlarin hayatlarini merak ettik. Harry Potter’imizin yerini Kardashian ailesi almaya basladi. Sihirli Annem yerine malikanelerde gecen diziler seyretmeye basladik, her dizide bir holding patronumuz vardi artik. Yeni merakimiz artik para olmustu. Mutlulugun onda oldugunu düsünmeye basladik.

Sonra biz yaslandik biraz. Paranin büyüsü kaybolmustu. Mutluluk parada degildi, zamanla anladik. Sonra onun yerine kendimize bir sey bulamadik. Cünkü artik zamanimiz kalmamisti. Mutluluk bir sarta bagli degildi, bunu biraz gec anladik.

Mutluluk; kimi zaman yogun bir günün ardindan evine kavustugun andi, kimi zaman kücük bir cocugun sordugu sorulardi, kimi zaman aileyle bir arada olmakti, kimi zaman bitti sandigin en sevdigin meyvenin dolabin bir kösesinde saklanmis son tanesiydi.

Mutluluk öyle abartilacak bir sey degildi, mutluluk kücücük seylerde gizliydi. Büyük bir azimle gelen mutlulugun o yogun hazzi da üc saniye sürerdi, beklemedigin anda geleninki de.

Mutluluk hep yanibasimizdaydi.

Mutlulugu aramakla gecen bir ömür bosa gecmis sayilirdi.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.